Zeeland Voorlezen is Natuur mag niet ten koste gaan van bedrijven Vrouwen worden wegwijs op computer Sportclub uit Scharendijke op het toneel 26 Vrijdag 9 februari 2007 PZC Knuffelen met dieren voor de allerkleinsten ZIERiKZEE - In de knuffelstal van Kinderboerderij De Punt in Zierik- zee kunnen kleintjes dinsdag 13 fe bruari terecht om lekker te knuffe len. Kinderen tot 2 jaar maken op een leuke manier kennis met konij nen en cavia's. Ze leren hoe ze de dieren moeten aaien en voederen. Maar er kan ook een boek worden voorgelezen. Ouders verblijven on dertussen in het naastgelegen kof fiehuis. Het knuffeluur duurt van 9.30 tot 10.30 uur. Natuur en fotografie samen in een cursus BURGH-HAAMSTEDE - De cursus Na tuur en fotografie begint binnen kort. Onder begeleiding van J. Mi- davaine worden excursies gemaakt naar mooie Zeeuwse plekjes. De eerste bijeenkomst is donderdag 8 maart in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Aanvang 13.30 uur. Meer informatie is verkrijg baar bij de ZVU: 0118-634800. IJsclub de boer op met Snert van Bert NIEUWERKERK - IJsvereniging Nieu- werkerlc gaat vrijdagavond 16 fe bruari de boer op met Snert van Bert. Deze verkoopactie van am bachtelijke erwtensoep is een goe de Nieuwerkerkse traditie aan het worden. Het is de vierde keer dat de ijsclub in samenwerking met de plaatselijke slager Timmers ver se snert aan de man brengt. Er wordt in totaal 600 liter soep ge maakt. De opbrengst is bestemd voor de nieuwe ijsbaan. Lezing over kiemen en thee uit eigen tuin ZIERIKZEE - De vereniging Groei 8c Bloei heeft de Belgische tuinschrij- ver Peter Bauwens uitgenodigd voor een lezing, woensdag 21 fe bruari in het MFC in Zierikzee. Bauwens vertelt over het snel kwe ken van groenten op de venster bank en het kweken van kruiden, fruit en bloemen om thee van te trekken. Aanvang 19.30 uur. Commissaris Peijs opent kreeftseizoen zierikzee - Het kreeftseizoen 2007 wordt woensdag 28 maart in Zie rikzee geopend door de kersverse commissaris van de koningin K. Peijs en de Vlaamse minister van Bestuurszaken G. Bourgeois. Daaraan voorafgaand wordt op de Oosterschelde de eerste fuik ge licht. Hiervoor zijn uitgenodigd de ambassadeurs van België, Duits land en Frankrijk. Ook de Neder landse ambassadeur in België neemt aan dit snoepreisje deel. Ex-Zierikzeeënaar (13) grossiert in eremetaal ZIERIKZEE - Rien Terpstra, 13 jaar oud en geboren in Zierikzee, is uitgeroepen tot amateursporter van het jaar in de provincie Flevo land. Terpstra is Nederlands kam pioen mountainbiken en behaalde in zijn categorie ook de Benelux-ti- tel. De sporter woont momenteel in Zeewolde. Ook in deze stad werd hij sporter van het jaar. Gebiedscommissie bepleit solidariteit voor alle bedrijven. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Naast een enorme inspanning voor natuurontwikke ling moeten bedrijven wel de mo gelijkheid voor reële kwaliteitsont wikkeling krijgen. Die boodschap gaat de Gebieds commissie Schouwen-West over brengen aan het gemeentebestuur. De commissie dóet dat met het oog op de vaststelling van de zo veelste variant op de zogeheten Fruitgaardregeling. Kort gezegd wordt daarin bepaald hoeveel kam- peereenheden fruittelers in hun boomgaard mogen plaatsen en hoeveel fruitbomen ze daar tegen over in stand moeten houden. Volgens voorzitter M. van der Valk van vereniging Pomona is onrust ontstaan onder de fruittelers over de aangepaste regeling. Na in spraak met Pomona heeft het colle ge van B en W de wijzigingen niet officieel teruggekoppeld naar de belanghebbers. „We hebben verno men dat enkele bedrijven buiten de regeling worden gehouden om dat ze binnen de Ecologische Hoofdstructuur (EHS - keten van natuurgebieden, red) vallen. Dat baart ons zorgen en in de gemeen teraad wordt tegenwoordig geen mogelijkheid meer geboden om in te spreken", verwoordde Van der PW De schadewerking voor natuur- ontwikkeling geldt niet alleen voor boeren, maar ook voor fruit telers en recreatieondernemers, vindt Agrarisch Schouwen. Valk gistermiddag zijn verontrus ting tijdens de vergadering van de gebiedscommissie. Voorzitter R. van der Wekken, te vens wethouder, liet weten dat fruittelers met hun bedrijf binnen die EHS inderdaad niet verder mo gen uitbreiden. „Fruittelers vallen niet onder de regeling voor de landbouw", aldus Van der Wek ken. „Laten wij als commissie in elk ge val wel solidariteit betonen. De schadewerking voor natuurontwik keling dient niet alleen voor de boeren, maar ook voor de fruitte lers en recreatieondernemers te gelden", bepleitte voorzitter H. Re- mijn van Agrarisch Schouwen-Dui- veland. De gebiedscommissie zal de gemeente verzoeken haar in vloed bij de provincie te gebruiken voor bijstelling van de regeling. Gekluisterd aan het vertelkastje van de Kleine Kangoeroe. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Dat is groen enne....dat is blauw", wijst een klein jochie vol overtuiging op de diverse Nijntjes in het boekje dat hij zojuist parmantig uit de kast heeft gepeuterd in bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede. Peu terspeelzaal 'De Duinkonijntjes' brengt hier een bezoekje in het ka der van de Nationale Voorleesda gen. Medewerksters Wilma de Vries en Tiny Gakes van De Schutse stellen met behulp van knuffels de kleine kangoeroe en zijn moeder voor. Ze vertellen dat het boek over deze dieren is uitgeroepen tot het mooi ste prentenboek. „Dat weet ik al hoor, dat heb ik op televisie ge zien", laat een blonde peuter spon taan weten. Naast peuters zijn er ook enkele moeders en oma's meegekomen. Terwijl de kinderen een vrolijk uurtje beleven met de vertelplaten over Kleine Kangoeroe uit het 'ver telkastje', krijgen de volwassenen te horen dat voorlezen niet alleen plezierig, maar ook heel nuttig is voor de taalontwikkeling van hun kleintjes. Consulent jeugdwerk Sjannie Mes-Meijs van de Zeeuwse Biblio theek vertelt over het onderscheid tussen integraal, interactief en im proviserend vertellen. De verschil len betreffen het van begin tot eind voorlezen van het boekje, tus sentijds het kind laten reageren of het verhaal grotendeels in eigen woorden vertellen. „Met interactief voorlezen lok je een gesprekje uit met de peuter en dat stimuleert weer de taalontwik keling", geeft Mes aan. Volgens haar zijn op de drie aangegeven voorleesmanieren overigens nog |W Voorlezen ontwikkelt taalgevoel. Bibliotheek ontvangt peuters en ouders om hen kennis te laten maken met mooie voorleesboe ken. talrijke varianten te bedenken. Zij gaat nader in op het begrip 'ontluikende geletterdheid'. „Het gaat er niet om peuters al te leren lezen, maar ze gaan uit zichzelf vaak al letters herkennen." Mes geeft aan dat vooral de beginletter van hun eigen naam vaak tot hun verbeelding spreekt. De consulente gelooft niet zo in de bewering dat kinderen met een taalachterstand bij de start aan de basisschool dat nooit meer inha len. Ze benadrukt wel dat 'alles taal is' en dat kleuters al gauw een probleem hebben als ze woorden schat te kort komen. Tenslotte ver loopt ook denken via taal. De boeken van 'Jip en Janneke' zijn volgens Mes nog steeds ra zend populair. „Annie M. G. Schmidt blijkt heel goed naar de belevingswereld van peuters te hebben gekeken. Een woord als 'borstrok' mag dan verouderd zijn. Er valt kinderen heel goed uit te leggen wat dat is." Mes roemt verder schrijfster en il lustratrice Mylo Freeman als dub beltalent. Zij leest de moeders en oma's een zogeheten stapelverhaal van Freeman voor. Daarin gaan tal van dieren in het bos op zoek naar de liefste billen die op het piaspotje onder de boom passen. Verder wijst Mes op de bruikbaar heid van rijm- en liedboekjes. Taalontwikkeling Taalontwikkeling begint al bij baby's van enkele weken oud. Volwassenen stimuleren taal ontwikkeling bij kinderen door in gesprekjes met hen veel ver schillende woorden te gebrui ken. Het zou goed zijn als kinderen van vier jaar bij hun komst op de basisschool circa 4000 woorden zelf kunnen gebrui ken en 6000 woorden kunnen begrijpen. Peuters zijn gebaat bij veel taal aanbod, omdat hun ontwikke ling grotendeels afhankelijk is van taalvaardigheid. Internet speelt steeds grotere rol in het dagelijkse leven. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Het ding staat er al ja ren, maar ik weet niet wat ik er mee moet." Veel vrouwen die naar de inloopmiddag van SCW De Lichtboei in Zierikzee gaan heb ben wel een computer in huis, maar zetten het apparaat nooit aan. Geen behoefte aan en de noodzaak ontbreekt. Toch komt de noodzaak er steeds meer. Bedrij ven, maar ook steeds vaker televi sieprogramma's verwijzen naar een internetsite. „Dan hoor je: zie verder op 'www' en dan komt er nog wat, maar waar moet je dan heen?", zegt. E. Degenkamp. Ze is samen met haar vriendin M. van Westen naar de inloopmiddag ge- .^omen en wil binnenkort een computer kopen. „Een laptop hoor, dat is goed genoeg. Ik wil niet zo'n groot ding in de kamer." Ze zit ondertussen wat te romme len op internet en laat via een site van een reisbureau zien in welk ap partement ze heeft gezeten tijdens de laatste vakantie. Helemaal be ginnend zijn de vrouwen dan ook niet. „Ik heb thuis wel een compu ter", zegt Van Westen. „Het is een heel prettig medium. Je kunt er de busverbinding op opzoeken of mu sea." Haar vriendin komt regelma tig langs om een spelletje op de computer te doen. R. Verbeek is voor de eerste keer naar de inloop gekomen. „Ik heb eerder al een cursus gedaan maar door omstandigheden heb ik daar niets meer mee gedaan. Ik ben nu de handigheid helemaal kwijt. Ik heb wel een computer, maar die zet ik niet meer aan. Ik durf het niet." Ze wil toch weer beginnen, Niet alle vrouwen die de inloopmiddag van De Lichtboei in Zierikzee bezoe ken, zitten voor het eerst achter een computer. foto Marijke Folkertsma om te kunnen internetten, mailen, bankzaken te doen „want de ac ceptgiro verdwijnt") en misschien zelfs chatten. „Dat zou zeker mooi zijn", lacht ze vrolijk. De wekelijkse inloop in het MFC in Zierikzee wordt goed bezocht, vertelt begeleidster C. Ruiter. „Het is geen officiële cursus, maar het is bedoeld voor mensen die even kennis willen maken met de com puter of voor mensen die bang zijn. Je ziet vaak dat de mannen thuis achter de computer zitten en dan tegen hun vrouw zeggen 'laat mij dat maar even doen'. Dat is de reden waarom we met deze vrou wengroepen begonnen zijn en geen mannen erbij." De inloop van De Lichtboei is iede re woensdagmiddag vanaf 14.00 uur. SCHARENDIJKE - Sportvereniging ZSC '62 geeft zaterdag 24 februari haar traditionele toneeluitvoering in dorpshuis De Putmeet in Scha rendijke. Het gaat om de klucht 'Eddy gaat op de babbelbox', geschreven door Anthony Marriott en Bob Grant. Een verhaal over een stille man, die geliefd is bij zijn vrouwelijke collega's uit heel Europa. Dat wordt gecompliceerd als de dames opeens voor de deur staan. De re gie is in handen van Matty van der Have. Het toneelstuk wordt door leden van de Scharendijkse sportclub gespeeld. Zoals ook andere jaren het geval is wordt het toneelstuk nog een tweede keer opgevoerd voor senio ren op heel Schouwen-Duiveland. Dat gebeurt tijdens de Senioren middag op vrijdag 2 maart. Die middag begint het stuk om 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50