Mooie muren voor de buitenkamer v53 PZC Zaterdag 10 februari 2007 Een letterlijke sluitpost in de tuin. Dat is de schutting altijd geweest. Maar in de hippe tuin van nu moet ook de afscheiding in het plaatje passen. En dat prikkelt de fantasie van ontwerpers en producten. „We doorbreken de eenheidsworst." door Anja Sparidaans foto's GPD De houten of betonnen recht-toe-recht-aan schutting domineerde jarenlang de Nederland se tuin, maar anno 2007 stelt de consument andere eisen. „De wand of schutting moet passen in het totaalbeeld", zegt Wim Kan- ters van Tuinregie, specialist in aanleg en ontwerp van tuinen. „Een mooie afscheiding geeft de tuin extra dimensie, eenjinishing touch." Toch is de afscheiding in de door hem ontworpen tuinen vaak be wust geen blikvanger. „Soms vormt een hekwerk, begroeid met hedera, een rustige achterwand. Dat geeft dan weer ruimte om met de inrichting te spelen. Maar steeds vaker zijn wanden in de tuin beeldbepalend, ook al zijn ze altijd afgestemd op de omgeving." Deze manier van werken heeft ge resulteerd in een aantal onalledaag se oplossingen. Zo past Tuinregie vaak stucwerk toe, waardoor de muren bijna letterlijk het verleng stuk zijn van de woonkamer. Of zogenaamd Cortenstaal, een mate riaal dat volgens Kanters zorgt voor een natuurlijk beeld, maar toch aansluit bij een strak vormge geven tuin. Bijzonder is de coulis- senwand van hardhouten palen waarbij door de afscheiding heen de achtergrond nog zichtbaar is. Niet alleen tuinontwerpers, maar ook fabrikanten signaleren dat de consument iets anders wil in de tuin. „Je merkt dat mensen zich willen onderscheiden", stelt Joost Kouwenbergh van Gardinox. Deze producent van roestvrijstalen tuin- elementen ontwikkelde hekele ment Raster. „We doorbreken de eenheidsworst. Een semi-transpa- rant hek dat vooral mooi is, bleek nog niet verkrijgbaar." Het hek heeft veel toepassingsmo gelijkheden. „Je kunt er een speel se afscheiding mee creëren of vorm accentueren. Het hek kan op zichzelf staan, maar ook in combi natie met beplanting." Roestvrijstaal is een relatieve nieuwkomer in de tuin. Kouwen bergh kan de groeiende populari teit wel verklaren. „Het is duur zaam, je hebt er geen omkijken naar. Het oogt sjiek en ziet er over twintig jaar nog hetzelfde uit." Zelfs beton, waarschijnlijk het meest toegepaste materiaal voor schuttingen, krijgt een eigentijds uiterlijk. „Tuinen worden buiten kamers zonder dak, maar wel met muren. Juist voor die muren is steeds meer aandacht", bevestigt Varifence. Dit bedrijf speelt in op die behoefte met betonelementen die lijken op hout of baksteen. „Be tonnen panelen geven perfect de look weer van het gewenste mate riaal. Van houten hekwerken en elegante stenen muren tot sprook jesachtige kasteelmuren." Deze betonvarianten zijn moeilijk van echt te onderscheiden. De muursystemen worden bijna naad loos geplaatst, zijn gekleurd en hebben een tweezijdige structuur. „Bovendien bieden ze alle voorde len van het gegoten materiaal; het is duurzaam, onderhoudsarm en wordt op maat gezet." Tussen de actuele ontwer pen duikt ook een oude bekende op. Wilgenvlech- ter De Bleeslat komt met een gevlochten, wilgentenen schutting, al dan niet in combina tie met leem of planten. Vooral het levendige uiterlijk spreekt aan. „Maar ook milieuvriendelijke as pecten spelen een rol. Wilgen moeten elk jaar gesnoeid worden en het snoeihout gebruiken we voor onze producten." Nog een beproefde, natuurlijke op lossing zijn groenblijvende hagen. Nadeel is dat het jaren duurt voor dat zo'n afscheiding volgroeid is. Innovatiefis de Greenwall, een met klimop begroeide afscheiding die kant en klaar wordt geleverd en geplaatst. De elementen, die Met de klok mee, vanaf linksboven: gevlochten wilgentenen; wilgente nen met leem; Cortenstaal; klimop haag Greenwall; rvs hekwerk Raster; decoratief Heras-hekwerk; betonele menten Varifence; coulissenwand van hardhouten palen. aan beide zijden zijn ingeplant, zijn volledig gevuld met zand en worden zonder palen of bevesti gingsmaterialen geplaatst. De meest vernieuwende oplossin gen introduceert de jonge ontwer per Joep Verhoeven. Hij voorzag een industrieel Heras-hekwerk van decoratieve patronen. Daar voor maakte hij gebruik van am bachtelijke kantklostechnieken. „Ik zag ooit een kapot hek dat pro visorisch was gerepareerd met ij- zerdraad. Dat inspireerde me." Laced Fence was zijn afstudeerpro- duct voor Design Academy Eind hoven. Inmiddels brengt Studio Demakersvan het op de markt. „Het maakt grimmig ogende af scheidingen zachter." www.gardinox.nl www.bleeslat.nl www.greenwall.nl www.varifence.nl www.demakersvan.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127