Binnenland Antillianen toch het land uit EU-bestrijder terreur De Vries stopt ermee 4 Zaterdag 10 februari 2007 PZC Kabinet wil criminele jongeren alsnog kunnen terugsturen. DEN HAAG - Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het voorstel om criminele jongeren uit de An tillen en Aruba het land uit te kun nen zetten, een plan waarmee mi nister Verdonk (Integratie) al meer dan een jaar rondloopt. Het wetsvoorstel is tot twee keer toe gekraakt door de Raad van Sta te, maar de minister vindt dat ze de durf moet tonen het besluit toch voor te leggen aan de Tweede Kamer. Dat zei Verdonk na afloop van de ministerraad. „Als Antilli aanse jongeren echt crimineel zijn, op straat rondhangen en overlast veroorzaken, houdt het een keer op. We vinden dat we jongeren on der voorwaarden moeten kunnen terugsturen." Het wetsvoorstel richt zich op jon geren van 16 tot en met 24 jaar die zonder opleiding naar Nederland komen en overlast veroorzaken. De maatregel moet voorkomen dat jongeren uit deze groep in Ne derland afglijden naar de criminali teit. „Het is niet bedoeld voor goedwil lende jongeren die naar Nederland komen voor een opleiding", aldus ■Verdonk. De eerste keer dat het wetsvoorstel naar de Rade van Sta te ging, kreeg het een negatief ad vies, omdat het in strijd zou zijn met Europese regels over gelijke be handeling. Daarna is het plan aan gepast. Over de gronden waarop de Raad ook in tweede instantie bezwaren had, is nog niets be kend. Verdonk wees er gisteren op dat het plan zich richt op een heel spe cifieke groep. Het wetsvoorstel stelt rechters ook in de gelegen- PJl Minister Verdonk heeft weer voorgesteld om criminele Antillia nen uit te kunnen zetten. De Raad van State heeft dit plan al twee keer eerder afgewezen. heid om terugkeer op te nemen in hun strafbepaling. In dat geval legt de rechter een voorwaardelijke straf op, waarbij terugkeer geldt als voorwaarde. Dit geldt alleen voor Antillianen en Arubanen die nog maar kort in Nederland zijn en een ernstig de lict begaan. Daarnaast regelt het plan ook een. betere controle op de voogdij van minderjarige Antillianen en Aruba nen die zonder ouders naar Neder land komen. BRUSSEL - EU-terrorismebestrijder Gijs de Vries geeft zijn functie in maart op. Als zijn mandaat dan af loopt, ambieert hij geen nieuwe termijn. Dat heeft zijn woordvoer der bevestigd. De Vries (50), voormalig staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken (1998-2002) en Europarlementslid (1984-1998), nam de beslissing om 'persoonlijke redenen'. Hij heeft zijn baas, de EU-buitenlandcoördi- nator Javier Solana, deze week in gelicht. De WD-politicus was in maart 2004 door de EU-landen be noemd om de strijd tegen terroris me te coördineren. De aanstelling in de nieuwe functie gebeurde daags na de terroristische aanslag van Al Qaeda in Madrid, waarbij 191 doden vielen. De landen vrees den toen dat hun inlichtingendien sten te weinig samenwerkten. Het vertrek van De Vries heeft niets te maken met het onderzoek naar de omstreden CIA-vluchten en -kampen van geheime terreur verdachten in Europa, benadrukt zijn woordvoerder. Het Europees Parlement bespreekt komende week de conclusies, die kritisch zijn voor De Vries. „Het is puur toeval dat het nu samenvalt", ver zekert de woordvoerder van De Vries. Lucht is het smerigst op het Weena in Rotterdam ROTTERDAM - Het Weena in Rotterdam geldt een jaar lang als de straat met de slechtste luchtkwali teit van Nederland. Dat heeft Milieudefensie gis teren bekendgemaakt. De milieuorganisatie heeft een analyse gemaakt van de luchtkwaliteit in de 44 grootste gemeenten van Nederland. Mi lieudefensie heeft de gegevens opgevraagd en met elkaar vergeleken. Onderzoek in Rotterdam heeft uitgewezen dat passanten op het Weena geconfronteerd worden met 72 microgram stikstofdioxide per kubieke meter. Dat betekent een overschrijding van de norm met 44 procent. De Europese gezondheidsnormen stellen 50 microgram stik stofdioxide per kubieke meter als maximum. De gemeente Rotterdam is niet verbaasd: „Wij zijn het logistieke knooppunt van Nederland, met zware industrie in de omgeving en veel verkeer in de stad en dat leidt tot problemen zoals lucht vervuiling", aldus milieu-wethouder Lucas Bolsius van Rotterdam. Volgens Bolsius is Rotterdam wel hard bezig om het probleem aan te pakken, on der meer door aanschaf van een schoon eigen wa genpark. foto Robin Utrecht/ANP PETER 2 '"TteEK NOU E-E-GST JAS UIT 1 A Uo H OUST f Stormschade loopt op tot 330 miljoen euro DEN HAAG - De storm die op 18 ja nuari over Nederland trok, heeft voor minimaal 330 miljoen euro schade aangericht. Dit heeft het Verbond van Verzekeraars gisteren gemeld. Volgens het Verbond van Verzekeraars kan het bedrag nog oplopen aangezien er dagelijks nog claims binnenkomen. De schatting valt hoger uit dan de eer ste prognose van 200 miljoen eu- CNV eist 3,5 procent meer loon voor leraren ZOETERMEER - CNV Onderwijs eist 3,5 procent meer loon voor leraren in het voortgezet onderwijs. De bond vraagt daarmee meer dan de maximale 3 procent van de over koepelende vakcentrale CNV. Het dreigend tekort aan leraren is de re den voor de forse looneis, stelt CNV Onderwijs. De bond wil daarmee een sterkere stijging van het salaris dan collegabond Aob. Nieuw onderzoek naar moord Reinder Ludofs LEEUWARDEN - Justitie heropent het onderzoek naar de elf jaar oude, onopgeloste moord op Rein der Ludofs uit Twijzelerheide. Het Openbaar Ministerie zegt over nieuwe aanwijzingen te beschik ken. Ludofs (87) werd 30 septem ber 1996 dood in zijn boerderij ge vonden. Hij bleek te zijn beroofd van onder meer een aantal oude zakhorloges, waarna zijn boerderij in brand was gestoken. Kiezer mag 7 maart gratis Euromast in ROTTERDAM - In een poging kie zers tijdens de provinciale verkie zingen op 7 maart naar het stem bureau te krijgen, zet Rotterdam een stemcomputer in de voet van de Euromast. Mensen die er hun stem uitbrengen, mogen daarna gratis naar boven. Normaal kost toegang tot de 185 meter hoge mast 8 euro. Kinderen van kiezers mogen gratis mee omhoog. Jongeman verkracht broertje en zusje LEEUWARDEN - Justitie verdenkt een nu 18-jarige jongeman ervan tussen zijn 12e en 16e jaar zijn broertje en zusje te hebben ver kracht. De verdachte uit de ge meente De Ronde Venen zou zijn broertje en zusje van nu respectie velijk 8 en 13 jaar tussen 2001 en 2005 seksueel hebben misbruikt. Zowel justitie als raadsman Sierd Roosjen wil weinig zeggen over de zaak. Man bedreigt jongens met mes na sneeuwbal ROTTERDAM - Een 51-jarige Rotter dammer heeft donderdagmiddag twee jongens met een mes be dreigd toen een 7-jarige jongen een sneeuwbal op zijn auto gooi de. De man stapte uit en gaf de jongen een klap. Toen zijn 11-jari- ge broertje daar wat van zei, haal de de man een mes te voorschijn. Daarna ging hij ervandoor. De po litie kon de man snel arresteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4