Onderzoek Zeeland Sociale Dienst Walcheren peilt tevredenheid klant Veere wil inbreng uit alle lagen bevolking Roparun is een prachtige tocht Sing-inn CC Uitverkoop LU van topmerken X 0 cn 1 LU Q 30 Zaterdag 10 februari 2007 pzcW Cliëntenraad tevreden over nieuwe manier van afhandelen klachten. door Nadia Berkelder middelburg - De Sociale Dienst Walcheren begint eind deze maand met een groot onderzoek naar de tevredenheid van de klan ten. Het onderzoek moet duidelijk maken op welke manier de dienst verlening verbeterd kan worden. Het onderzoek heeft op zich niets te maken met de fusie van de so ciale diensten van de drie gemeen ten op Walcheren, zegt directeur J. Helmond. „Aan de andere kant heeft het er natuurlijk wel mee te maken. Maar dit onderzoek is ei genlijk een vervolg van eerdere on derzoeken die in Middelburg en Vlissingen zijn uitgevoerd." Door de fusie lopen zaken nog niet zoals het zou moeten, erkent de directeur. „Dat komt doordat verschillende organisaties ook ver schillende werkwijzen hebben. Ik denk dat het wel twee jaar kost Gemeente zoekt twaalf vrijwilligers die willen meepraten over WMO. door Elian van't Westeinde VEERE - De kandidaten moeten des kundig zijn, onafhankelijk, zich be trokken voelen bij de samenle ving, in de gemeente Veere wonen en minimaal één dag in de week tijd hebben. Wie daaraan voldoet, wil de gemeente Veere graag in de WMO-raad hebben. Gemeenten zijn wettelijk verplicht de burger te betrekken bij de invoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), en straks ook bij de uitvoering ervan. De in te stellen raad gaat de gemeente ge vraagd en ongevraagd adviseren over alle zaken die met de WMO te maken hebben. Volgens wethouder j. Melse wordt er niet gelet op de leeftijd van de voordat de organisatie op het ge wenste niveau is. We hopen in elk geval voor het einde van dit jaar een enorme verbetering te hebben doorgevoerd." Afgelopen week mopperde een aantal fracties in de Middelburgse gemeenteraad over het grote aan tal klachten over de sociale dienst. Groenlinks had daarvoor een meldpunt geopend, maar ook an dere fracties krijgen - ongevraagd - klachten binnen van mensen. Wet houder H. van Klinken (SGP) er kende dat het meteen na de fusie moeizaam liep, maar hij zei ook dat inmiddels vooruitgang is ge boekt. Dat klopt, zegt W. Altena, voorzit ter van de cliëntenraad van de so ciale dienst. Vorig najaar had de raad nog een zwartboek samenge steld van alle grieven van cliënten. Onderzoek moet duidelijk ma- ken of klanten tevreden zijn over de sociale dienst op Walcheren. De cliëntenraad vindt dat de si tuatie is verbeterd sinds de fusie. kandidaten voor in de raad. „Het zou geweldig zijn als we jongeren vinden die mee willen denken over het beleid en die knelpunten binnen Veere aan de kaak willen stellen." Hij vergelijkt de WMO- raad met de dorpsraden. „Die ra den zijn de ogen en oren van de sa menleving en hebben een nauwe relatie met de gemeente." De doelgroepen die in de raad ver tegenwoordigd moeten worden, zijn: ouderen, mensen met een li chamelijke, verstandelijke of psy chische beperking, mantelzorgers en vrijwilligers. In de gemeente Middelburg is al een WMO-raad voor burgers inge steld, de gemeente Vlissingen heeft hiervoor een consultatie- groep. Belangstellenden kunnen zich tot 28 februari bij de gemeente Veere aanmelden via telefoonnummer 0118-555336. Dat kan inmiddels de kast in. „We hebben met de sociale dienst afge sproken dat we direct medewer kers mogen bellen als we een klacht hebben. Als mensen iets willen melden, kunnen ze contact met ons opnemen. Wij geven het weer door. Op die manier hoeft het verder niet meer over allerlei schijven. Als we nu bellen, pro beert de juiste persoon de klacht meteen op te lossen. Wij zijn erg tevreden over die regeling", zegt Altena. De fusie heeft inderdaad voor pro blemen gezorgd, zegt ook de voor zitter van de cliëntenraad. „Het grootste deel van de klachten is vo rig jaar ontstaan door de samen voeging van de sociale diensten op Walcheren. Er zijn allerlei nieuwe regels van toepassing. We hopen dat het straks allemaal soepeler loopt. Twee jaar geleden scoorde de sociale dienst in Vlissingen nog een 7,2 bij het klanttevredenheids- onderzoek. We hopen dat we dat cijfer op zijn minst nu weer ha len." vlissingen - Het Walcherse Leger des Heils houdt morgen haar maandelijkse sing-inn in de Ad ventkerk (de voormalige Sint Mar- tinuskerk) aan de Kerklaan in Vlis singen. De zangbijeenkomst staat onder leiding van het vijftigkoppige gos pelkoor Nova Melodica uit Kapel- Ie. Het koor wordt begeleid door haar eigen combo. Dirigent is S. den Dekker. De sing-inn begint om 16.00 uur. Toegang is gratis. dé kans om op jezelf te goon wonen (v/m) 17 appartementen vanaf 95 000 euro plus subsidieI www.dedukdalf.info door Carla van de Merbel oost-souburg - „Ik kan er ont roerd van worden. De eerste keer dat ik met de Roparun langs de Da niël den Hoedkliniek kwam, heb ik echt lopen janken. Al die men sen die daar dan staan om je aan te moedigen, ook patiënten, soms met bed en al. Dat is fantastisch, dan weet je weer waarom je het al lemaal doet." Jon van Rossum uit Oost-Souburg zet zich al jaren in voor de Roparun, de langste non stop hardloop-estafette ter wereld; tegenwoordig niet meer van Rot terdam naar Parijs, maar - om orga nisatorische redenen - van Parijs naar Rotterdam. Doel van de esta fette is geld in te zamelen voor kankerpatiënten. Van Rossum is één van de organi satoren van de Roparun voor het Jelle de Plaa uit Middelburg promoveert op smog in de ruimte. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als zestienjarige jon gen liep Jelle de Plaa het gebouw aan de Herengracht in Middelburg binnen. Doel: lid worden van de aquariumvereniging. Dat is hij nooit geworden. Hij bleef hangen bij de buren van de sterrenwacht. Elf jaar later promoveert hij aan de Universiteit Utrecht op de samen stelling van gaswolken - smog - in clusters van melkwegstelsels. „Dan moet ik natuurlijk eerst uit leggen wat een cluster van melk wegstelsels is. Dat is een hele grote groep van stelsels. In één melkweg stelsel zitten honderd miljard ster ren. En daar dan weer grote groe pen van. Als je in zo'n cluster van de ene naar de andere kant zou rei zen met de snelheid van het licht, dan ben je meer dan een miljoen jaar bezig. En licht gaat zeven keer rond de aarde in een seconde." Zijn onderzoek richtte zich op het gas dat zich binnen die groepen van melkwegstelsels bevindt. „Dat is heel erg heet, tien tot honderd miljoen graden Celsius. Omdat het zo warm is, straalt het röntgen stralen uit." De Plaa heeft dan ook niet met een gewone telescoop ge werkt, maar met een speciale rönt- gentelescoop die zich op een satel liet in de ruimte bevindt, de XMM-Newton-satelliet. Die tele scoop levert geen beelden, maar ge gevens. Uit die gegevens heeft hij afgele zen welke elementen voorkomen in het gas. „Het zijn eigenlijk de ba siselementen waar wij ook uit be staan: bijvoorbeeld zuurstof, dat kennen we allemaal; ijzer, dat ook in je bloed zit, en magnesium. Die elementen zijn er niet vanaf het begin geweest, ze zijn ontstaan toen grote sterren - supernova's - ontploften." „Wat ik heb ontdekt, is dat er meer calcium aanwezig is dan dat de theoretische mensen hadden bedacht. Ik hoop dat we met mijn gegevens meer kunnen leren over hoe een ster uit elkaar knalt. Daar door kunnen we ook meer leren over hoe de elementen - die ook gewoon hier om ons heen zijn - zijn ontstaan. Inderdaad, dat is heel fundamenteel onderzoek. Dat Zeeuwse Cegelec-runningteam. Dit jaar wordt de tocht in het pink- sterweekeinde (eind mei) gehou den. De Zeeuwse deelnemers lo pen de 527 kilometer in ongeveer 35 uur. Van Rossum doet zelf ook mee aan de estafette; ondanks zijn hardloopverleden echter niet als lo per, maar als begeleider op de fiets. Aan de Roparun doen tweehon derd ploegen mee, uit Frankrijk, België en Nederland. Het Zeeuwse team bestaat uit acht hardlopers en zes fietsers, verdeeld over twee ploegjes. De twee teams wisselen elkaar om de ongeveer zestig kilo meter af De atleten lopen om beurten een kilometer. „Het zijn echt bikkels. Het is een prachtige tocht. Al die plaatsen waar toe schouwers op de been zijn... 's Och- gaat ook over het ontstaan van het heelal en over het ontstaan van le ven." Ongeveer eens in de dertig jaar ontploft er een ster in de buurt van de zon. „In 1987 was de laat ste, in een melkwegstelsel dat dichtbij staat. Maar daar merk je verder niets van", zegt De Plaa. On ze eigen zon, die tenslotte ook een ster is, kan niet uit elkaar knallen. „Een ster moet minimaal acht keer het gewicht van de zon hebben voordat hij hard kan ontploffen." Onze zon zal eerst uitdijen en ver volgens inkrimpen. Bij het uit dijen wordt de aarde opgeslokt. „Maar dat is pas over vier miljard jaar", zegt De Plaa geruststellend. „Tegen die tijd zijn wij er toch niet meer als menselijke soort. Je gaat inderdaad nogal relativeren als je 'Het aantal melkwegstelsels in het heelal is eigenlijk helemaal niet te tellen' met sterrenkunde bezig bent. We zijn natuurlijk maar zandkorreltjes als je het afzet tegen het heelal." De Plaa poseert tegen een dia van het kosmisch web, een afbeelding van clusters van melkwegstelsels en lange linten materie die ze met elkaar verbinden. „Het aantal melk wegstelsels is niet te tellen. We zien nog maar een heel klein stuk je van het heelal. Het is eigenlijk helemaal niet te zeggen hoeveel er precies is in het hele heelal." De kans bestaat dat zijn promotie - maandag in Utrecht - meteen ook zijn afscheid is van de profes sionele sterrenkunde. „Als ik ver der wil met mijn vak, dan moet ik eigenlijk naar het buitenland. Daar voel ik niet zo veel voor. Dat is leuk voor een paar weken, maar niet voor langere tijd. Bovendien ben ik nu jaren bezig geweest met een heel klein deelgebied van de sterrenkunde, het was heel specia listisch onderzoek. Ik ga op zoek naar een andere baan, misschien in de sterrenkunde, maar het kan ook natuurkunde worden." Jelle de Plaa geeft op 16 februari een lezing over zijn promotieonder zoek in het gebouw van Volksster renwacht Philippus Lansbergen aan de Herengracht 52 in Middelburg. De lezing begint om 20.00 uur. tends vroeg komen we bijvoor beeld door Hoogerheide. Het ziet daar dan zwart van de mensen." Het Zeeuwse Roparunteam wordt door allerlei bedrijven gesponsord. Maar Van Rossum en de andere or ganisatoren houden het niet bij de estafetteloop alleen. Ook op ande re manieren wordt geld ingeza meld. Zo is Van Rossum nu druk bezig met de voorbereidingen van de rommelmarkt die zaterdag 14 april in Middelburg wordt gehou den in de garage van Connexxion op Arnestein. Maar er zijn meer ac tiviteiten. Nieuw dit jaar is de Ro- parunwandeltocht op 17 maart bij Dishoek en Kids Run 4 Life, een sponsorloop voor Middelburgse basisscholieren op 11 mei. ■Pj www.cegelecrunningteam.nl en www.roparun.nl MaxMara Nu met korting Bonneterie Nu met korting Bogner Nu met korting Escada Nu met korting Armani Jeans Nu met korting Van Laack Nu met korting Lam my coats Nu met korting Burberry Nu met korting Gunex Nu met korting Brunello Cucinelli Nu met korting Tassen Nu met korting Cashmere pulls Nu met korting Moschino Nu met korting Citizens of Humanity Nu met korting Grote Markt 11-13 Goes tel. 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30