Buitengebied Vrouwen met Thoolse muts Van 'n bakfiets nae 'n aontal wegreuzen Nieuwe raadkaart 22 Zaterdag 10 februari 2007 PZC De nieuwe raadkaart uit de collec tie van verzamelaar Hans Linden- bergh is een vrij jonge opname van een gehucht in Zeeuws-Vlaan- deren. De vraag is: hoe heet deze plek? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn wel kom. Oplossingen kunnen tot en met ui terlijk donderdag 15 februari wor den gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, post bus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. I door Rinus Antonisse Voor C. P. Fase uit Sint An- naland was de laatste raadkaart in de 'oude' PZC een makkie. Het ging om een afbeelding van de Voorstraat, voorheen Langestraat, in zijn woonplaats. „Waar vandaag auto's geparkeerd staan, bestond het verkeer vroeger uit een kruiwa gen en een gerijtje. Vrouwen droe gen schorten, haakmutsen en de Thoolse muts." Aan de rechterzijde staan de hui zen van achtereenvolgens de fami lie A. Bierens, de weduwe Theunis- se, J. Slager, W. Boogaard, J. Boon, M. Heijboer en M. P. Lanooy. Wo ningen uit het eind van de 17e eeuw, weet Fase, die nog wijst op de vooruitstekende gevel in de ver te: van het nonnetjeshuis uit 1475, het oudste van Setalland, zoals het dorp wel genoemd wordt. D. van de Velde uit Tholen merkt op dat de foto is genomen vanaf de Ring. „Aan het eind van de straat is de haven. Een mast is zichtbaar." Ook L. Andriesse uit Scherpenisse noemt het huidige Havenplein en Spuistraat. „Er staan huizen en bedrijven. Nu lig gen er bij de gemeente Tholen in drukwekkende plannen voor her inrichting van dit gebied." D. E. Tollenaar uit Terneuzen schrijft dat het dorp is vernoemd naar de schutspatrones van Anna van Bourgondië, die een belang rijk aandeel had in het ontstaan van het dorp. Een groot deel van het dorp brandde in 1692 af; in de Voorstraat bleef alleen het nonne tjeshuis gespaard. Tollenaar geeft aan dat bij de Februariramp 1953 circa 100 huizen werden vernield en 70 procent liep min of meer ernstige schade op. C. F. Stevense uit Middelburg at tendeert erop dat het nonnetjes huis niets te maken heeft met non nen. „Het ontleent zijn naam aan de toenmalige bewoners, de onge trouwde gezusters Slager. Hier te genover lag de smederij van Ver- hoole, ook met travalje." Boven de deur van het nonnetjeshuis prijkt een fraai gedicht. De waardebonnen gaan naar: K. Poot, Scherpenisse, W. Ligtendag, Sint Annaland en D. van de Velde, Tholen. V door Joop van Zijp Op Schutje, 'n gehucht in de buurte van Kèrrekwèrreve was het transport- bedriefvan Hendrikse gevèstigd. On verschillig oe ze de zaèken voortbe- woge, mee 'n bakfiets, paèrewaègen of'n vracht auto, d'r was spraèke van 'n groeiend bedrief Toen ik naè de rampe van 1953 mien eige durp bezocht, zag ik daè 't groate gebouw waèrop mee koeien van létters letters te lezen stieng dat daè 't transportbedrief van de gebroeders Hen drikse gevèstigd was. Ik dienke mee weemoed te rug an de begintied. Nico in Krien Hendrikse, ze bin d'r aolletweê nie mi. 'n Woönderbaèrlijk stél jonges. Op jeugdige leeftied an de slag, tussen en naè schooltied mee de bakfiets of de vrachtwaè- gen. Toe ze tien jaèr oud waère bestuurden ze de vrachtauto. Ik d'r wè 's naèst ezete. In de ca bine deeje ze d'r wèrrek staènd, omdat d'r beê- nen nog te kort waère vö de bediening van de pendaolen. Gin eêne op 't durp nam d'r anstoat an dat 'n groot aontal kinders meereeë achterop de vrachtwaègen, langs vaèrten in dulleven, mee 'n chauffeur van 'n jaèr of tiene. Is 't verwoönderlijk dat die twee in staèt waère om van vrachtrieër mee 'n bakfiets naè bove te klimmen tot 'n transportbedrief mee 'n aontal wegreuzen? Achterin oönze tuun keke m'n uut op 't achter- èrf van mèsselaèr Lèssom(Lemson) Ik gieng d'r wè 's 'n vuufkop zaand koape vö mien aqua rium. Noe 'k ezie dat op dezèllefde plèkke 't taxibedrief van Lemson gevèstigd is. Op 't eêle ei land zie ik de kleine persoanenbusjes rieë. Ok zö'n voorbeeld van 'n woönderbaèrlijke vooruut- gang In de buurte van negentien vierendertig bouw de de mèsselaèr 'n nieuw uus vö mien moeder, 't Uus staèt t'r nog stees, uutkiekend over 'n prachtige polder, naèdat 't tweê keer oönder waèter estaèn eit. Eêmaè in de vèrte liekt of daè de aèrde opout. Ma 't is de zeêdiek die de orizon 'n ononderbroke anzien geet. Weet je, dat mien moeder, staènd vö 't raèm van de woonkaèmer, langen tied stil naè d'n einder kon staère? As ze dan d'r eige omdraoide zuchtte ze: "Da verveelt mien noe noait. Zö ma kieke naè niks." In verd- raoid as 't nie waèr was, ma ik begreep percies wa ze bedoelde. Die enorme vlakte waè de wind onbarm'artig overene kon giere. Koeien in paè- ren die de koönten naè 't gewéld keerden Gin woord kwaèd over de eggen die vandaège op sommige plèkken de akkers beschèrreme tegen de félle winden, 't Mot vö 't veê op die plaèsen eêl wat angenaèmer weze dan vroeger om buten te bivakkere. Ma 't uutzicht in de winter over die Siberisch liekende toendra is daè toch 'n bitje mee teloor egaè. M'n wete aollemaèle dat 't de rampe was die de spèetaculairste veraanderingen an 't laandschap an'ebrocht eit. As je je woonplaèse deü toevalli ge omstaandigeden buten Zeêlaand ekozen eit, mö je aof in toe op 't eilaand de wègte vraège. Slaperdieken bin geslecht. Aauwe toegangswe gen verdwene deü waètergewèld.. Bochten bin wèg'aèld waèdeü onhèrkenbaère rechte wegen ontstoönde Onwillekeurig vraèg je j'n eige wè 's aof oe de oöntwikkeling van Zeêlaand ewist zou weze as m'n gin rampe mee'emaèkt aode. Eit die oöns vöruut ebrocht? Mö m'n noe dankbaèr weze om de gebeurtenissen van d'n eêste Februaori van 1953? Da kan toch nie? M'n treure toch nog stees om de dierbaèren die m'n verloren Ma m'n bin toch wèlvaèrender oare. Verstaandiger mén sen dan ik, zü 't aantwoord wè wete. Dat oaren m'n dan nog wè 's te ziener tied....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22