Binnenland CPB hekelt AOW- heffing 'H Wijffels verzoent als bozige vader politici Barroso spreekt Kamer toe Planbureau plaatst vraagtekens bij uitvoerbaarheid. DEN HAAC - Het Centraal Planbu reau (CPB) kraakt kritische noten over de AOW-heffing die het nieu we kabinet van CDA, PvdA en Christenunie rijkere ouderen wil opleggen. De maatregel is volgens het CPB doeltreffend voor het opvangen van de oplopende kosten van de vergrijzing, maar vindt het plan in gewikkeld en plaatst vraagtekens bij de uitvoerbaarheid. Dat blijkt uit een analyse van het CPB. Mensen met een aanvullend pen sioen vanaf 18.000 euro moeten vanaf 2011 meebetalen aan de AOW. Ker van de CPB-bezwaren is dat jarenlang verschillende belas tingpercentages naast elkaar zullen bestaan, omdat de hoogte van de heffing afhankelijk is van hoeveel maanden voor het 65e jaar gestopt wordt met werken. De kritiek van het bureau heeft overigens niet tot onrust binnen de nieuwe coalitie partijen gezorgd. „Het CPB is er om te wijzen op de problemen, de politiek is er om oplossingen te zoeken", aldus een bron. Dat moet de komende tijd onder meer ge beuren in overleg met sociale part ners. Een debat in de Tweede Kamer met informateur Herman Wijffels over diens werkzaamheden lever de gisteren weinig nieuws op. De oppositie had er geen behoefte aan om Wijffels te ondervragen. Zij wacht liever op het debat over de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet met premier Bal kenende over enkele weken. De beoogde coalitiefracties CDA, PvdA en Christenunie gebruikten het debat met Wijffels om nog eens uiteen te zetten waarom de onderhandelingen in beslotenheid moesten plaatsvinden. „Zonder die geslotenheid was het niet ge- Informateur Wijffels brengt van- morgen verslag uit aan koningin Beatrix. Verwacht wordt dat Bal kenende vandaag tot formateur wordt benoemd. lukt", aldus Balkenende. SP-leider Marijnissen wilde wel nog van Wijffels weten of die over een jaar weer beschikbaar is als informa teur, mocht het kabinet dan al weer gevallen zijn. Maar Wijffels verwacht niet dat dat nodig is. De coalitie is volgens hem zo stevig dat ze niet snel zal vallen. Wijffels zal vanmorgen zijn eindverslag over de informatie uitbrengen aan koningin Beatrix. Nu hij klaar is met zijn opdracht wordt Balkenen de naar verwachting vandaag tot formateur benoemd. Het verdelen van de ministersposten en het be noemen van de kandidaten kan dan beginnen. Het nieuwe kabinet staat waarschijnlijk over circa an derhalve week op het bordes. Commissievoorzitter eist constructief plan Europese grondwet. DEN HAAC - Nederland moet nu snel zelf met een oplossing komen voor de Europese grondwet, vindt José Manuel Barroso, de Portugese voorzitter van de Europese Com missie. Zeggen dat Nederland dat al lang had moeten doen, deed hij nog net niet. „Maar ik hoop wel dat de nieuwe regering nu snel op een effectieve en constructieve ma nier aan de slag gaat en met een plan komt." Barroso sprak gisteren in Den Haag met leden van de Eerste en Tweede Kamer. Nederland stemde in 2005 per referendum tegen de Europese Grondwet, evenals Frank rijk. Sindsdien zit Brussel in een impasse. Volgens Barroso komt het niet alleen op Nederland aan. Hij meent dat in korte tijd alle EU-lidstaten 'in beweging moeten komen' voor de 'grondwet'. Een demonstrant wordt aangesproken door politiemensen op het Binnenhof. Voorzitter Barroso van de Europese Commissie bezocht gisteren de Staten-Generaal. Hij werd ontvangen door Eerste Kamer-voorzitter mevrouw Tim- merman-Buck en de voorzitter van de Tweede Kamer mevrouw Verbeet. foto Ed Oudenaarden/ANP Informateur Wijffels moest af en toe voor bozige vader spelen als Jan Peter en Wou ter geen zaken wilden doen. I et gaat bij een formatie niet om ruzie over weder- I zijdse standpunten. Nee, het gaat erom hoe je uit de proble men komt." Informateur Herman Wijffels wil na deze uitspraak geen verdere bij zonderheden kwijt over zijn werk van de afgelopen weken. Maar er zijn bronnen binnen het formatieproces die heel goed in de gaten hebben wat er is gebeurd. De manier waarop Bos, Balkenen de en Rouvoet de komende jaren zaken met elkaar doen, is funda menteel gewijzigd, menen zij. De centrale boodschap van Wijf fels tijdens de formatieonderhan delingen was steeds: breek uit je ei- door James McConigal gen kasteel. Toon belangstelling voor wat de ander vindt, zegt een van de betrokkenen. „Balkenende en Bos - voorheen ge zworen vijanden - zijn nu heel po sitief over wat zij samen hebben bereikt. En vooral hóe ze tot dat re sultaat zijn gekomen." Anders gezegd: in goed van de bui tenwereld afgeschermde vergader zaaltjes is een nieuwe basis gelegd voor samenwerking. André Rouvoet van de Christen- Unie beaamt dat zonder aarzeling. „We begonnen met een ontbijtje om half negen. Om half tien wa ren de eerste gesprekken. Tot een uur of tien 's avonds. Best zwaar, zulke marathonzittingen." Maar het werkte wel, zegt hij. „We heb ben ook veel tijd doorgebracht bij de open haard. Met een biertje, een goed glas wijn of een whisky." Wijffels moest af en toe voor bozi ge vader spelen. Als Balkenende en Bos elkaar in de haren vlogen, stuurde hij hen meer dan eens naar buiten. 'Ga maar even wandelen in de tuin. Ik wil jullie pas terugzien als je een oplossing hebt bedacht'. Rouvoet: „Er zijn heel wat spannende mo menten geweest." In Beetsterzwaag bleef het wegstu ren beperkt tot de wandelgangen van het koetshuis van het luxe ho tel - journalisten stonden immers voor de deur. Vanuit het Haagse Catshuis waar de pers op afstand kon worden gehouden was wat meer ruimte. Een waarnemer zegt: „Wat Wijf fels goed in de gaten heeft, is dat je bij moeilijke onderhandelingen ruimte moet scheppen. Dat kan een klein gaatje zijn, maar soms is dat het enige dat nodig is." Wijf fels heeft succes, maar niet zonder tegenslagen. Het ging ook wel eens mis. Op de punten van de vergrijzing en de hypotheekrenteaftrek voor zag Wijffels zulke inhoudelijke pro blemen, dat hij zware staatscom missies voor onderzoek voorstel de, onder leiding van de oud-pre miers Kok en Lubbers. Zowel Balkenende als Bos weiger den echter voorgangers als leids man te accepteren en zij wilden ook hun achterban niet confronte ren met slechts een studie naar een zwaar verkiezingsonderwerp. Maar Wijffels is wel gewend af en toe verlies te nemen. Wijffels heeft aanvaard dat er nu op beide zware dossiers compro missen liggen, waarvan deskundi gen zeggen: 'Help! - Wat is dit nu?' Maar er is wel een kabinet ont- PZC Vrijdag 9 februari 2007 5 The Phone House Laagste prijsgarantie. Omruilgarantie Inruilgarantie. SONY ERICSSON K800I Vcmof 0,-" 1 vpjipe<ef kpn SONY ERICSSON W850i Vanaf 0.-* SONY ERICSSON W8IO1 Vanaf O,-' SONY ERICSSON Z610I Vanaf 0,-* SÖNY ERICSSON W710i Vanaf 0.-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5