Zeeland Hels fes! >zc Niet elke asielzoeker mag blijven Ik geef je een 9 Thuiszorg vreest massaal ontslag van personeel r i Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl PZC Vrijdag 9 februari 2007 3 Kabinet stelt duidelijke voorwaarden aan verblijf asielzoekers. door René Schrier GOES - Het generaal pardon geldt voor mensen die een eerste asiel aanvraag hebben ingediend vóór april 2001. In het generaal pardon staat exact beschreven, met juridische voor waarden omkleed, welke asielzoe kers kunnen blijven. Daaronder vallen ook asielzoekers die: - voor 13 december 2006 in op vang van het project Terugkeer wa ren, - alsnog in procedure verwikkeld waren en nog niet waren uitge stroomd, - nog in Nederland waren en een verklaring van burgemeester en wethouders hadden dat ze aan toonbaar sinds begin 2006 in die gemeente verbleven in het kader van de noodopvang, danwel daar in terecht zijn gekomen in de loop van 2006. Ook asielzoekers die op grond van de oude vreemdelingenwet, in het kader van categoriaal bescher- mingsbeleid of op medische gron den een tijdelijke verblijfsvergun ning hadden gekregen die nog niet was ingetrokken op 23 december 2006, mogen blijven. Het kabinet wil een rechtvaardig en humanitair asielbeleid en een effectieve uitvoering (inclusief te rugkeer) van de Vreemdelingen wet 2000. Ook wil het kabinet afspraken ma ken met de gemeenten over uitge procedeerde asielzoekers en over huisvesting en integratie van toege laten personen. 1 Asielzoekers in cijfers In Zeeland bevinden zich naar schatting 400 uitgeprocedeer de asielzoekers. In de centrale opvang van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers bevonden zich aan het begin van dit jaar ruim 23.000 asielzoekers. De meeste asielverzoeken (19 procent) in Nederland komen van Irakezen. Op de tweede plaats komen Somaliërs (9 pro cent) en op de derde plaats Af- ghanen en Iraniërs (beide 6 procent). Bij minderjarigen scoort ook China erg hoog (6 procent). COMMENTAAR Geluk is moeilijk te meten. Vaak merk je pas als het voorbij is dat je gelukkig bent geweest. Wat is nu precies die goede balans? Zit dat ergens tussen tevredenheid en uitdaging, ik en ander, rust en dynamiek, of gaat het om heel andere dingen? De een moet van prikkel naar prikkel. De ander is gewoon Domweg gelukkig in de Dapperstraat. Deze krant onderzocht het geluk in Zeeland. Met een enquête op basis van simpele graadmeters als woning, inkomen, gezondheid, cultuur, natuur. Niet met de pretentie om het ongrijpbare te meten. Maar wel om zicht te krijgen op de omgevingsfactoren. En met de conclusie dat deze provincie een goede voedingsbodem is voor geluk. Gemiddeld geven de Zeeuwen een 7,5 voor de geluksbepalende factoren. Met 0 als uitgangspunt is dat een mooie score. Maar in de psychologie van het geluk is de 10 even gemakkelijk een referentie. Zo gezien is 7,5 gemiddeld misschien wel wat mager. Het algemene beeld lijkt echter zeer positief Over de woning en de natuur is men zeer tevreden. Wat dat betreft ligt het geluk hier dus voor het oprapen. Het culturele aanbod en de horecavoorzieningen scoren duidelijk minder goed. Maar dat mag de pret niet drukken. Het inkomen van de Zeeuwen ligt net iets onder de gemiddelde geluksmaat. Het zijn de bekende pijnpunten die veel Zeeuwen ervaren. Met de Statenverkiezingen in aantocht is de verleiding groot om het onderzoeksresultaat meteen in politieke keuzes te vertalen. Bijvoorbeeld de sterke punten verder uitbouwen. Of juist de zwakke aanpakken. En verschillen tussen gemeenten wegwerken. Toch gaat het daar bij geluk niet echt om. Dat bewijst het hoogste cijfer dat de Zeeuwen geven: de 9 voor hun partner. Je vindt de auto die ie zoektv Magdi Sini Alkhatem, Noual Taha en hun zoontje Mohammed in de sneeuw. „De eerste twee jaar had ik het erg koud", zegt Noual. „Nu zijn we gewend aan het weer in Nederland." foto Ruben Oreel De familie Hesami woont al vijfjaar in Nederland, maar komt net niet in aanmerking voor een generaal pardon. Vlnr: Sherzad, Hawer, Sherkou, en Serwe met Hawbir. foto Ruben Oreel VACATURES Bent u de LASSER/SAMENSTELLER die HERDER BV TE MIDDELBURG zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Vijfduizend Zeeuw en krijgen toch een andere thuis hulp: Vijftienhonderd gediplo meerde thuishulpen raken overbo dig en tweeduizend extra huishou delijke hulpen moeten gevonden worden. Als er niets gebeurt, is dat het ge volg van de grote verschuiving naar goedkopere huishoudelijke hulp in de WMO, stelt ZorgSaam- directeur A. Schelfhout. De om slag kost tien miljoen euro. Dat is te veel voor de reserves van de zor gaanbieders, zegt hij. De Zeeuwse gemeenten gaan onderzoeken of de WMO-zorgtoewijzingen sinds januari inhoudelijk terecht zijn. De kanteling naar meer goedkope re huishoudhulp ten koste van hulp met zorg lijkt grotendeels blij vend, meldt Terneuzens wethou der C. van Schaik uit het College van Zorg en Welzijn. „De Zorgaan bieders hebben te hoog gekwalifi ceerd personeel. Dat is hun pro bleem. We willen wel een geleide lijke overgang." Hij verwacht geen ontslagen maar denkt aan een vijf procent hoger peroneelsverloop. Op 1 maart moeten afspraken op tafel liggen voor een geleidelijke overgang en eventuele compensa tie, is nu overeengekomen. De ge meenten onderzoeken of de zorg toewijzing sinds januari inhoude lijk terecht is. De cliënt mag geen nadeel ondervinden. „We kijken ook hoe het staat met de reserves van de thuiszorgaanbieders." De verschuiving naar goedkopere hulp levert alleen Terneuzen al een voordeel op van zeven ton, be kent Van Schaik. „Maar we weten nog niet hoeveel geld we aan ande re WMO-taken als mantelzorg en vervoersregelingen kwijt zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3