G Gezondheid, mensen en de fiets J Geluk is geen toestand, maar een bijproduct v2 Spectrum Zaterdag 10 februari 2007 PZC door Door Claudia Sondervan Geluk is in wezen een biolo gisch signaal dat aangeeft in hoeverre onze aangeboren behoeften worden bevre digd'. Dat is de definitie die prof dr. Ruut Veenhoven, socioloog en hoogleraar humanisme aan de Universiteit van Utrecht eraan geeft. Simpeler gesteld: 'Geluk is de mate waarin mensen voldoe ning vinden in hun leven als geheel'. Een gevoel van vervulling, dus. Niek Berndes, klinisch psycholoog bij Emergis, ziet vooral mensen die niet geluk kig zijn. De meesten zijn ronduit depres sief Wat zij missen, moet dus geluk ople veren. Kenmerkend voor gelukkige men sen vindt Berndes logischerwijs dat ze 'niet somber' zijn. „Als wij mensen vragen wat ze bereiken willen, antwoorden som migen 'gelukkig zijn'. Wat ze daarmee be doelen is dat ze weer willen genieten van gewone dingen. Dat ze vertrouwen heb ben in de toekomst. Geluk is geen term die wij in de behandeling ter sprake brengen. Het is ook meer een filosofische vraag.", vindt hij. Cliënten nemen het woord eer der in de mond dan behandelaars, erkent de psycholoog. Het fenomeen geluk is ook geen belangrijk thema in de opleiding van psychologen, bedenkt hij. „Zo heb ik er ook nooit over nagedacht. Hoe definieer je geluk? Het is te abstract." Misschien komt dat door alle ongelukkig emensen die hij en zijn collega's langs zien trekken, beaamt hij. „Het geeft mij voldoe ning om te merken als tijdens de behande ling mensen blijer worden. Dat geeft een goed gevoel." Is hijzelf gelukkig? „Bij mo menten. Het heeft inderdaad met voldoe ning te maken." Berndes zelf vindt geluk „geen toestand die je kunt bereiken, maar meer een bijpro duct van hoe je in het leven staat". Ie mands kansen op geluk worden ook be paald door een karakter. Optimisten heb ben meer kans om geluk te ervaren dan pessimisten om voor de hand liggende re denen. Voor perfectionisten kan alles altijd beter, dus hen zal diepe voldoening even eens ontsnappen. De Griekse wijsgeer Ar- tistoteles zei het immers zo: ,Een gelukkig mens is als een steen die op de grond valt en daar rustig blijft liggen.' Alles heeft een doel in zijn binnenste verborgen. En een steen wil naar de aarde toe. door Mieke van der Jagt Lieve Oma van Marjan', luidt de aanhef van een briefkaart op het dressoir. Het is een bedank je voor Rie Ossewaarde-Oost- dijk (78), die voor een vriendin van een kleindochter een das heeft gebreid in drie kleuren gemeleerde wol. „Acht heb ik er al gemaakt, van die hele lange, in een valse patentsteek met fran- je's." Zo'n bedankje draagt zeker bij tot haar geluk, maar het handwerken zelf doet ook al een heleboel. Ze is nog uit een tijd toen geluk nog heel gewoon was. „Ik ben goed gezond, dat is één geluk. Cen ten heb ik niet, maar wel genoeg om rond te komen. Het allergrootste geluk ontleen ik aan mijn dochter en twee kleindochters: ze hebben alle drie een goede baan, het zijn meiden die voor zichzelf kunnen zor gen." Eigenlijk wordt Rie Ossewaarde, nu ze wat ouder is, van dezelfde dingen gelukkig als vroeger. „Ik kom uit een gezin met twaalf kinderen. Ze zijn nu tussen 86 en 65 jaar en allemaal nog kerngezond. Dat is ook ge luk hebben; stammen uit een sterk ge slacht en daardoor lang plezier hebben van je broers en zussen." Door haar achtergrond is ze bovendien ge vormd als het hoe-meer-zielen-hoe-meer- vreugd-type, gewend om sociaal bindend te zijn. „Ik praat met iedereen hier in de flat. Men sen hebben elkaar nodig en in zo'n servi ceflat moet je wel heel zonderling zijn om geen aanspraak te hebben." Toch, alleen zijn bevalt Rie Osewaarde ook heel goed. ,,'s Avonds ga ik liefst in mijneentje mijn eigen gang. Een beetje handwerken, televi sie kijken. Verplichtingen zijn voor over dag." Twee keer in de week gaat ze koersballen, maar de belangrijkste materiele bijdrage voor haar geluk staat in de fietsenkelder: oerdegelijk, splinternieuw en zo licht als een veertje. „Ik kan gaan en staan waar ik wil." Een gelukkige keuze is die voor de Eras- musflat geweest. „Nou ja, dat was niet toe vallig, ik wist precies waar ik aan begon. Mijn ouders hebben hier ook 25 jaar ge woond. Wat een geluk dat ik een stukje van de wereld ben En dat ik mee mag doen met al wat leeft En mee mag ademen met al wat ademt en leeft Rudi Carell - Wat een geluk (i960) erard van Keken, onderzoeker van het merk Zeeland: „Op een satellietfoto zie je Zeeland als een donkere vlek tussen verstedelijkte regio's. Zo weet je: daar vind je rust en ruimte. Ik heb van 1997 tot 2006 voor het Bureau Toerisme Zee land gewerkt als projectmanager. In die tijd ben ik in het kader van mijn studie bedrijfskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam aan een pro motieonderzoek begonnen. Dat moet ik nog afronden. Ik heb gepro beerd het merk Zeeland boven tafel te krijgen, te ontdekken wat Zeeland werkelijk is. Je kijkt als het ware naar de identiteit van de provincie. Het was een onderzoek in 2004, waaraan vijfduizend mensen meededen. Daaruit werd duidelijk, dat 80 tot 90 procent van de mensen in deze pro vincie zich daadwerkelijk Zeeuw voelt. Je ergens thuis voelen heeft alles met geluk te maken. Ik schat dat je in provincies als Friesland en Lim burg eenzelfde soort eigenheid vindt. Het je Zeeuw voelen is niet tast baar. Opvallend dat juist een gevoel belangrijk bijdraagt aan geluk. Meer dan een auto of een huis. Dat zie je ook terug in de PZC-enquête." Dagen en weken in stilte verstreken Kan aan dit geluk ooit een einde komen? Leven in Zeeland, een leven voortaan voor ons beiden Beiden Saskia Serge - Zomer in Zeeland (1971) foto Foto Willem Mieras foto voorpagina Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76