Agenda Als het goed is wat er op het podium gebeurt, wordt dat voor jou heel even 'het centrum van de wereld'. PZC Maandag 12 februari 2007 21 UITGAANSTIP De film Babel vari regisseur Alejandro Gonzalez Inarritu, met in de hoofdrollen Brad Pitt en Cate Blanchett, is vanavond en mor gen nog te zien in het Ledeltheater in Oostburg (aanvang 20.00 uur). Het drama verbindt de levens van enkele mensen op diver se continenten: een Amerikaans stel dat door Marokko reist, een rebelse dove Japanse tiener met haar vader en een au-pair die zonder toestemming twee kinderen meeneemt de grens over. De zich wereldwijd vertakkende tragedie begint met een kogel die door twee Marokkaanse herdersjongens uit balorigheid wordt afgevuurd op een in de verte naderende toeristenbus. Een Amerikaanse vrouw zakt bloedend in elkaar, haar echtge noot is in paniek, waar is in deze uithoek een dokter te vinden? De jongens zijn net zo overstuur en proberen het geweer te ver stoppen. Als het incident het radionieuws bereikt heet het al een terroristische aanslag. Zo'n botsing der culturen is Alejandro Gonzales Inarritu toever trouwd. Babel is na 21 Grams het sluitstuk van zijn trilogie die begon met Amores Perros, een gewelddadig drieluik over harts tocht, noodlot, schuld en boete in Mexico-Stad. BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel Rocky Balboa: 20.00 uur; Blood Dia mond: 20.00 uur; La tourneuse des pa ges: 20.30 uur; HULST Koning van Engeland Apocalypto: 20.00 uur; Deja-Vu: 20.00 uur; Miss Potter: 20.00 uur; Requiem: 20.00 uur; The Holiday: 20.00 uur; Wind kracht 10: 20.00 uur; MIDDELBURG Schuttershof La tourneuse des pages: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater Babel: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral Apolcalypto: 20.00 uur; Blood Diamond: 20.00 uur; Rocky Balboa: 20.00uur; Saw3: 20.00 uur; VLISSINGEN CineCity Blind: 13.45,16.15,19.15 uur; Blood dia mond: 16.00, 18.45 uur; Miss Potter: 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur; Happy Feet (nl): 13.45 en 16.00 uur; An inconve nient truth: 14.00,16.15 en 19.00 uur; Apocalypto: 21.30,uur; Arthur and the Minimoys: 13.45 en 16.15 uur; Casino Royale: 21.30 uur; Pursuit of happyness: 13.45,16.15,18.45 en 21.45 uur; Smo- kin' aces: 19.00 en 22.00 uur; The presti ge: 13.30,18.45 en 21.45 uur; Sneak: 22.00 uur. Renee Zellweger in Miss Potter, te zien in Hulst en Vlissingen. door Willem Nijssen Vanaf vandaag zal hier elke maandag een verslag te lezen zijn van mijn 'podiumervaringen' van de voor bije week. In Zeeland, voornamelijk. En dat is nog iets anders dan de recensies die ik vroeger voor de PZC schreef. Hoe an ders dan? Persoonlijker? Minder afstande lijk? Breder getrokken? Van alles een beet je, en vooral van dat laatste. Want er is zoveel meer. Er zijn boeken. Films. Tentoonstellingen. Gesprekken. Tv-programma's, soms. Niet dat ik boe ken ga recenseren, of films. Maar ik weet wél dat die invloed hebben op de manier waarop ik kijk. En daar wil ik zélf wel eens wat meer van benul van krijgen. On der andere door erover te schrijven. Zo weet ik zeker dat het invloed heeft ge had dat ik in de uren voor ik op pad ging voor Motel Insomnia, heb zitten bladeren in een schitterend fotoboek over India. Prachtige beelden, zelfs die van schrijnen de armoede, naast wijze diepzinnige spreuken. Ik was een beetje 'weggevoerd', van kleingeestigheid naar essentie. En toen was dat Vlissingse Motel Insomnia een beetje een koude douche. Het was op de openingsavond, altijd al wat pompeuzer dan gewoonlijk, natuur lijk. En eigenlijk is Motel Insomnia een beeldende-kunstproject. Maar ik was ge lokt door een speciaal programma (Club Slip en Grip) met 'lustopwekkende dans, zang, poëzie en theateracts in zwoele nachtclubsetting'. Vooral de poëzie en de theateracts waren de aanleiding, en daar heb ik het minst van gezien. Eigenlijk niets, op twee bijzonder slecht gebrachte slechte gedichten na. En ik was niet de enige teleurgestelde. Ik proefde een hoog 'nieuwe kleren van de keizer'-gevoel on der het publiek. Wat de moeite was: een paar prachtige tango's en een stil hoekje (leve de Zeeuw se preutsheid) waar alleen hele en halve routiniers zich waagden aan het tekenen van een naaktmodel. En natuurlijk het ei genlijke project: tien visies op hotelka mers. Eén van de tien deed me echt iets, een paar waren 'wel aardig'. Is dat ge noeg? Eén op de tien gedichten dat me bij de keel pakt, dat is wel genoeg om de bundel te kopen. Maar één op de tien films een top-ervaring, dat vind ik weer te weinig. Raar eigenlijk. Motel Insomnia is geen slecht concept, de locatie heeft iets. Maar voor de reprise van Club Slip en Grip op donderdag 15 februari zou ik Club Slip en Grip, tijdens de openingsavond van Motel Insomnia in Vlissingen.. foto Lex de Meester in ieder geval geen cent over hebben. Een dag later was ik in Rilland, in dorps huis Luctor et Emergo. Ik kom graag in dat soort zaaltjes. Ik wil dingen gaan zeg gen over stoelen die wel meevallen en technische installaties die tegenwoordig heel behoorlijk zijn. Maar waarom praat ik daarover? Dat ik graag in dat soort zaal tjes kom, heeft er juist mee te maken dat je daar nog kunt ervaren dat stoel en tech niek er niets toe hoeven doen. Als het goed is wat er op het podium gebeurt, dan wordt dat podium voor jou heel even 'het centrum van de wereld'. In New York. In Rilland. Allebei zelf meege maakt. Maar in Rilland... dat geeft net nog iets meer 'sensatie'. Vraag me nog niet waarom. Ik hoop het uit te vinden. In Rilland speelde fadogroep Quatro Ven tos, met gerenommeerde musici als Wout Pennings op gitaar en contrabassist Bob Wisselink. En natuurlijk zanger-gita rist Emanuel Pessanha. De fado draait om saudade, een onvertaalbaar begrip. Dat is zoiets als een mengeling van een groot geluk veroorzaakt door een plezieri ge herinnering en een diep verdriet, om dat die gelukkige tijd voorgoed voorbij is. Het is alleszins herkenbaar, en was daar in Rilland - 'het centrum van de wereld' - soms tastbaar aanwezig. 'Motel Insomnia', Oude Timmerfabriek, Vlis- u singen, open do.-zo. 19-21 uur, t/m 25 maart. Speciale programma's op 15,17 en 18 feb. Fadogroep Quatro Ventos, nog te horen op za. 24 mrt in Oost-Souburg (Razzmatazz, 21.00 uur) en op za. 21 apr in Oostburg (Le deltheater, 20.15 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21