Provincie, best belangrijk in Zeeland H2 SP m Een afschuw van handjeklap Verkiezingen voor Staten op de voet gevolgd c; PZC Maandag 12 februari 2007 1 9 Invloed van provincie strekt zich uit tot veel aspecten van het leven. door Ben Jansen MIDDELBURG - Elke maand komen 47 mannen en vrouwen overal uit Zeeland bijeen in de voormalige refter van de Abdij in Middelburg. Samen vormen ze Provinciale Sta ten, het hoofd van de provincie. Van de drie bestuurslagen in Ne derland spreekt de provincie het minst tot de verbeelding. Dat wil zeggen, buiten Zeeland. In het gewest met het op één na laagste inwonertal functioneren Provinciale Staten zo'n beetje als een gemeenteraad. Dichtbij de bur ger en zichtbare taken. Met verwij zing naar de slagzin bij de pu bliekscampagne voor de Europese verkiezingen drie jaar geleden: Pro vincie, best belangrijk. Openbaar vervoer, ziekenhuizen, jeugdzorg, cultuur, natuur, veilig heid, economie, landbouw, milieu, plattelandsbeleid en recreatie. Als argeloze burger heb je er nauwe lijks weet van, maar op veel wezen lijke aspecten van het dagelijks be staan hebben die 47 mannen en vrouwen - na de verkiezingen wordt hun aantal beperkt tot 39 - wel degelijk invloed. Al sinds de middeleeuwen maken ze in de Middelburgse abdij de dienst uit. De Staten van Zeeland werden aanvankelijk gedomineerd door de geestelijkheid, de adel en de vertegenwoordigers van de stemhebbende steden. In Repu bliek der Verenigde Nederlanden vormden ze samen met de andere gewesten een soort statenbond. In de Franse tijd kwam daaraan een einde. Sinds 1814 functioneert de provin cie zoals ze vandaag de dag nog doet. Vroeger kwamen de Staten alleen minder vaak bijeen. Er was toen een zomer- en een winterzit- ting. De gewoonte dat een Staten lid zich in ambtskostuum steekt, is in onbruik geraakt. Tegenwoordig zijn ook een nette spijkerbroek en een vlotte trui salonfdhig in de Sta tenzaal. Het provinciaal bestuur is inge richt op dezelfde manier als het ge val is bij de gemeenten en het Rijk. De Provinciale Staten geven de grote lijnen aan, het dagelijks provinciebestuur (het College van Gedeputeerde Staten met - nu nog - zes gekozen gedeputeerden en de benoemde commissaris van de ko ningin) voert uit en Provinciale Staten controleren. Dat alles ge beurt in tamelijke goedmoedig heid. Tijdens een Statenvergadering valt zelden een onvertogen woord en de fracties die vertegenwoordigd zijn in het dagelijks provinciebe stuur hebben doorgaans weinig aan te merken op het gevoerde be leid. De Staten van Zeeland trekken meestal weinig aandacht. De pu blieke tribune is gewoonlijk leeg. Maakt niet uit, zei vertrekkend commissaris van de koningin Van Gelder laatst. „Veel publiek duidt er alleen maar op dat controversio- nele onderwerpen aan de orde zijn." Provincie Zeeland in cij'fers Bestuur: 47 Statenleden (na de verkiezingen 39). Dagelijks bestuur: zes gedepu teerden en de commissaris van de koningin. Medewerkers: 769 personen, samen goed voor 665 full-time banen. Uniformdragers: 120 personen (kantonniers, serveersters, post- behandelaars, bodes en recep tionisten). De inkomsten in 2007 bedra gen 191 miljoen euro; de uitga ven 198 miljoen euro. Het ver schil wordt door middel van re serves gedekt. Wat doet de provincie eigenlijk? Naam: Gerald Kip (19) uit Goes Ik heb een stemkaart gehad maar ik heb geen flauw idee wat ik ermee moet doen. Wat doet de provincie eigenlijk? Ik ben net van een inter naat af, daar hebben ze er in ieder geval niks over verteld. Misschien moeten die lui van de provincie wat meer op straat komen en ge woon aan mensen uitleggen wat ze doen. Met busjes rondrijden met een megafoon, zo iets. foto Ronald den Dekker GOES - Op 7 maart zijn er verkie zingen voor leden van Provinciale Staten. Vanaf vandaag besteedt de PZC daar elke dag aandacht aan. Met onder meer informatie over de standpunten van de tien deelne mende partijen over Zeeuwse on derwerpen en korte portretten van de lijsttrekkers én -duwers. Dagelijks ook een agenda van bij eenkomsten en andere verkiezings activiteiten. En uiteraard de berich ten daarover. De Zeeuwen kiezen hun 'volksver tegenwoordigers'. Vandaar dat elke dag een inwoner in beeld komt, met een stelling over de Zeeuwse politiek. Lezers kunnen reageren op de verkie zingen: Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl VANDAAG IN DE REGIO Middelburg, Abdij Heerenzaal, 15.30 uur, pre sentatie verkiezingsprogramma SGP. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.45 uur, presentatie groen manifest natuurbescherming en debat erover met H. van Waveren (CDA), W. van Zandbrink (PvdA), I. Vogelaar (WD) en G. Roeland (SGP). Heinkenszand, de Stenge, 19.30 uur, platte landsdebat van de ZLTO. Middelburg, Abdij Statenzaal, 13.30 uur, pro vinciaal jeugddebat tussen jongeren en politici. Standpunt over: Ziekenhuiszorg Ziekenhuizen en dependances blijven bestaan Behoud ziekenhui zen, wel nauwe samenwerking Volwaardige zieken huizen in Terneuzen en Goes/Vlissingen Verkiezingspro gramma nog niet gepresenteerd Geen centralisatie ^""'Zc'-Wid 'n cen*raa' high-techziekenhuis Basiszorg voor elke GROEN inwoner binnen een straal van 20 km Geen uitspraak in Christenunie het programma Geen sluiting kleine ziekenhuizen met streekfunctie Voor topklinisch be handelcentrum bo ven Westerschelde Aanleg zogenoemde f p - S 'zorgboulevards' bij de ziekenhuizen PZC I Rolant Quist Hedwig Smits (49) uit Wolphaartsdijk, zelfstandig onderne mer. Lijsttrekker Zeeuws Belang. Waarom ging u de politiek in? Uit afschuw over de 'on derlinge handjeklap'. Om me te verzetten te gen de gevestigde orde en om trans parant politiek te bedrijven. Wat ziet u als uw grootste succes? Dat mijn voorspelling over de Wes terschelde Containerterminal on langs bevestigd werd door het CPB: dat de WCT pas in 2020 een beetje winst zal maken. Bestaat vriendschap in de politiek? Ja. Dat heb ik on langs gemerkt, toen ik ziek was. Veel mensen leefden met me mee. Wat is een politieke doodzonde? Als een gedeputeerde tegen een Sta tenlid zegt: „U mag geen vragen meer aan mij stellen." Heeft u ooit wakker gelegen van een besluit? Nooit. Wat gaat voor? Werk of gezin? Ik geloof niet dat ik mijn familie ooit tekort gedaan heb voor de politiek. Heeft u om uw politieke doel te be reiken wel eens iets gedaan dat op het randje was? Nee. Ik zou nooit iets doen wat te gen mijn geweten in druist. Juist daarvoor zit ik in de politiek. Wat doet u als u een gesprekspart ner hoort liegen of draaien? Ik wel een gedeputeerde wel eens ge zegd dat hij de waarheid niet sprak. Ik ben daar open in. Heeft u zelf wel eens gelogen? Zelf heb ik nooit gelogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19