Het Lake 1 Vakantie mét Britten Even een graf openen... ■_!40r v34 Zaterdag 10 februari 2007 PZC REIZEN door Derk Bolt In een klein dorpje ten westen van de Braziliaanse hoofd stad Sao Paulo zijn we al een paar dagen op zoek naar een moeder die uit deze streek moet komen. We kunnen ner gens een echt aanknopingspunt vinden. Niet dat de verschil lende instanties in dit plaatsje tegenwerken. Nee, verre van dat. Men is juist uiterst behulpzaam, hier in de outback van Brazilië. Ambtenaren van de gemeente lopen zich het vuur uit de sloffen. Ziekenhuizen openen archieven vol patiënten gegevens. De stadsnotaris kijkt met plezier zijn hele voorraad registers voor ons door. En net als je denkt dat het niet gekker kan, blijkt dat toch te kunnen. In een verwoede poging informatie over de gezochte vrouw boven water te krijgen, besluit ik om ook even op het kerkhof te gaan kijken. Misschien is er een grafsteen met haar naam. Misschien een boekje waarin de namen staan die bij de gra ven horen. En inderdaad, ook hier alle medewerking. Samen met de twee onderhoudsmedewerkers van het kerkhof blade ren we door de archiefboekjes op zoek naar die ene naam. We komen niets tegen. Dan krijgt een van de grafdelvers een idee. We moeten meekomen. Hij loopt naar zijn gereed- schapshok en haalt hamer en beitel. De man gebaart ons hem te volgen en dat doen we. Ik ben benieuwd. Nou heb ik wel eens vaker bizarre taferelen meegemaakt op begraafplaatsen. Zo herin- Ik rlpnk aan hpt ner ik me een °Pengebr°- ik aenK aan net ken gj.afin Coiombia kerkhof en annuleer waarin je een lichaam kon zien liggen. Het was de lamskoteletjes een macabere trekpleister voor de jeugd. Kinderen speelden het spel wie het langst bij de 'mummie' durfde te blijven liggen. De beheerders keken lachend toe. Ook hier in Brazilië krijg ik al snel het idee dat er weer iets vreemds staat te gebeuren. Onze man legt uit dat er op het kerkhof nog een fosso comun, een gezamenlijk graf is. Daarin liggen de resten van de lichamen uit geruimde graven. Wan neer na drie jaar de familie van de overledene het grafgeld niet voldoet, worden de resten verzameld en in een plastic vuilniszak gestopt. Op die zak komt een naam en zo gaat het stoffelijk overschot het gemeenschappelijk graf in. Misschien ligt de persoon die we zoeken daar ook wel, zo redeneert de man. We stoppen bij een enorme bunker. Aan de kopse kant is een grote betonnen plaat gemetseld en die begint onze grafexpert nu los te slaan. Ik bedenk dat dit misschien wel een beetje ver gaat. Maar onze vriend wuift alle ethische bezwaren weg en beitelt lustig verder. Het duurt een minuut of tien en dan valt het stuk beton weg. Geheel in de traditie van Indiana Jones is het ook bij het openen van dit graf een komen en vooral gaan van insecten. Bergen kakkerlakken en pissebedden spoeden zich van ons weg. Bah! We staren in een zwart gat vol vuilniszakken. Be moedigend gebaart de man mij dat ik er wel even in mag rondkijken. Ik doe alsof ik er niets van begrijp en probeer dui delijk te maken dat de man er zelf maar in moet gaan. Dat doet hij zonder problemen. Een voor een houdt hij de zakken omhoog en leest een naam voor. Onze vrouw wordt niet aan getroffen. Wel is er nog een naamloze zak met een onbeken de dode. Er steekt een bot uit. De grafdelver oppert dat we er best even in kunnen kijken. Ik maak de man duidelijk dat dat ons echt niet verder zal brengen en teleurgesteld gooit hij de zak weer in het vooronder. Het blij ven rare jongens, die kerk- hoveniers. We zijn laat. Het restau rant van ons hotel is nog net open. We bestellen snel. Wanneer de keuken deur opengaat, zie ik een rijtje zwarte vuilniszak ken staan. Ik denk aan het kerkhof en annuleer de bestelling. Nu geen lamskoteletjes. Doe mij maar een chocoladereep en een glaasje rum. Even die rare smaak wegspoe len. Op vakantie met en tussen de Engelsen? Ca dan naar het Lake District, vakantieregio waar de gewone Brit zelf ook graag komt. De noordelijke meren zijn ruig en rustig en vooral bedoeld voor wandelaar en mountainbiker, de zuidelijke meren zijn lieflijker en bieden stranden, vermaak en volop vertier voor watersportliefhebbers. tekst en foto's Gerard Chel B eatrix Potter wilde graag voorkomen dat project ontwikkelaars de fraai glooiende oevers van de meren van het Lake District in be zit namen. Of welgestelde Britten die er hun luxueuze optrekjes zou den neerzetten - de lokale bevol king het nakijken gevend. Maar daar is de schrijfster slechts gedeel telijk in geslaagd. Op de in diverse groentinten geschilderde heuvels die afglijden in diep donkerblauw water zijn heel wat buitenhuizen verrezen. Rolls Royce's, Bentleys en Jaguars sjezen met enige regel maat door de smalle havenstraat jes. Maar het zijn toch vooral de gewo ne Britten die er in de zomer maanden het straatbeeld bepalen en dat is eigenlijk wel zo leuk, op vakantie met de Engelsen, tussen de Engelsen. Als wij er eind juni zijn, kpmen we bijna geen buiten landers tegen, zelfs de immer zo reislustige Nederlanders ontwaren wij er nauwelijks. Japanners wel, maar die komen met z'n allen in sneltreinvaart met de bus een dag je of wat langs. Ze zijn voorname lijk geïnteresseerd in alles wat met Beatrix Potter of die andere Britse literaire grootheid, William Wordsworth, te maken heeft. Heel begrijpelijk, zo wordt ons uit gelegd, want op de lagere school leert de Japanner Engels aan de hand van Peter Rabbit en op de middelbare school dient het ge dicht Daffodils uit het hoofd te Worden geleerd. Dus is het aange naam druk in Grasmere, waar Wordsworth rond 1800 in zijn huisje Dove Cottage vele van zijn gedichten schreef Bijna tachtigdui zend bezoekers komen er jaarlijks op af] wat de plek tot de drukst be zochte culturele attractie van de regio Cumbria maakt. Iri het naast gelegen museum zijn ze er trots op liefst 90 procent van alle manu scripten van Wordsworth in bezit te hebben. Ietsje verderop, in Rydal Mount, staat een andere woning waar de koninklijke dichter woonde. Ook die is te bezoeken en het aardige is dat Williams nakomelingen er nog steeds enkele weken per jaar verblijven. Wij vinden vooral de wandeltocht er naartoe interes sant. Want de tocht loopt over het voormalige 'lijkkistenpad' tussen Rydal en Grasmere. Alleen laatst genoemde had grafrechten en dus moesten de doden over een kron kelig en heuvelachtig paadje weg geleid worden alvorens ze hogere sferen konden bereiken. Honder den jaren oude beuken, eiken en kastanjes en een enkele waterval begeleiden ons op onze tocht. Wordsworth' graf ligt in Grasme re en bij de ingang staat de in Cumbria wereldberoemde kiosk van Sarah Nelson waar je vers gemberbrood kunt kopen. Grasmere (Sting schijnt er een huis te hebben), Windermere, Keswick, Bowness, Newby Bridge, Buttermere, Bowmanstead, Glen- ridding. Het zijn van die typisch Engelse stadjes - herkenbaar bij Het kasteel van Greystoke. WÉÉ m Derwent water bij Keswick. blijft steken. Jongensachtig span nend natuurlijk om deze steilte te overwinnen, temeer omdat het weggetje vol haarspeldbochten zó smal is dat één auto al moeite ge noeg heeft binnen de bermen te blijven. Maar gelukkig kun je in de verte de tegenliggers aan zien komen en wacht je op een van de vele uitwijkplaatsen geduldig op je beurt. Door de immense kaalheid, fasci nerende vergezichten en soms rot sige omgeving lijkt het hoger dan het in werkelijkheid is, slechts 393 meter. Het gevoel doet niet onder voor menig oude pas in Zwitser land. Ook schapen, die eeuwen lang het landschap hebben kaalge vreten, kunnen zomaar de weg oversteken, dus blijft alertheid ge boden. De weggetjes ernaar toe zijn overigens ook meer dan de moeite waard. Smal en bochtig als een slang - iets waar de Britse we genbouwers toch al patent op heb ben - maar hier in de heuvelen voorbeeld aan de winkelgevels in uiteenlopende snoepkleurtjes - die ervoor gemaakt lijken ons op prettige wijze te vermaken.Ver- maak van een geheel ander kali ber snuiven we op wanneer we dwars door de bergen van Cum bria rijden richting Ierse Zee. Daar voor moeten we twee passen over - de Romeinen gebruikten ze al - die niet hoog zijn, maar wel steil. Voorproefje is de Wrynose-pas met hellingen tot 20 procent, de vuurproef ondergaan we op de Hardknott-pas, waar de teller op 30 pro cent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 108