Hete bliksem Visserijsector moet blik op toekomst richten Roep om aanpak van forse verkeersdruk Bus Brijdorpe Ondernemers Zierikzee blij mee te praten over binnenstad Laarzenpad als alternatief voor fietspad Uitverkoop van topmerken 30 Zaterdag 10 februari 2007 PZC Jaarvergadering Helpt Elkander in teken van moeilijke tijden. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De vissers doen er goed aan de blik op de (verre) toe komst te richten. Dat stelde R. Plat- schorre, voorzitter van de stichting Zeeuwse Tong, gistermiddag tij dens de jaarvergadering van visse rijvereniging Helpt Elkander. „We kunnen eindeloos praten over ruimte die we nodig hebben om op het wad zaad op te vissen, maar laten we eens praten over wat anders." Platschorre gooide gistermiddag de knuppel eens in het hoender hok. Hij pleitte er voor om te stop pen met elkaar als vissers, natuur organisaties en overheden te be strijden met nóg meer onderzoe ken van deskundigen om het ei gen gelijk te bewijzen. „We komen zo niet verder." En daarom moet volgens Platschorre de blik op de verre toekomst gericht. „Wij den ken dat de zeespiegel gaat rijzen. Dat op zich is niet zo'n probleem, maar wel een probleen is de golf- oploop die daarmee gepaard gaat." Platschorre gaf aan dat een mogelij ke oplossing ligt in het maken van een nieuwe kuststrook voor de huidige kust. „Daar moeten we dan niet gaan wonen, maar we moeten deze strook gebruiken voor recreatie, energieopwekking én visserij." Met dit betoog pro beerde hij aan te geven dat oplos singen voor een sector in zwaar weer soms op een creatieve ma nier moeten worden gezocht. Zijn betoog kwam aan het einde van een jaarvergadering waarin nogmaals duidelijk werd dat de vis serij op Schouwen-Duiveland moeilijke tijden doormaakt. De PW De visserij beleeft moeilijke tij- den. Vissers en natuurorganisa ties bevechten elkaar om vergun ningen en ook valt de opbrengst voor een deel flink tegen. - door Ali Pankow SEROOSKERKE - „Het is echt niet meer te doen hier met het ver keer", verzucht recreatieonder neemster I. van de Berg aan de Helleweg in Renesse. Zij wacht al jaren op het doortrekken van de Recreatieverdeelweg naar Scharen- dijke, maar dat wil maar niet vlot ten. De leden van de Gebiedscommis sie Schouwen-West erkennen dat het allemaal langer duurt dan be loofd, maar kunnen daar weinig aan veranderen. „De procedures voor grondverwerving duren wat langer, maar ik hoop dat de aanleg in 2008 gereed zal zijn", zegt woordvoerder van de recreatie H. van Oost binnen deze commis sie. Onvrede over forse verkeersdruk leeft ook bij familie Padmos aan de Kooijmansweg in Renesse. De ze mensen ondervinden veel hin der van vrachtverkeer dat de Kooij mansweg als sluiproute gebruikt naar en van het nieuwe bedrijven terrein. De Gebiedscommissie heeft de on dernemers aldaar verzocht hun aanrijdroutes te verleggen via de recreatieverdeelweg. Volgens secre taris E. van der Meer is positief ge reageerd op dat verzoek. „Maar dat is toch allemaal vrijblijvend. Ze kunnen een officiële toezegging toch niet afdoen met een vriende lijk briefje?", vindt Padmos. Hij dringt bij de Gebiedscommissie aan op structurele maatregelen om van de Kooijmansweg de beloofde verkeersluwe route te maken. Volgens Van Oost nodigt het open karakter van deze weg ook uit tot hard rijden. Wegens de aanleg van een fietspad zijn hier bomen ge kapt. Van Oost stelt voor de Kooij mansweg een laanfunctie te geven door er knotwilgen te plaatsen. „We nemen die suggestie mee", be looft Van der Meer. mosselsector heeft een ronduit slecht jaar achter de rug met een late start met kleine mosselen en het uitblijven van de zaadval. Voor zitter W. Schot van de vereniging noemde de hoeveelheden mosse len die het afgelopen jaar werden opgevist een 'droevig dieptepunt'. Ook de palingsvisserij in de Oos- terschelde was slecht. De kreeft daarentegen liet zich volop vangen en ook de mesheftenvisserij was goed. „Goed was ook de handkok- keivisserij. Mooie kokkels op de Waddenzee voor een goede prijs." De vissers werden gistermiddag ook bijgepraat over de onderhan delingen die het productschap vis heeft gevoerd met het ministerie van LNV over het zeereservaat. De uitkomst is dat (met uitzondering van de boomkorvisserij) de vissers in het overgrote deel van het ge bied hun gang kunnen gaan. De visserijsector claimt daarbij vier miljoen euro (van de beschikbare twaalf) als compensatie voor het verlies aan visgronden. BRIJDORPE - De belbus van Con nexion doet vanaf zondag 18 fe bruari Brijdorpe weer aan. Het buurtschap was vergeten bij de nieuwe dienstregeling. Vanaf 18 februari stopt lijn 125 (Renesse- Serooskerke) er weer op verzoek. Overigens komt - speciaal voor het vervoer van scholieren- ook de normale streekbus door Brijdorpe. Wethouder W. Renden kondig de de terugkeer van de belbus eerder al aan. Connexion maakte gisteren de preciese datum be kend. dé kans om op jezelf te gaan wonen (v/m) Tweehonderd mensen eten Hollandse pot voor het goede doel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De formule blijkt enorm aan te slaan: een smakelijke Hollandse stamppot nuttigen, ge nieten van jazzmuziek van een ge legenheidsband en daarmee ook een goed doel steunen. De Schouwen-Duivelandse vrijwil ligers van de hulporganisaties Li vingstone en World Servants ha len achttienhonderd euro binnen met de twee stamppotavonden, gisteren en vandaag in zorgcen trum Borrendamme in Zierikzee. De vrijwilligers zijn jongeren die via een kerkelijke organisatie met elkaar in contact staan en bereid zijn hun zomervakanties nuttig te besteden. Sommigen gaan scholen bouwen in Ghana of India. Anderen wer ken zich letterlijk in het zweet bij de bouw van accommodaties in Brazilië of Oeganda en dan is er nog een groepje van vijf jongeren dat een zomerkamp voor weeskin deren gaat opzetten in de Oekraï ne. Ze investeren daar niet alleen hun eigen vrije tijd in, maar vergaren ook zelf het geld voor hun reis. „Voor degenen die naar de Oekraï ne gaan, is dat 880 euro. De ande ren moeten 2000 euro bijeen zien te krijgen", vertelt Yvonne Bom uit Zierikzee. Zij manifesteert zich als een am bassadrice op Schouwen-Duive land voor zowel Livingstone als World Servants. Haar zus Annet is al even enthousiast. Zij hebben sa men al bouwprojecten in Zambia en Jamaica achter de rug. Dit jaar kiezen ze voor het kinder zomerkamp. Gewoon om weer eens op een andere manier voor een goed doel bezig te zijn. „We gaan dit keer niet vliegen, we gaan met busjes naar de Oekraïne. Eer lijk gezegd hebben we geen idee wat ons te wachten staat. Het hele programma moeten we zelf opzet ten. Maar we gaan met z'n vijven en we hebben met elkaar heel wat deskundigheid in huis", zegt Yvon ne. Ze doelt erop dat binnen haar groep een fysiotherapeut-in-oplei- ding en een Pabo-studente zitten en dat zij en haar studiegenote Mo nique Oome een artiestenoplei ding volgen in Den Bosch. „Alleen aan de opleiding Dierver zorging van mijn zus hebben we niet direct wat, maar verder moe ten we best in staat zijn samen een zomerkamp met sport, spel en theater op te zetten voor een grote groep kinderen." De stamppotavonden zijn een belangrijk onderdeel binnen het 'Eerlijk gezegd hebben we geen idee wat ons te wachten staat' activiteitenprogramma om geld in te zamelen waarmee de werkva kanties worden betaald. Andere acties zijn onder meer het optreden als Zwarte Piet, verzor gen van een levende kerststal en tulpenverkoop. De stamppotavond is wegens suc ces van vorig jaar geprolongeerd. „We hadden toen meer aanvragen dan plaats. Daarom doen we dit keer twee avonden. En wat blijkt: ook nu zijn we weer volledig volge boekt met twee keer honderd eters", vertelt Yvonne. Ze benadrukt dat het echt geen zin heeft vanavond nog een po ging te doen aan te schuiven voor wie niet heeft gereserveerd. De kok van Borrendamme heeft enorme hoeveelheden stamppot bereid. Met veel plezier, tenslotte behoren zijn zoons Stefan en Dennis ook tot de vrijwilligers. 17 appartementen vanaf 95.000 euro plus subsidie! www.dedukdalf.info Jongeren investeren in goede doel en zien de wereld Komende zomer zetten negen jongeren van Schouwen-Duiveland zich in voor bouwprojecten van World Servants. Vijf jonge vrijwilligers uit deze regio gaan naar de Oekraïne om een zomer kamp voor weeskinderen te verzorgen. World Servants is in 1986 in de VS opgericht door Jack Larson. Livingstone organiseert werkvakanties en uitwisselingsprojecten voor jon geren met de nadruk op onderlinge ontmoeting. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Ondernemersvereni ging Neptunus uit Zierikzee is blij mee te kunnen denken over het nieuwe masterplan binnenstad Zierikzee. De gemeente wil een projectgroep in het leven roepen met onderne mers, bewoners en andere belang hebbenden. Die praten vanaf het begin mee met de ontwikkeling van een plan voor de binnenstad. „Over wat de gemeente nu voor stelt, zijn wij positief', zegt H. Hol- ty namens Neptunus. „Wij gaan er tenminste van uit dat ze het op dezelfde manier gaan doen als met de Nieuwe Haven." Toen heeft de gemeente voor het eerst vanaf de eerste plannen ge sproken met buurtbewoners en ondernemers. Dat heeft geresul teerd in een plan waarover ieder een tevreden was. Holty vindt wel dat de gemeente nog meer zaken moet betrekken bij het masterplan. Nu wordt voor al uitgegaan van verkeer: auto's vrachtwagens, fietsers en voetgan gers. „Maar we moeten daar ook het keurmerk Veilig ondernemen bij betrekken." Dat is een project om het winkelgebied veiliger te maken voor de klant. „En wij vin den dat de gemeente in het plan ook moet nadenken over het ver trek van detailhandel uit de bin nenstad. Dat moet zoveel mogelijk worden voorkomen." De gemeente roept ook burgers en bewonersverenigingen op om zit ting te nemen in de projectgroep. BURGH-HAAMSTEDE - Een laarzen- pad tussen Haamstede en Nieuw-Haamstede zou aardig kun nen inspelen op de trend van deze tijd. Dat is de mening van recreatie-on dernemer H. van Oost. Hij stelt de Gebiedscommissie Schou- wen-West voor te onderzoeken of zo'n laarzenpad als alternatief kan gelden voor het aanvankelijk ge plande tien kilometer lange fiets pad langs deze route. Tegenstanders van dit fietspad heb ben na jarenlange strijd het pleit gewonnen. Het fietsroute komt derhalve niet. De Gebiedscommi sie wil wel bezien of er een laa zenpad kan worden aangelegd. MaxMara Bonneterie Bogner Escada Armani Jeans Van Laack Lam my coats Burberry Gunex Brunello Cucinelli Tassen Cashmere pulls Moschino Citizens of Humanity Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met Nu met korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting korting Grote Markt I l-l3 Goes tel.0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58