Mensen nog Als één Valentijn niet genoeg is a PZC Maandag 12 februari 2007 1 1 Op Valentijnsdag, woensdag, presenteert Ageeth Veenemans haar boek Ik hou van twee mannen. Over de voordelen van de meervoudige liefde. door Koos van Wees foto's GPD Na een levenlang monogamie, duurt het jaren voordat je de omslag maakt naar polyamoreus leven en voor je daar ook voor durft uit te komen. Mirjam houdt van Paul. Zielsveel. En al jaren. Maar Mirjam is ook al enige tijd smoorverliefd op Henk. Ze wil zichzelf die gevoelens niet toe staan, maar kan ze ook niet ont kennen. Eigenlijk zou ze het liefst met allebei een relatie hebben. Gewoon, haar gevoelens volgen. Een relatie met één persoon kan, een relatie met twee niet, zeggen de waarden en normen van onze maatschappij. Mirjam zal moeten kiezen. Of voor Paul, en dus de banden met Henk doorsnijden, of voor Henk, wat neerkomt op het einde van een huwelijk waar niks mis mee is. Het voelt allebei niet goed. Mirjam wil niet kiezen. Zij is er van overtuigd dat het niet nodig is. Ze vertelt Paul over haar dilem ma. Ze hebben een goed huwelijk, alles is bespreekbaar, geheimen kennen ze niet voor elkaar, dus hierover ook niet. Hoe zou Paul er tegenover staan als ze niet alleen met hem, maar ook met Henk een relatie zou hebben? Paul toont be grip. Hij weet dat Mirjam zielsveel van hem houdt, dat haar liefde voor Henk niet ten koste gaat van die voor hem. Hij ziet ook dat de huidige situatie haar ongelukkig maakt. Het vooruitzicht een van de twee uit haar leven te bannen trekt een zware wissel. En waarom zou ze? Wie bepaalt dat je niet met meer dan een persoon een re latie kan aangaan, van meer men sen mag houden? Mirjam en Paul zijn twee fictieve personen. En toch niet. In Ik hou van twee mannen komen er meer dere (echt)paren aan het woord die in dergelijke omstandigheden verkeerden en toch nog steeds bij elkaar zijn. In Amerika werd er ooit een term voor bedacht, polya- mory, wat zoveel wil zeggen als 'meervoudige liefde'. Nederlandse mensen met die overtuiging vin den elkaar al jaren op de website polyamory.nl. Ageeth Veenemans, een van die si tebezoekers, besloot die leefwijze te boek te stellen en startte een ei gen website, polyamorie.nl, met i-e. Uit overtuiging, omdat ze zag hoe innerlijk verscheurd een mens kan raken die moet kiezen tussen meerdere Grote Liefdes. Of die een leven lang verdriet heeft over een gemaakte keuze. Monogamie is in Nederland de norm, maar voor veel mensen vol doet die niet meer, meent Veene mans, getrouwd en moeder van drie kinderen. „Veel mensen heb ben behoefte aan meer dan een liefdespartner. Omdat dat niet wordt geaccepteerd, gebeurt het in het geheim. Maar vreemdgaan, be tekent liegen en bedriegen en leidt vrijwel altijd tot scheiding. Dat maakt zoveel kapot, zeker als er kinderen bij betrokken zijn. Als je ervoor kiest elkaar de vrijheid te geven om ook die andere liefdesre latie aan te gaan, kan veel ellende worden voorkomen." Veenemans weet waarover ze praat. Met verbazingwekkende openhartigheid vertelt ze op haar website hoe ze zelf ooit worstelde met de relatie die ze buiten mede weten van haar man aanging. Ze was verliefd en wist dat het niet kon. „Ik hou ook van mijn man en wil samen met hem onze kinde ren opvoeden. Mag ik dit fantas tische gevoel mijn hele leven niet meer meemaken?", vroeg ze zich af. Ze vertelde haar man erover en ging samen met hem op zoek naar een oplossing. Ze stuitten op po- lyamory. Nu hebben zij en haar man allebei een vaste liefdesrelatie, buiten hun huwelijk. „Het bleek voor ons te werken. De ruimte die mijn man en ik elkaar geven om ook andere liefdesrelaties aan te gaan, heeft on- 1:1 Ageeth Veenemans ze relatie heel sterk gemaakt. Wij hebben geen geheimen voor el kaar en delen alles samen. Ik mag mezelf zijn. Ik voel mij een rijk en gelukkig mens." Veenemans heeft sindsdien een missie. Als het voor haar en haar man werkt, waarom dan niet voor anderen? Natuurlijk kleven er ook problemen aan die leefwijze, maar Kiezen tussen meerdere Grote Liefdes kan een mens innerlijk verscheuren die zijn er ook aan een monogame relatie waarin een van de twee zich gevangen voelt. Ze wil aanto nen dat het kan, hoe moeilijk het soms ook is. Mensen in zo'n rela tie hebben niet alleen met elkaar en eikaars partners te maken, maar ook met sociale druk. Relatiecoach Leonie Linssen schreef het voorwoord voor Ik hou van twee mannen. Zij heeft veel po lyamoreus levende stellen onder haar cliënten. „Die sociale druk speelt met name een rol als je zelf nog erg onzeker bent over de juist heid van je besluit zo te leven. Het is ook een groeiproces. Als je een leven lang monogaam hebt geleefd en gedacht, duurt het jaren voor dat je de omslag maakt naar polya moreus leven, voor je daar ook voor durft uit te komen. En dan is het soms moeilijk om te gaan met die vaak afkeurende commentaren van de buitenwereld. De angst voor veroordeling speelt een rol." Grootste probleem is echter jaloe zie, zegt Linssen. Niet elke partner kan meegaan in het verlangen van de ander er nog een extra liefje op na te houden. En wie het toch pro beert, uit liefde voor de ander, loopt aan tegen een soms hartver scheurende jaloezie. Hoe ga je daarmee om? Op haar website ver- anderjewereld.nl geeft Linssen wat tips. „Jaloezie is vaak een hele ver zameling gevoelens. Die hak je in stukjes. Hoe reëel is jouw woede, onmacht, angst, onzekerheid? Elk stukje onderzoek je en probeer je hanteerbaar te maken." Linssen raadt paren aan flink in el kaar te blijven investeren. „Doe die leuke dingen die je met je nieu we liefje doet ook met je eigen partner. Ook die relatie wordt er dan alleen maar leuker door." En, belangrijk in elke relatie, praat met elkaar. „Wees eerlijk, altijd. Over al les? Ja, over alles." Ondanks die inspanningen zijn er ook relaties die reddeloos verloren gaan. Ook dat is een realiteit die je dan moet accepteren, meent Lins sen. „Het is belangrijk dat je emo ties en gevoelens grondig onder zoekt en erkent en deze samen be spreekt. Dan kan je tot de conclu sie komen dat je nooit meer echt gelukkig zult worden met je part ner en dat het beter is afscheid van elkaar te nemen. Dat is dan heel verdrietig maar ook onvermijde lijk." Het tegenovergestelde kan ook. Veenemans vertelt over het blijde gevoel dat ze kreeg toen ze haar man gelukkig zag met zijn vrien din, die gewoon bij hen over de vloer komt. „Het jalief-gevoel noem ik het. Het is het gevoel dat je krijgt als je blij bent over het ge luk van je geliefde, het tegenoverge stelde van jaloezie", schrijft ze. Veenemans lanceert haar boek woensdag tijdens een speciaal Va- lentijnsymposium, in Villa Sons- beek in Arnhem. Ze zal er vertel len over wat ze omschrijft als de mythe van de monogamie, en pa ren uit haar boek vertellen over hun ervaringen. Q Ik hou van twee mannen, door Ageeth Veenemans. 280 Pagina's, Uitgeverij Andromeda, www.andro- meda-uitgeverij.nl, ISBN 10: 9055992127. Informatie: polyamory.nl; polyamo- rie.nl, veranderjewereld.nl Veel liefde 'Polyamory' betekent 'Meervou dige Liefde' of 'Veel Liefde'. Het staat voor een levenswijze waarbij erkend wordt dat het mogelijk is om van meer dan een persoon tegelijk te hou den. Deze liefde uit zich in rela ties waarbij vriendschap, intimi teit, een emotionele band, spiri tuele verbondenheid en/of sek sualiteit ingrediënten zijn. Er zijn binnen de definitie van Polyamory veel verschillende relatievormen mogelijk, maar ze hebben gemeenschappelijk dat deze gebaseerd zijn op lief de, openheid, eerlijkheid en res pect. Het zal duidelijk zijn dat een goede open communicatie hierbij onmisbaar is. jl bron: Polyamory.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11