World Press Photo Prijs voor ultieme WK-foto BEIROET - 15 augustus 1 4 Zaterdag 10 februari 2007 PZC De Amerikaanse fotograaf Spencer Platt is de winnaar van de World Press Photo 2006. De 'beste foto van het jaar' toont hip geklede, jonge Libanezen die in een cabriolet rondrijden in een buurt die zwaar getroffen is door Israëlische bombardementen. Juryvoorzitter McNally gisteren: „Het is een foto waar je naar kan blijven kijken. Het heeft de complexiteit en tegenstrijdigheid van het echte leven, temidden van chaos. Deze foto laat je verder kijken dan wat je op het eerste gezicht ziet." PARIJS Kunst serie Denis Darzacq NIGERIA - 26 december Hard nieuws Akintunde Akinleye QANA - 30 juli Hard nieuws Jeroen Oerlemans Peter Schols was enige fotograaf die kopstoot van Zidane vastlegde. door Dolf Rogmans Voor de eerste keer meedoen aan de World Press Photo en meteen prijs. Foto graaf Peter Schols (51) liet zijn tranen de vrije loop toen de jury hem opbelde en fe liciteerde. Het waren niet de eerste vreug detranen om de foto. Sinds de WK-finale op 9 juli 2006 is hij overladen met complimenten. Schols won met een serie van negen foto's over de Franse voetballer Zinedine Zidane tijdens de WK-fi- nale tegen Italië. De vedette liet zich na honderd mi nuten voetbal, vlak voor de strafschoppenserie, gaan en gaf zijn Italiaanse tegenstander Marco Materazzi een kopstoot. Naar later bleek omdat Materazzi de zus van Zidane beledigde. Schols legde niet alleen het moment direct na de kopstoot vast, maar ook de ro de kaart die daarop volgde en de roemloze aftocht van Zidane langs de wereldbeker richting de kleedka mer. „Het was de laatste wedstrijd van zijn carrière. Hij kon de WK-finale winnen. De man is een absolu te vedette, een Algerijn uit de sloppenwijken van Mar seille. Een voorbeeld voor veel jongeren. Dat was de reden dat ik hem extra in de gaten hield. En dan doet hij dit." Wat Schols op dat moment niet wist, was dat hij de enige van de driehonderd fotografen in het stadion was die de kopstoot goed in beeld had. De tv-came- ra's weliswaar ook, maar de kwaliteit daarvan is te slecht voor drukwerk. Na de wedstrijd kreeg hij lang zaam door dat hij wat bijzonders in handen had. „Het ging als een lopend vuurtje rond onder de foto- De foto werd in 11.000 kranten en tijdschriften wereldwijd geplaatst grafen in het stadion. Er is er maar één, een of andere Nederlander, die de kopstoot heeft! Ze kwamen alle maal even kijken en ik kreeg direct veel complimen ten." De dagen daarna werd de foto in 11.000 kranten en tijdschriften wereldwijd geplaatst en was er geen twijfel meer mogelijk. Schols, die op het WK fotogra feerde voor de GPD, had de foto van zijn leven ge maakt. „De kopstoot is hét moment van het WK 2006. Bij elk WK en EK komt die foto tevoorschijn en zullen mensen mij bellen." Vervelend vindt hij dat niet. „Ik hou wel van een beetje aandacht"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14