Kantoorinrichte Het inrichten van een werkplek thuis is nog niet zo eenvoudig, zo blijkt uit De Werkplek, het nieuwste boek van VT Wo nen. De optimale werkruimte moet niet alleen aansluiten bij de zorgvuldig gekozen woonstijl, ook zaken als opbergen, verlichting en het juiste kantoormeubilair verei sen aandacht. „De ideale werkplek is prettig en functioneel, zet aan tot creativiteit, helpt om lekker aan de slag te kunnen en i's een plek waar je graag bent", aldus de auteur. bestormen wc Botanische toverbal v46 Zaterdag 10 februari 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Bijna alle heesters bloeien vroeg. Als juni ten einde loopt is de bloei van de meeste struiken voorbij. In tuinen die voornamelijk uit heesters bestaan valt dan het doek. Sommige struiken zijn in uitgebloeide staat ook mooi. Peterse- lievlier bijvoorbeeld, met zijn fïjnverdeelde blad, blijft het hele tuinseizoen aantrekkelijk, maar aan een jasmijn, een peper boompje of een deutzia valt na de bloei bar weinig te beleven. Gelukkig kunnen we voor kleur later in het seizoen altijd te rugvallen op de hortensia. Die bloeit in de tweede helft van de zomer en zorgt dan voor kleur in wat anders een zee van groen zou zijn. Niet dat er iets mis is met groen - groen is de belangrijkste kleur in iedere tuin en een volledig groene tuin kan beeldschoon zijn - maar de meeste tuiniers proberen het groen toch hier en daar met een accent van een andere kleur te verlevendigen. De hortensia heeft drie verschillende bloeiwijzen. Sommige soorten bloeien met grote ronde moppen, en andere met plat te schermen. De Engelsen spreken over mopheads en lacecaps en bij gebrek aan goede Nederlandse woorden nemen wij die termen maar over. De derde bloeiwijze is de pluim, waarvoor wij maar liefst twee eigen woorden hebben, tenminste op het platteland. Daar wordt de pluim- hortensia ook boerenhortensia Experimenteer met °f schaapskop genoemd. Wie mopheads in zijn tuin wil de hortensia, pak planten, moet met verschillende de scheikundedoos zaken «kening houden. Zoals met winterhardheid, met uitein delijke hoogte en breedte, en met bloemkleur. Sommige mopheads zijn niet helemaal winter hard, andere helemaal niet winterhard. Vooral cultivars die je bij de bloemist of supermarkt koopt, zijn dikwijls wel geschikt voor de vensterbank, maar niet voor de tuin. Wie zo'n kamer plant na de bloei niet wil afdanken en hem in de tuin plant, zal vaak merken dat de struik wel groeit, maar nooit bloeit. Sommige mopheads zou je alleen al om hun naam willen ko pen, zoals Générale Vicomtesse de Vibraye - klinkt niet alleen chic, maar is ook een gedegen bloeier in koude streken. De kleur van deze laatste cultivar is - tja, wat zal ik zeggen? Hier zijn we bij een heikel punt beland, want de bloemkleur van hortensia's wordt bepaald door de zuurgraad van de grond waarop zij groeien. Kleur van bloemen komt tot stand door pigmenten die op hun beurt gevormd worden door metaalzouten, bijvoorbeeld zouten van ijzer, aluminium of magnesium, die de plant uit de grond opneemt. In kalkrijke grond komen die metalen wel de gelijk voor, maar in onoplosbare vorm. De plant kan er niets mee. Daardoor hebben hortensia's op kalkrijke zeeklei een heel andere kleur dan op zure zandgrond. Om de Générale Vi comtesse als voorbeeld te nemen: die heeft electrisch blauwe bloemen op zure grond, lila bloemen op neutrale grond, en ro ze bloemen als hij in kalkrijke tuingrond staat. Sommigen ervaren dit als frustrerend omdat de hortensia nooit bloeit in die kleur die zij zich had den voorgesteld. Voor anderen is die onvoorspelbaarheid juist een uitdaging, te meer daar je de bloemkleur kunt beïnvloeden. Diege nen onder u die vroe ger graag met een scheikundedoos in de weer waren, zul len worden aange sproken door de mo gelijkheid tot experi menteren die de hor tensia biedt. Gieten met een aluinoplos sing bijvoorbeeld, doet de bloemkleur omslaan van roze naar blauw: de plant Générale op kalkrijke grond. als toverbal, foto Romke van de Kaa Flexwerken, thuiswerkplekken en vergaderlounges horen er tegenwoordig helemaal bij. Daarmee is de scheiding tussen thuis en kantoor achterhaald. Nederlandse kantoorinrichters hebben hun werkterrein daarom uitgebreid naar de woning. door Anja Sparidaans foto's GPD Still is een mobiele ruimteverdeler gemaakt met een unieke weeftechniek. In de jaren '50 en '60 ontwierp Friso Kramer de Revolt en de Facet, die ook vandaag de dag nog tot de moderne design klassiekers behoren. Kantoorsituatie thuis: het opbergs Dit interieurboek kan een inspira tiebron zijn bij het inrichten van zo'n werkplek. Het bevat zowel di rect uitvoerbare opbergtips en ge degen advies over kantoormeubi lair en verlichting als creatieve ideeën en snelle ontwerpadvie zen. Dat alles in overzichtelijke hoofdstukken en geïllustreerd met foto's van bestaande situaties. De woning is dus steeds vaker een ruimte waar we wonen én wer ken. Parallel daaraan lijken kanto ren steeds meer op huizen. „De in richting dient om medewerkers te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120