Zeeland VCT steekt WCT de loef af JJM\I menu Nolet's Vistro Uitspraak ontpolderen gevraagd D66 komt met referendumplan Daling aantal rotganzen PZC Zaterdag 10 februari 2007 35 Milieufederatie noemt VCT een degelijk binnendijks alternatief. door Rinus Antonisse GOES - De Westerschelde Contai ner Terminal kan van tafel. Het plan voor een Verbrugge Contai ner Terminal biedt alle kansen voor ontwikkeling van de havens in het Sloegebied. Dit stelt de Zeeuwse Milieu Federa tie. „De VCT steekt de WCT de loef af." In tegenstelling tot bij de buitendijkse WCT worden met het plan van Verbrugge de bestaan de kwaliteit van de Sloehavens be nut en kan een terminal in de ha ven met 250 miljoen euro minder gemeenschapsgeld worden aange legd. Ook blijft de Kaloot ge spaard. In de voorbereidingen voor een WCT is tot nu toe al 30 miljoen eu ro gestopt. Fijntjes merkt de ZMF op dat met al dit geld bijna de helft van de kade voor de Verbrug- ge-terminal gebouwd had kunnen worden. Als de Verbrugge-terminal er ligt en er komt ook nog een WCT, dan vergroot dat het bedrijfsecono misch risico van de WCT, aldus de milieufederatie. Gewezen wordt op een rapport van het Centraal Nu Verbrugge Terminals een con- tainerkade in het Sloegebied wil aanleggen, kan het plan voor de Westerschelde Container Termi nal van tafel, vindt de ZMF. Planbureau, waarin ernstige twij fels staan over de haalbaarheid van een WCT. De milieufederatie zet vraagtekens bij een recent trapport van bureau Ecorys (in opdracht van Zeeland Seaports), waarin de kansen voor een binnendijkse terminal nega tief beoordeeld worden. Volgens de ZMF overtroef en ondergraaft het VCT-plan de studie van Eco rys op alle fronten. De ZMF vindt dat er alle reden is voor Provinciale Staten om de WCT op te bergen in de la 'jam mer, maar helaas'. Het aanpassen van het Omgevingsplan Zeeland om de WCT mogelijk te maken, is overbodig, stelt de federatie. Statenlid M. Wiersma van Groen- Links deelt de opvattingen van de ZMF, bleek gisteren bij de start van de verkiezingscampagne voor de Staten. „Ik mag niet zeggen dat we belazerd zijn, laat ik het er dan op houden dat de waarheid ern stig geweld is aangedaan." Hij herinnert eraan dat Groen- Links steeds pleitte voor container overslag binnen het Sloegebied. „Er is altijd gezegd dat de grootste containerschepen daar niet kon den komen. Nu Verbrugge een ter minal wil aanleggen, komt de aap uit de mouw." Wiersma zegt dat het vertrouwen tussen Staten en dagelijks provin ciebestuur door de gang van zaken is aangetast. GroenLinks wil een onderzoek van de Rekenkamer naar het dos- sier-WCT. 6 gegratineerde oesters Zeeuwse vissoep Kreeft natuur Valentijnsdessert 37,50 p.p. Burg. Sinkelaan 6,4401 AL Yerseke Tel. 0113 572101 www.vistro.nl Mr. Piet A. M. Matthijssen Mr. Annelies Wooldrik Mr. Mark van der Weide Mr A. M. van der Weide, notaris te Middelburg, deelt mede dat de executieveiling van Middenstraat 104 te Sluiskil op 20 februari a.s. niet doorgaat. door Rinus Antonisse ZAAMSLAG - Voor of tegen ontpol deren. Zes actiecomités tegen ont- poldering vragen de tien partijen in Provinciale Staten om een uit spraak hierover. Graag vóór de ver kiezingen van 7 maart. De comité's laten over hun stand punt geen twijfel bestaan. „Wij zijn van mening dat natuurherstel buitendijks plaats behoort te vin den." Ze merken op dat de meer waarde van zoute natuur zeer be trekkelijk is 'en gezien het huidige beheer van natuurprojecten zeer twijfelachtig.' Volgens de comité's valt ontpolde ren alleen maar nadelig uit voor werkgelegenheid, economie en ge bruik van de ruimte. Herinnerd wordt ook aan de weerstand die onder de bevolking tegen ontpol deren leeft. De comités werpen zich op als spreekbuis van de betrokkenen in alle polders die in beeld zijn voor aanleg van getijdennatuur. Dat zijn: Hedwigepolder, Perkpolder, Eendragt- en Hellegatpolder, Braakman-Zuid, Willem Leopold- polder en Van Hattum-, Everinge en Zuidpolder. Klimaatverandering beïnvloedt de toekomst van Zeeland MIDDELBURG - Onder de bevolking leeft een grote behoefte vaker ge raadpleegd te worden over grote onderwerpen. Dat kan onder meer door het houden van een re ferendum. Daarom dient Statenlid G. van der Giessen (D66) een voor stel voor een provinciale referen dumverordening in. Het ontbreken van zo' n regeling bleek onlangs pijnlijk toen een Burgerinitiatief over getijdenna tuur werd ingediend. De indieners vroegen om een referendum over ontpoldering en die vraag kon niet worden beantwoord. Het voorstel van Van der Giessen voorziet in de leeme. Ze gaat uit van een zogenaamd 'raadgevend correctief referendum'. Dat is niet bindend. Het Statenlid wil dat niet alleen burgers om een referendum kunnen vragen, maar dat ook de Staten er zélf het initiatief voor kunnen nemen. In de laatste Statenvergadering staakten de stemmen over een mo tie van PvdA en PvZ om een veror dening vast te stellen. Aanstaande vrijdag praten Provin ciale Staten daar weer over. Dan komt ook het voorstel van D66 aan de orde. HEINKENSZAND - Het aantal rotgan zen dat in Zeeland overwintert daalt. Dat heeft niks te maken met de omstandigheden in hun leefge bieden hier, maar alles met die in Noord-Siberië. Door de klimaatverandering is daar minder sneeuw. Dat is nood lottig voor lemmingen, die zich voortplanten onder een bescher mend sneeuwdek. Valt dat weg, dan worden ze opgegeten door ja gers als sneeuwuilen, meeuwen en vossen. Gevolg: er worden minder lemmingen geboren. Dan komen de rotganzen in beeld. Bij gebrek aan lemmingen vergrij pen de prooijagers zich namelijk aan ganzeneieren en jonge gan zen. Gevolg: minder rotganzen, ook om naar Zeeland te trekken. Onderzoekers van Alterra Wage- ningen schatten dat de populatie al met 30 procent is afgenomen. In Zeeland houden de beesten zich vooral op rond Oosterschelde en Grevelingen. gen ervan hét onderwerp van de ver kiezingencampagne voor Provinciale Staten zijn. Wiersma maakte duidelijk dat GroenLinks de 'politieke speerpun ten' daarop afstemt. Dat wil zeggen: nieuw veiligheidsbeleid en dijkenbe- heer met kansen voor natuur en eco nomie; nieuwe kansen voor de (energiebewuste) industrie; terug dringen energieverbruik en logistie ke drukte, om uitstoot kooldioxide te verminderen. Ter onderstreping plaatsten Groen- Linksers op de dijk (in provinciale grond) een groot spandoek. Daarop de tekst: Klimaatverandering, wat in 2053? foto Willem Mieras ma van GroenLinks sprak deze waar schuwing gisteren uit op een symbo lisch plek: de oude ringdijk bij 's Heer Hendrikskinderen, die zo'n 900 jaar geleden rond de Brede Wa tering Bewesten Yerseke werd ge legd en al die tijd het water heeft ge keerd. Hij gaf aan dat voor zijn partij de klimaatverandering en de gevol- door Rinus Antonisse 'S HEER HENDRIKSKINDEREN - De kli maatverandering beïnvloedt de toe komst van Zeeland. De zeespiegelrij zing heeft niet alleen grote gevol gen voor de zeeweringen, ook voor de economie en onze energieverslin dende samenleving. Lijsttrekker en Statenlid M. Wiers-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35