Zeeland en niet voor het oprapen Een prins met goeae connecties PZC Zaterdag 10 februari 2007 j 43 voor hun kostuum: prins Robbie wordt eniging De Vossen, hemd, een gilet, Cape en kraag zijn idom van de stichting, et hoofd een steek met eteren zijn uitrusting. zitten. Een hakkelende prins, daar schiet niemand iets mee op. Bij De Vossen in Hulst is het alle- maal goed geregeld. Er is een echte pr-man, Maarten Everaard. „Wij zien het als een serieuze aangele genheid. Dit bindt de gemeen schap. Bestuursfuncties, en zeker die van de prins, moet je niet licht opvatten. Hij moet het ambt waar dig bekleden en niet kotsend over straat gaan, nee. We gaan niet zo ver dat we een bewijs van goed ge drag opvragen, maar hij moet so ciaal goed in zijn vel zitten." Bij De Kloorianen in Kloosterzan- de was er dit jaar één kandidaat voor de titel. Gelukkig bleef de vo rige elf jaar aan. „Ze staan niet in de rij. Maar ik zou ook raar staan te kijken als er eens géén kandi daat was. Op de een of andere ma nier komen we er altijd", zegt voor zitter Theo de Waal. Al hebben De Kloorianen hun eisen daarvoor wel eens bij moeten stellen. Een hakkelende Prins Carnaval, daar schiet niemand iets mee op „In principe is het een geboren en getogen Kloosterzandenaar, maar één keer hebben we iemand gehad die import was. Verder moet de prins herkenbaar zijn als een van ons, hij moet de toon kunnen zet ten en zich een beetje kunnen in houden met het drinken. Hij heeft toch een voorbeeldfunctie." Ook in Lewedorp liggen de prin sen niet voor het oprapen, consta teert voorzitter Wim de Kok van De Kraaienpikkers. „Vorig jaar had den we een tegenvaller. Prins Roel kreeg een hartaanval, net voor de carnaval. Toen heeft de adjudant het tijdelijk overgenomen. Hij is nu prins. Eigenlijk is dat hier de ge woonte, dat je eerst adjudant wordt en dan promoveert tot prins. Kan je het eerst een beetje afkijken." „Het is moeilijk om aan een repre sentatieve prins te komen. Niet ie dereen wil en niet iedereen is ge schikt", verzucht penningmeester Hans van Dijk van De Koenkelpot in 's-Heerenhoek. Eisen: je moet geboren en getogen zijn in 't Paere- hat, op z'n minst geen notoire dronkenlap zijn, een verhaal heb ben en over sociale, verbale en or ganisatorische vaardigheden be schikken. Als de prins van vorig jaar niet meer wil, zoekt het be stuur discreet in het dorp en bena dert iemand. „In principe zou daar een lijst uit moeten komen waar over gestemd wordt, maar de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat er vaak weinig keus is." Dat beaamt Alex Beaurain van De Loetzers in Terhole. „Voor ons is het na dit jaar gedaan. Carnaval mag dan misschien blijven be staan, maar zonder De Loetzers. Oorzaak: een chronisch tekort aan leden. En de prinsen stonden niet in de rij, zoals op veel plaatsen. Ja, je kunt wel veel eisen hebben, maar er moet ook keus zijn." Jan van der Meijs, schrijver van car navalshits: „In Tilburg wordt een speciale commissie samengesteld, die in het diepste geheim kandida ten benadert. Vaak zijn het men sen met hogere funcies in bedrijfs leven en vaak zijn het echte net werkers. Ze betalen zelf hun rok- kostuum met fraaie hoed. De prins zoekt er zijn eigen adjudant, en dat hoeft niet iemand uit be staande Raad van Elf te zijn. Vaak is het iemand uit zijn eigen net werk. In Den Bosch kan de prins zelfs uit een heel ander deel van het land komen. Het gaat daarbij vaak om zeer vooraanstaande figu ren, die soms vele jaren achtereen prins zijn. In het openbare carna val spelen zij een heel andere rol dan bijvoorbeeld in Limburg en Zeeland." In de kast liggen nog drie reserveparen ('Want die willen nogal eens vuil worden.') Na het aftreden mag de prins het kostuum houden, evenals de scepter, bekroond met een uit hout gesneden vos, gemaakt door de Huisterse beeldhouwer Chris Artz. Ook die wordt na het aftreden persoonlijk eigendom van de prins. Bij De Vossen wordt die speciaal gemaakt door een kunstenaar die in opdracht van de prins werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43