Sport Een jongensdroom, een meisjesdroom AC Milan wijkt uit naar stadion in het buitenland Floyd Landis laat Tour de France dit jaar links liggen Hein Verbruggen is lovend over voorbereiding Spelen in Peking 40 Vrijdag 9 februari 2007 PZC Amerikaan richt zich volledig op bewijzen van zijn onschuld. door onze sportredactie PARIJS - Wielrenner Floyd Landis zal in juli niet meedoen aan de Ronde van Frankrijk. De Ameri kaanse renner heeft: dat volgens het Franse antidopingbureau AF- LD zelf verklaard. Landis won de Tour vorig jaar, maar binnen een week werd bekend dat hij ver dacht werd van doping. Gisteren stond in Frankrijk een hoorzitting van de AFLD gepland, om te bepalen of Landis nog in Frankrijk zou mogen fietsen. Deze zitting werd gisteren uitgesteld tot uiterlijk eind juni, maar volgens de AFLD heeft Landis toegezegd dit jaar niet meer in Frankrijk te zul len koersen. De voormalige renner van Phonak moet zich 14 mei melden bij een zitting van het Amerikaanse anti- dopingagentschap USADA. Landis (31) verzocht het Franse bureau de zitting tot na die bijeenkomst te verzetten. „Landis vroeg ons hem de kans te geven zich eerst in de VS te verdedigen", aldus de AFLD in een verklaring. Door de toezeg ging zich dit jaar niet fietsend in Frankrijk te laten zien, had de AF LD daar geen probleem mee. Landis stuurde de Franse doping- autoriteit een uitgebreide brief, waarin hij duidelijk stelt dat hij de inspanningen om doping te voor komen volledig steunt. In de ogen van de Amerikaan kunnen de hoorzittingen in Frankrijk en Ame rika wel tot verwarring leiden. In dat kader deed hij een beroep op de Fransen om de hoorzitting voorlopig uit te stellen, zodat de twee zaken niet door elkaar zou den gaan lopen. „In dit geval, en om alle misver standen te voorkomen, ga ik er ge heel vrijwillig mee akkoord dit jaar in geen enkele prof- of ama teurwedstrijd in Frankrijk te star ten, in het bijzonder de Ronde 1^ Floyd Landis rijdt dit seizoen geen enkele wielerwedstrijd in Frankrijk. Dat heeft hij het Fran se antidopingbureau AFLD in een brief laten weten. Floyd Landis van Frankrijk", schrijft Landis aan de AFLD. Het mondiale anti-dopingbureau (WADA) overweegt de straf voor betrapte atleten te verdubbelen van twee tot vier jaar schorsing. De Franse minister van Sport Jean-Francois Lamour maakte dat voornemen gisteren bekend. Die strenge maatregel kan bij het eerst volgende congres in november in Madrid worden genomen. Lamour, tevens vice-voorzitter van WADA, kwam met zijn uitspraak nadat Landis bekend had gemaakt de komende Tour te zullen mij den. De Franse politicus nam een voorschot op de internationale conferentie, die maandag en dins dag in Amsterdam wordt gehou den op initiatief van de Nederland se Dopingautoriteit en de Raad van Europa. Onderwerp is de nieu we Wereld Anti-Doping Code, waarvan WADA vorige maand een concept met ingrijpende wijzi gingen het licht heeft laten zien. De verwachting is dat het onder werp overtredingen en sancties veel aandacht zal krijgen. Volgens de huidige regels kan een sporter die wordt betrapt op het gebruik van verboden prestatiebe- vorderende middelen of methodes automatisch twee jaar uitsluiting tegemoet zien. Daarvan wordt al leen afgeweken als de atleet zijn onschuld kan bewijzen. Bij sommi ge vergrijpen kan worden besloten tot een korte schorsing of een be risping. WK allround is één groot feest voor Wennemars en Vis. door Eric de Jager heerenveen - Het WK allround in Heerenveen moet het feest wor den van de plaatselijke held Sven Kramer. Maar achter de ruggen van de favoriet uit Friesland en zijn Brabantse ploeggenote Ireen Wüst woeden nog twee feestjes: die van Erben Wennemars en Mar- ja Vis. Wennemars de sprinter en ■Vis de afgeschreven eenling. Bui tenbeentjes in Thialf, maar al voor dat er één slag is geschaatst, wél dolgelukkige buitenbeentjes. „Ik ga zo verschikkelijk genieten, jongen. Ik breek de hele tent af hier." Erben Wennemars doet in Heerenveen geen enkele moeite zijn enthousiasme te beteugelen. „Dit is een jongensdroom, een WK allround in een vol Thialf. Dat ik dit een keer mag meema ken." De sprinter uit Zwolle is zo in zijn nopjes met dit kampioen schap, dat het één van de grootste frustraties uit zijn schaatsloop- baan, het missen van het WK sprint in de Friese hal vorig jaar, bij voorbaat ondersneeuwt. Eén misverstand wil Wennemars wel uit de wereld helpen: hij is niet in Heerenveen om de pias uit te hangen. „Davis en Hedrick heb ben grenzen verlegd door van de gebaande paden af te gaan. Als ie mand iets anders doet, hoeft dat niet per se slecht te zijn. Geef men sen de ruimte, veroordeel ze niet te snel. Als ik straks op het WK af standen de duizend meter verlies op éénhonderdste seconde, zeg dan niet: zie je wel, Wennemars had het WK allround niet moeten rijden. Zo werkt het niet." Marja Vis, de eigenaar van de eni ge auto zonder TVM-logo's op de parkeerplaats voor het schaatsers hotel, is al even ontspannen als Wennemars. De dertigjarige Noord-Hollandse had dit seizoen eigenlijk besloten haar carrière op de langebaan langzaam te laten do ven. „Ik dacht: ik moet toch aftrai nen, ik begin gewoon en kijk wel hoe het loopt. Als het nou hele maal niks is, ga ik marathonschaat- sen." Maar van marathons rijden is niets terechtgekomen. Vis plaatste zich voor het EK, werd zesde en verwierf daarmee meteen een Sprinter Erben Wennemars en de afgeschreven Marja Vis zijn dit weekeinde twee vreemde een den in de bijt bij het WK all round in Heerenveen. Marja Vis Erben Wennemars startbewijs voor hét toernooi van het jaar, het WK in eigen land. En dat helemaal alleen. „Een ander had het bijltje er misschien bij neergegooid. Maar ik ben blij dat ik dat niet heb gedaan, dan had ik al het moois gemist." Makkelijk was het niet voor Vis. Zeker niet in het begin van het sei zoen, toen ze overal zelf haar pin pas moest trekken. Inmiddels heeft ze in Holland Pharma een sponsor gevonden. „Ik had alleen een e-mail gestuurd om te vragen of ik multivitamines tegen kost prijs kon krijgen, maar ze wilden meteen helpen. Ik moet nog steeds alles in mijn uppie doen, maar ik word nu tenminste niet ar mer van het schaatsen." De paardrijlessen die ze afgelopen zomer nog gaf om rond te komen, konden plaatsmaken voor trai ningsuren. Hoewel ze daar mee op past, want als ze iets heeft geleerd van haar solo-optreden, is het dat ze vroeger te hard trainde. „Het is ook makkelijker om iets te schrap pen uit het programma: ik heb het zelf verzonnen." Voor Marja Vis, die in het verle den wél reed voor de commerciële teams van Spaarselect, Sponslote- rij en TVM, lijkt het WK de uitge lezen mogelijkheid om met een topprestatie alsnog een contract bij een ploeg af te dwingen. „Maar ik ben al een beetje oud, hè. Ik weet niet of mensen me nog wil len." Ritten Nederlanders Mannen, 500 meter: 3e rit: Verheijen (Ned)-Christiansen (Noo), 6e rit: Olde Heuvel (Ned)-Valtonen (Fin), 12e rit: Kramer (Ned)-Wennemars (Ned). 5000 meter: 2e rit: Wenne mars (Ned)-Röjler (Zwe), 9e rit: Bökko (Noo)-Olde Heuvel (Ned), 11e rit: Ervik (Noo)-Kra- mer (Ned), 12e rit: Davis (VSt)-Verheijen (Ned). Vrouwen, 500 meter: 7e rit: Vis (Ned)-Van Deutekom (Ned), 8e rit: Groenewold (Ned)-Pechstein (Dui), 12e rit: Wüst (Ned)-Klassen (Can). Italiaanse topclub wil Europees duel spelen in Genève of Newcastle. door onze sportredactie milaan - AC Milan vlucht voor de komende thuiswedstrijd in de Champions League tegen Celtic zo goed als zeker naar het buitenland. De Milanezen hebben Genève en het stadion van Newcastle United op het oog. De Europese voetbal unie Uefa zou toestemming voor de verplaatsing hebben gegeven. •AC Milan voelt er niets voor het duel op 7 maart in een leeg sta dion in Milaan af te werken. Het ei gen stadion heeft van de Italiaanse regering de rode kaart gekregen als gevolg van de maatregelen om het geweld rond het Italiaanse voetbal tegen te gaan. Stadions die niet aan de veiligheid seisen voldoen, mogen geen fans meer tot de wedstrijden toelaten. Aanleiding tot het besluit was de dood van politieagent Filippo Raci al De Italiaanse nationale veilig- heidsraad heeft 25 stadions afge keurd. In slechts zes stadions mo gen dit weekeinde toeschouwers worden toegelaten. ti bij het duel Catania - Palermo. De 17-jarige jongen die sinds dins dag vastzit op verdenking van de moord heeft gisteren een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. De Italiaanse regering heeft giste ren laten weten dat zes stadions komend weekeinde hun deuren mogen openzetten voor voetbal fans. Alleen de voetbaltempels in Rome, Turijn (Olimpico), Genua, Siena, Cagliari en Palermo zijn vei lig genoeg om voetbalsupporters bij de wedstrijden toe te laten.De Italiaanse nationale veiligheids raad keurde in totaal 25 stadions van clubs in de Serie A en B af Chinese organisatoren zetten een nieuwe standaard, vindt IOC. door onze sportredactie peking - De voorbereidingen op de Olympische Spelen in Peking liggen volledig op koers. „De Chi nese organisatoren zorgen voor een nieuwe standaard", liet het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) gisteren weten. „Er zijn geen vertragingen in wat voor as pecten ook", analyseerde de Neder lander Hein Verbruggen, de leider van de coördinatiecommissie. Verbruggen was meer dan tevre den met de inspanningen van de Chinezen om de luchtkwaliteit en het milieu in Peking sterk te verbe teren. Op weg naar de Spelen in 2008 zat daar de meeste zorg bij het IOC. „De organisatoren zijn be reid alle maatregelen te treffen die ze eerder hebben beloofd", aldus Verbruggen. De autoriteiten in China namen bijvoorbeeld vorig jaar 15.000 oude taxi's en 3000 au tobussen van de weg, sloten een chemische fabriek en verhuisden een staalfabriek. Verbruggen gaf aan dat de inspan ningen om de leefomgeving te ver beteren niet alleen voor de Olym pische Spelen zijn gedaan. De orga nisatoren verklaarden eerder dat Peking vorig jaar op bijna tweeder de van alle dagen 'een goede lucht kwaliteit' had. De milieuverontrei niging blijft echter een zwaar ge vecht tot de Spelen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40