Buitengebied Eendracht in streekdracht II 1 I 1 1 I I Janette heeft een egel z'n kont geschoren c PZC Zaterdag 10 februari 2007 23 foto Willem Mieras I j I 1 Adrie Quaak wil samenwerking in streekdracht. 1 - i Eendracht maakt macht, óók in de streekdracht. De stichting De Zeeuwse Streek- drachten gaat zich met ver nieuwde doelstellingen inzet ten voor de klederdrachten. Dat moet leiden tot meer aandacht voor de streek dracht. Als cultureel erfgoed én als kleding die ook van daag de dag fier gedragen kan worden. door Rinus Antonisse Adrie Quaak, voorzitter van de stich ting De Zeeuwse Streekdrachten 'nieuwe stijl', is een blij mens. Er komt een doorstart, nadrukkelijk sa men met de zes verenigingen en stichtingen die zich als hoofddoel bezig houden met de streekdrachten. Aan plannen en ideeën ont breekt het niet. Met de klederdracht als visite kaartje, meehelpen Zeeland op de kaart te zet ten. De stichting is zeven jaar geleden opgericht om het standaardwerk De Zeeuwse Streekdrachten 1800-2000 te maken. Die opdracht is in septem ber 2005, met veel waardering voor het resul taat, voltooid. Einde stichting dus. Nee, zegt Quaak. „We hebben erover gepraat en gezegd: we willen doorgaan. Er is nog veel meer te doen, in innige samenwerking met de verenigingen die er zijn. Veel streekdrachten is mooi, maar we moeten ook wel eendrachtig zijn." Hij hoopt vurig dat de stichting een ontmoe tingsplek wordt, waar de streekdrachtclubs ge zamenlijk zaken op de rails zetten, ervaringen uitwisselen en elkaar helpen. Quaak onder streept dat elke deelnemer wel volledig zelfstan dig blijft. Hij beseft dat het even wennen zal zijn. „Het zijn altijd een beetje gescheiden club jes geweest. Uiteindelijk gaat het toch om de streekdracht als cultureel erfgoed." Voor de stichting ligt er heel wat te doen, ver telt Quaak. „We hebben een prachtig boek ge maakt over hoe de streekdrachten eruit zien. Nu willen we vijf boekjes maken over de kle ding zelf Hoe zien de patronen eruit, welke stoffen worden gebruikt en welke sieraden. Be doeling is één boekje per periode. Het eerste moet over een paar jaar verschijnen. De boek jes zijn ook handig voor leden van de verenigin gen. Hoe maak je kleding, hoe draag je kle ding." Quaak pleit voor een jaarlijkse 'betrokkenen dag', zeg maar een Zeeuwse streekdrachtendag. Ook voor leden van de verenigingen. Een beet je zoals de dialectendag. „Elkaar ontmoeten, er varingen en gegevens uitwisselen." Wat hem betreft wordt daarbij ook de Zeeuwse Ringrij- dersvereniging bij betrokken, want ook daar komt de klederdracht om de hoek kijken. Niet jaarlijks maar bijvoorbeeld eens in de vijf jaar kan een Streekdrachtmanifestatie worden gehouden, zoals bij de presentatie van het stan daardboek in de Grote Kerk van Goes plaats vond. Maar de presentatie van streekdrachten moet niet beperkt blijven tot dergelijke bijeenkom sten, vindt Quaak. Hij wijst op voorbeelden in het buitenland, zoals in Noorwegen. „Daar is het heel gewoon om bij bijzondere gelegenhe den een streekdrachtpak te dragen. Dat moet hier ook kunnen. Ik denk niet alleen aan Mo numentendag en de nieuwjaarsreceptie van de provincie, ook aan andere bijeenkomsten." De zes organisaties die in de stichting zitting hebben zijn Óns Boeregoed, Walchers Kos tuum, de Arke (Schouwen-Duiveland), Axelse Streekdrachten, Westkapelle Cultureel en Mooi Zeeland. Dinsdag worden bij de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland de nieuwe statuten on dertekend. Ivo en Janette van Gaaien te len in een verre hoek van de Vroonlandseweg in Kapelle aardbeien onder glas en pe ren in verspreid liggende boomgaarden. We volgen de maatschap en hun zes kinde ren van week tot week door de vier seizoenen door Mieke van der Jagt Het heeft Janette niet meegezeten in haar re latie met de wilde beesten rondom het bedrijf. De schuurdeur moet wa genwijd open blijven omdat er een dikke, nogal domme duif ver zeild is geraakt tussen de span ten van het glazen dak. „Telkens als hij weg probeert te komen, vliegt hij zich haast te pletter te gen het glas. Ik blijf uit de buurt, maak hem maar niet al te zenuw achtig, misschien dat hij dan eens goed nadenkt." Ze heeft ook, geheel per onge luk, de kont van een egel gescho ren. „Ik had de tuin opgeruimd, de blaren in een big bag, de maaier in één keer aangetrokken. Alles lukte en dan word ik van zelf echt geestdritig. Dus ook de bosmaaier kwam uit de schuur. Die egel had ik al gezien en ik hield er rekening mee dat hij in het onkruid kon zitten. Goed kij ken, voorzichtig voelen met je voet; niks. Dus maaien maar. Plotseling vloog er zo'n zware, grijsbruine bal door mijn oog hoeken. Dat was dus de egel. Hij was nog wel heel, maar op zijn achterlijf zaten geen stekels meer. Voordat ik goed en wel ex cuses kon maken, was hij 'm ge smeerd. Ik ga er maar vanuit dat hij voldoende rap ter been was om vrij zorgeloos verder te kun nen leven, zij het met een kale kont." De tuin is dus weer netjes en Ivo heeft ondertussen alle computers in huis tot een net werk gesmeed. „Ik ben er drie da gen mee bezig geweest, want niet alle besturingsprogramma's kwamen overeen. Er moest een zeer deskundige computerfreak uit de buurt, plus een nieuwe, tweedehands, kast aan te pas ko men voordat het netwerk een feit was. Maar nu kunnen de jon gens vanop hun eigen kamer, be neden printen en ik kan zaken voor hen downloaden, die ze zelf op hun MP-drietjes kunnen zetten." Bij de kinderen, met name de meiden, heeft Sonja Bakker gena deloos toegeslagen en zelfs Janet te is een beetje met het lijnvirus besmet. Niet dat ze is opgehou den met eten en gezond en voed zaam koken, maar ze heeft wel via het prikbord een buikspier- trainingstoestel, een steps-ding en een paar halters gekocht. „Het was bijelkaar maar 17,50 eu ro en ik kon meteen beginnen: vijf keer alle oefeningen die op het briefje stonden. Ik heb het ge weten, een dag erna kon ik niks meer. Helemaal niks. Die spie ren, ik wist echt niet dat ik ze in me had." Ivo: „Dat spul heeft zijn geld ruimschoots opgebracht. Ik heb al voor veel meer dan 17,50 euro gelachen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23