Zeeland Zij plasschen en wasschen de koten Hier heeft u op gewacht... Hastens in de opruiming! Hastens 7$: PZC Maandag 12 februari 2007 1 7 foto's Dirk-Jan Cjeltema Dominee gaat voor bij de traditionele voetwassing in zee. door Jan van Damme renesse - Vorig jaar, toen was het pas mooi weer. En het jaar daar voor... Tsja, waar heb je het over als je op een weinig voorjaarsach tige zaterdagochtend een beetje stijf zit te wachten tot je eindelijk je paard de sporen mag geven? De Zeeuwse kust toont één grote waaier van alle mogelijke grijstin ten. Fris is het. Nou ja, waterkoud volgens kenners. En wat belangrij ker is, het aantal deelnemers aan de stroa van Renesse valt een beet je tegen. Een verklaring? Nee. Renesse is aan de Schouwse kust dan wel het eerste van de ze ven stroafeesten, maar beslist niet het grootste. Hier trekken ze geen blik Brabanders open om de stoet tot honderdvijftig paarden op te rekken, legt een toeschouwer uit. Als je gemiddeld niet meer dan vijftig, zestig paarden hebt, merk je het meteen als een paar poten tiële deelnemers denken 'vandaag even niet'. Met vlaggetjes versierde straten, pompoenslingers om de paarden- halzen, het muziekkorps Luctor et Emergo, een toespraak van de bur gemeester, ringsteken op de Lange Reke, kinderspelletjes, rum in de chocolademelk en een Wapen van Zeeland waar het laat mag wor den. Alle ingrediënten voor een echt dorpsfeest zijn voorhanden. Lekker 'socialising', zegt een deel nemer. Dat vinden ook de enkele toeristen, die op de zaterdagoch tend toch al een strandwandeling hadden gepland. Een oude traditie, het is al vaak verteld. Ontwaken uit de winter slaap, zoiets. De benen van de paarden worden in het zeewater gewassen om in de stal opgedane schimmels weg te spoelen. Om daarna fris als een hoentje aan een nieuw seizoen te beginnen. Brigadier Chris Werrij rijdt in zijn jeep op kop als de stoet van Mane ge Grol richting strand vertrekt. Blauwe zwaailichten om aan te ge ven dat tegemoetkomend verkeer beter een andere route kan kiezen. De politieman heeft het er maar druk mee, na pakweg zeventien jaar kent iedereen hem in het dorp. De route is dit jaar iets ver- legdhij laat de Emmaweg links lig gen. Bejaarden in die straat zijn ver huisd naar het nieuwe, iets verder op gelegen zorgcentrum Vronen- burg, dus wordt de paardenstoet daar langs geleid. Op de duinovergang aan het eind van de Jan van Renesseweg staan enkele tientallen belangstellenden op de uitkijk. De rijdster op kop is voorzien van een hoorn en kon digt de komst van de optocht van verre aan. Op het strand is het drukker. Dominee Piter Goodijk is de laat ste jaren uitgegroeid tot een bij-at tractie. Met een kleine groep volge lingen gaat hij de paarden voor in een rituele voetwassing. Als hij zich van schoenen en sokken ont doet, klikken de camera's. Hij heeft een stokpaard bij zich. Ooit NW In Renesse was afgelopen zater- dag de eerste straoviering van het seizoen. Het zeewater spoelt de in de stal opgedane schim mels van de paardenbenen. gekregen, hij weet niet meer van wie. Achterop de paardenkop heeft hij zijn vaste tekst bevestigd: 'zij plas schen en wasschen de koten...' Burgemeester J. Asselbergs is zoals bijna elk jaar één van zijn volgelin gen: „Onvoorstelbaar koud. Net als of je voeten gebombardeerd wor den met hele venijnige stekels." De dominee heeft het ondertus sen over het verjagen van boze geesten. Elk jaar leert de organisatie van de stroa wel iets. Tot nu toe liepen de paarden rechtstreeks van de duino vergang naar het water. Toeschou wers die op de overgang stonden en vervolgens door het mulle zand achter de paarden aansjouwden waren dan te laat om de eerste stappen in het water te zien. Deze keer gaan de ruiters meteen als ze op het strand zijn rechts uit de flank. Ze maken een rondje om zo iedereen de gelegenheid te geven haantje de voorste te zijn. Weinig gespat en gespetter. Geen draf of galop. Een beetje tam, net als het weer. Er is ook al niets wat op een branding lijkt. De Bel gische trekpaarden kloenen een beetje bij elkaar. Volgens een ken ner opereren de Belgen het liefst in duo's of trio's. De manegepaar- den zijn minder sociaal. Enkele ha len hun neus op voor het grauwe water en vinden zicht op zee meer dan voldoende. Het centrum van Renesse is deze ochtend niet moeilijk te vinden. Paardenvijgen wijzen de weg. Ook dat is de stroa. Uitslagen Strao Renesse Versierde trekpaarden: 1. Jacolien Kiezenberg 2. Ilona de Vrieze 3. Nicky de Looze, Roxan Rijnberg en Jo- landa van Hengel Verklede kinderen: 1.India van Oeveren 2. Elien Luursema 3. Julia van der Valk en Lelie Gijsbregts Winnaar ringsteken straorijders: Kitty van Nieuwenhuizen Winnaar ringsteken kinderen: Dennis Hart Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17