Economie Nietes-welles over grote schepen DIESEL Venezuela nationaliseert grootste stroombedrijf Banenverlies bij Philips-fabriek in Roosendaal PZC Zaterdag 10 februari 2007 1 3 De Verbrugge-locatie aan de Quarleshaven in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester Past 'ie wel of past 'ie niet. De vraag of de containerreus Emma Maersk in Vlissingen- -Oost terecht kan, beheerst de havendiscussie. De marsroute was zorgvul dig uitgestippeld. Vrijdag nemen de Staten van Zee land een beslissing over de plano logische voorbereiding van de Westerschelde Container Termi nal (WCT). HavenbedrijfVerbrug- ge verstoorde dinsdag deze opzet met zijn plan voor een eigen grote containerterminal. Sindsdien zijn voor- en tegenstanders van beide door Ben Jansen projecten in een nietes-welles dis cussie verwikkeld. Havenschap Zeeland Seaports is beducht dat zijn troetelkind WCT op de val reep sneeft en vestigt de aandacht op een rapport waaruit blijkt dat een binnendijkse containertermi nal lang niet zo gunstig is als Ver- brugge stelt. De initiatiefnemers van de Verbrugge Container Termi nal (VCT) ontkennen. Volgens het in opdracht van het havenschap vervaardigde werkstuk komt bij het manoeuvreren met een groot containerschip in Vlissin gen-Oost zoveel kijken dat de extra kosten per container 8,70 eu ro bedragen. Met de 2,6 miljoen containers die Verbrugge aan zijn kade wil behandelen, komt dat neer op 22,6 miljoen euro per jaar. Klopt niets van, meent de Verbrug- ge-clan. Ook bij de WCT is stevige sleepboothulp nodig om een kloe ke containerkanjer te laten aan- en afmeren. Overslagactiviteiten op de pal aan de Westerschelde gele gen kade hebben bovendien eer der last van zwaar weer. Ook wij zen ze erop dat een drempel in de vaarroute bij Zeebrugge, die als be lemmerend voor de VCT wordt aangemerkt, eveneens een obsta kel vormt voor schepen met be stemming WCT. Het havenschapsrapport stelt dat een schip met bestemming VCT, net zo goed naar Antwerpen kan varen. Onzin, zeggen Verbrugge en de zijnen. De tocht van Vlissingen naar Antwerpen vergt met een groot schip zes uur en de manoeu- vreertijd is - zeker bij een sluispas- sage - niet minder. Zoveel niet-waar en wei-waar argumen ten, vaak van nautische aard, kan een eenvoudig Statenlid nauwe lijks aan. Het dagelijks provinciebe stuur laat daarom zelf een analyse maken. pagina 35: ZMF en GroenLinks roosendaal - Philips schrapt 107 banen in zijn lampenfabriek in Roosendaal. Dat heeft een woord voerder gisteren gezegd. Het elek tronicaconcern sluit gedwongen ontslagen niet uit. De banen verdwijnen op de afde ling die TL-lampen maakt voor platte televisies. Philips stopt met deze activiteit. Philips heeft zijn werknemers don derdag geïnformeerd over de reor ganisatie. Het personeel wordt ge holpen bij het vinden van een nieuwe baan, aldus het concern. Bij Philips Nederland volgt de ene reorganisatie na de andere. In Oss verdwijnen banen, de lampenfa briek in Weert sluit. LG.Philips Displays Holding ging failliet en dat kostte honderden banen in Sit- tard, Stadskanaal en Eindhoven. Amerikaanse eigenaar verkoopt onder dwang meerderheidsbelang. door Vincent Kroft caracas - Venezuela koopt voor ongeveer 740 miljoen dollar (569 miljoen euro) een controlerend be lang in 's lands grootste private elektriciteitsmaatschappij Electrici- dad de Caracas (EDC) van het Amerikaanse bedrijf AES. Daarmee zet de socialistische presi dent Hugo Chavez de nationalise ring van grote delen van de Vene zolaanse energie- en telecomsector verder door. De verkoop van 82 procent van de aandelen EDC aan de Venezolaan se staat werd donderdag bezegeld op het presidentiële paleis in Cara cas in aanwezigheid van AES-top- man Paul Hanrahan. Hoewel de verkoop van EDC door Venezuela werd afgedwongen, ver liep de transactie wel eerlijk en vol gens de regels, aldus Hanrahan. De aandelen worden ondergebracht bij het staatsoliebedrijf Petroleos. De gehele waarde van EDC wordt door de Venezolaanse overheid op 900 miljoen dollar geschat. EDC is de belangrijkste stroomleverancier HQ Socialistische president Chavez brengt steeds meer ondernemin gen in onder meer industrie en energievoorziening onder contro le van de staat van de hoofdstad Caracas en al sinds 1885 in privaat bezit. AES kocht het belang in 2000 voor 1,7 miljard dollar en investeerde sinds dien nog eens 600 miljoen dollar in EDC. Het energiebedrijf levert stroom aan een kleine miljoen huishoudens en telt ongeveer 2600 werknemers. Chavez nationaliseert belangrijke industriële sectoren als de olie-in dustrie met het doel het volk te la ten meedelen in de opbrengsten. Venezuela is de grootste olieprodu cent van Zuid-Amerika. Chavez is ook bezig het belangrijkste tele- combedrijf onder staatscontrole te brengen. De nationalisatiegolf heeft al tot veel onrust geleid bij het buitenlandse investeerders. Havenslepers Smit profiteren van stormen rotterdam - Het maritieme be drijf Smit Internationale is vorig jaar veel winstgevender geweest dan verwacht. Smit liet gisteren weten dat de ha- vensleepactiviteiten in Rotterdam en Antwerpen door de stormen in de tweede jaarhelft de verwach ting hebben overtroffen. Onder de streep heeft Smit in 2006 ongeveer 75 miljoen euro overgehouden. Curator Landis wint kort geding tegen VEB den haag - De Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) moet aantij gingen aan het adres van de curato ren van het iet-bedrijf Landis recti ficeren. Vorig jaar beschuldigde VEB-directeur De Vries in het ver enigingsblad Effect de curatoren van vertragingstechnieken in de af wikkeling van het faillissement. Curatoren eisten in kort geding rec tificatie. De rechtbank wees de eis gisteren toe. Beroepsbevolking Nederland krimpt voorburg - De potentiële beroeps bevolking zal de komende jaren flink teruglopen. Op 1 januari 2007 had Nederland tien miljoen inwoners van 20 tot 65 jaar. In 2040 zal dat aantal zijn teruggelopen tot negen miljoen, meldde het CBS gisteren. De afgelopen eeuw groeide de be roepsbevolking voortdurend. De daling begon in 2005 en zal de ko mende jaren flink doorzetten. www.degeheimekeukenvanbk.nl Omzet detailhandel in 2006 fors gestegen den haag - Winkeliers hebben zich in 2006 behoorlijk hersteld van de slechte drie jaar daarvoor. In de detailhandel is vorig jaar 5,4 procent meer omgezet. Tussen 2003 en 2005 was er steeds sprake van omzetdalingen. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. De omzetgroei is bijna helemaal te danken aan de consument die meer kocht. De prijzen in de detailhandel stegen afgelopen jaar slechts 0,8 procent. tuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uit je dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-661812 www.dieseltuningzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13