Niet de knecht v16 Spei Zaterdag 10 februari 2007 PZC Samen werken, samen leven, is het motto van de nieuwe coalitie. Kunnen de drie onderhandelaars na loodzware onderhandelingen ook samen werken in het kabinet? „Ik word niet de knecht van Balkenende." en uurtje per dag." Gerrit I Zalm was er niet echt veel tijd aan kwijt toen hij in het najaar van 2004 langdurig de taken van de leider van het land moest waarnemen. Zes weken lang was premier Jan Peter Balkenende uit geschakeld: hij lag met een ernstige infec tie aan zijn rechtervoet in het ziekenhuis. Als eerste bewindspersoon van de tweede coalitiepartij en vicepremier was het aan Zalm om de voornaamste taken van Bal kenende over te nemen. „Zo'n premier heeft eigenlijk niks te doen", vertelde Zalm, nu demissionair vi ce-premier en minister van Financiën, la ter met een knipoog. „Wij ministers ma ken de dossiers, de minister-president hoeft alleen maar af te wachten totdat hij vrijdag in de ministerraad alles kan afhame ren. De rest van de week heeft hij het ei genlijk niet zo geweldig druk." Zalm kon laconiek doen over het vicepre- mierschap, helemaal inhoudsloos is het toch ook weer niet. Niet voor niets heeft PvdA-leider Wouter Bos er weken over ge twijfeld of hij de post wel of niet op zich moest nemen. Dat het uiteindelijk 'ja' is ge worden, heeft er onder meer mee te ma ken dat Balkenende en hijzelf elkaar tij dens de verkiezingscampagne herhaalde lijk hard en persoonlijk hebben aangeval len, legde Bos deze week zelf uit. Nu wil len ze laten zien dat die fase voorbij is en dat ze elkaar echt hebben gevonden. Toch is het bezwaar dat Bos tijdens de campagne aanvoerde nog steeds actueel. „Je loopt enorm het gevaar van twee kapi teins op één schip, als Jan Peter Balkenen de en ik in één kabinet zouden gaan zit ten", zei Bos destijds. De parlementaire geschiedenis kent voor beelden genoeg. Dries van Agt en Joop den Uyl - eerst was de een vicepremier on der de ander, later was het andersom - wa ren welhaast allergisch voor elkaar. Toenmalig premier Ruud Lubbers en diens vicepremier Rudolf de Korte konden ook slecht met elkaar overweg. Lubbers tik te zijn plaatsvervanger zelfs in het open baar op de vingers nadat De Korte eind de cember 1986 had gezegd dat wat hem be treft de koningin geen staatsbezoek hoefde te brengen aan Japan, wegens de oorlogs wonden die dat in Nederland zou openrij ten. Kabinet en koningshuis werden ernstig in verlegenheid gebracht. „Dat was eens maar nooit weer", zo gaf Lubbers De Korte publiekelijk te verstaan. De relatie tussen Lubbers en De Korte raak te ernstig bekoeld. De Korte mocht Lub bers nog maar zo min mogelijk vervangen. De CDA-leider had er forse jetlags voor over om op vrijdag de wekelijkse minister raad voor te zitten en daarna de parlemen taire pers te woord te staan. De Korte liet zich niet muilkorven. In 1989 leidde De Korte zelfs de val van het kabinet in nadat hij te vroeg zijn mening had gegeven over een nieuw Nationaal Milieu Beleidsplan. Balkenende had er de afgelopen jaren min der moeite mee het voorzitten van de vrij dagse ministerraad over te laten aan zijn plaatsvervangers: Gerrit Zalm of, als die er ook niet was, D66'er Thom de Graaf en la ter Laurens Jan Brinkhorst. Voor de pers was Zalm een verademing: als hij de pers conferentie na de ministerraad deed, leek de zaal voller te zitten dan anders. Zalm wilde nog wel eens wat meer zeggen dan Balkenende, die zuinig met zijn woor den omspringt. Zo nam de WD'er de pers conferentie begin vorig jaar eens te baat om D66-minister Alexander Pechtold pu bliekelijk in de hoek te zetten na diens uit spraken over de Haagse politiek, die vuil en vunzig zou zijn. De premier is niet de baas van de vicepremiers, zegt de Gro ningse hoogleraar staatsrecht Douwe Jan Elzinga. „Vicepre mier is een politieke functie en staat niet in de grondwet beschreven", legt Elzinga uit. Het ambt bestaat formeel pas sinds 1956, zoals ook de minister-president pas na de Tweede Wereldoorlog formeel is in gevoerd. In de negentiende eeuw rouleerde het voorzitterschap onder de ministers: eerst elke maand, later jaarlijks, totdat Abraham Kuyper van de ARP begin twintigste eeuw vier jaar lang de voorzittershamer hanteer de. „Nog steeds geldt de minister-presi dent als primus inter pares", vervolgt Elzin ga- „Er loopt al jarenlang een discussie of de premier gezien Europa niet meer macht naar zich toe moet trekken. Voorlopig is daar geen sprake van. Vorig jaar werden weliswaar heel lichte veranderingen inge voerd ten gunste van de premier, maar dat stelde weinig voor." Bos en Rouvoet bestrijden dan ook dat Bal kenende straks hun chef wordt. Bos: „Ik word niet de knecht van Balkenende. Ik word minister en vicepremier. Als Balken ende er niet is, vervang ik hem. Zo moei lijk is het allemaal niet." Rouvoet: „Ik be leef het helemaal niet als dat ik me zou moeten schikken naar de premier." Tegelijkertijd relativeert Bos inmiddels het gevaar van twee kapiteins op één schip. Het veelbesproken gebrek aan chemie dat tussen hemzelf en Balkenende zou be staan, bestaat helemaal niet, zegt Bos. „Ik heb nooit een gebrek aan chemie gevoeld. We hebben in het verleden felle menings verschillen gehad, ook in de verkiezings campagne. Het is nooit persoonlijk gewor den." Volgens voormalig vicepremier Hans Dijk stal (WD) is het zaak dat de drie snel sfeer in het kabinet brengen. „Ze moeten elkaar geen vliegen afvangen. Ze mogen best in tern ruzie maken, maar het is zaak dat niet naar buiten te brengen." Zelf was Dijkstal vicepremier onder Wim Kok in Paars I. Volgens de liberaal moest het vertrouwen tussen premier en de vice premier groeien. „Kok keek in het begin wat voor vlees hij in de kuip had. Later nam hij je meer in vertrouwen. Ik hoorde ook dingen die ik niet aan mijn fractie kon vertellen." Els Borst maakte hetzelfde mee, als vicepre mier voor D66. „Ik hoorde al vroeg hoe Kok de situatie met Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, wilde oplossen. Stille diplomatie was belangrijk. Ik kon en wilde niets zeggen tegen mijn fractie. Op zo'n moment gaat het landsbelang boven partij politiek." Borst was vicepremier in Paars II, net als Annemarie Jorritsma (WD). De sfeer tussen Kok en hun tweeën was doorgaans uitste kend, zegt Borst. „Dat is wel iets anders dan met drie mannen. Met drie haantjes heb je meer competentieproblemen dan met een haan en twee kippen. Met Balken ende, Bos en Rouvoet zal het minder gezel lig zijn dan bij ons." Doorgaans zijn de vicepremiers ook poli tiek leiders van hun partij. Dijkstal was een uitzondering: hij was vicepremier, ter wijl fractievoorzitter Frits Bolkestein partij leider bleef Volgens staatsrechtgeleerde El zinga groeide juist Dijkstal uit tot een van de betere vicepremiers die Nederland heeft gehad. „Dijkstal was minister van Binnenlandse Zaken, maar liet de belangen van het hele kabinet voorgaan. Hij hield het kabinet bij elkaar, maar liet het departement lopen", zegt Elzinga. Dijkstal reageert: „Dat van het departement is niet waar. Ik had wel minder op met de fractie. Dat kon ik over laten aan Frits Bolkestein als fractievoorzit ter." Eigenlijk is het partij leiderschap en het vi- cepremierschap geen gelukkige combina tie, zegt staatsrechtgeleerde Elzinga. Niet voor niets was Bos eigenlijk van plan frac tievoorzitter te blijven. En niet voor niets heeft het bestuur van de Christenunie Rouvoet juist onder druk gezet om niet in het kabinet te gaan zitten. En niet voor niets drong het CDA er op aan dat Bos wél minister zou worden. Elzinga: „Als je in een kabinet gaat zitten, word je verantwoordelijk voor het geheel en onthecht je van het politiek leiderschap van je eigen partij. Het is de vraag of Rou voet over vier jaar nog terugkomt als poli tiek leider." 'Met drie haantjes meer competentieproblemen dan met haan en twee kippen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90