Cultuur Het licht valt door duizenden gaatjes Makita! vindt eigen geluid ondanks invloed Nuff Said Muzikaal eerbewijs voor overleden gitarist Gert de Meijer Expositie Loek Grootjans 34 Vrijdag 9 februari 2007 PZC Een van de kamerschermen van Gertie Janssen Optredens, filmbeelden en anekdotes op tribute in Middelburg. Kamerschermen en schilderijen Gertie Janssen in Galerie T. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het bestaan van kunstenaar is voor Gertie Janssen (1949) bijna topsport. Daarom traint ze intensief! zegt ze, wijzend op een van de grote, kleurrijke schilderijen die aan de wand van Galerie T in Middelburg hangen. „Om zo'n prestatie te kunnen leve ren, om zo'n schilderij de baas te kunnen, moet ik echt topfit zijn." Janssen, die woont in Malden (bij Nijmegen), werkt sterk intuïtief „Als ik 's morgens aan het werk ga, weet ik nog echt niet wat ik ga doen." Kleuren, die op een heel di recte manier haar stemming ver beelden, zijn haar belangrijkste in strumenten. Op de tentoonstelling in Middelburg zijn uitersten te zien: imponerend groot, maar ook klein, zoals een serie zeefdrukken. „Er is een tijd geweest waarin ik het grote werk niet aankon. Toen is deze serie ontstaan." Twee grote schilderijen dragen als titel Ode aan J.W, een verwijzing naar een Poolse kunstenaar van wie een tekening Janssen uit een artistieke impasse hielp. „Ik was toen helemaal doodgebloed met het abstracte werk. Door hem zijn er weer figuratieve elementen in gekomen." De blikvangers van de expositie zijn twee grote kamerschermen, gemaakt van oude deuren en meu belpanelen, die ze opnieuw be schilderd heeft Het gaat haar voor al om het licht dat er via duizen den gaatjes subtiel doorheen valt. Alle gaatjes heeft ze, volgens strak ke patronen, zelf geboord, wat een Zeeuws-Amsterdams rocktrio treedt op in De Piek in Vlissingen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Twee van de drie le den van het Amsterdamse rocktrio Makita!, dat morgen optreedt in De Piek in Vlissingen, zijn aller minst onbekenden in Zeeland. Gi tarist en zanger Bas Berrevoets komt oorspronkelijk uit Middel burg en speelde vroeger in Ibis. De wortels van bassist Max Joosse lig gen in Vlissingen. Hij maakte eer der deel uit van Nimbus. In Amsterdam hebben ze het idee opgevat om samen weer iets in de muziek te doen. Drummer Tanco Baart werd via Marktplaats.nl ge vonden. Hij bleek verrassend ge noeg hun grote voorkeur te delen voor NufF Said, eveneens een Zeeuws-Amsterdams trio. De naam Makita! lijkt een afkor ting, maar is het niet. „Ik werk bij de Praxis en daar zie je veel boor machines van het merk Makita. Dat vond ik wel een leuke naam", zegt Berrevoets. „We hebben er al leen een uitroepteken achter gezet. Dat klinkt iets sneller." Vorig jaar juni zijn ze begonnen en na drie maanden hadden ze al enorme klus bleek te zijn. „Ik heb er heel veel plezier aan beleefd, maar ik denk niet dat ik het nog een keer zou doen." Janssen gebruikt bijna altijd afge dankte spullen, die ze combineert tot een nieuw geheel. „Dat is bijna een soort legpuzzel." In de bonte beschildering, beïnvloed door bij voorbeeld Afrikaanse kunst, zijn al lerlei patronen en symbolen te her kennen. Er is ook veel aandacht voor versiering. „Er moet bijvoor beeld een spiegeltje op, vind ik. Er zit veel bling-bling in." De februari-tentoonstelling bij Ga lerie T omvat ook bronzen, waar onder bustes, van Wim van der Kraan. Die verraden een groot vak manschap. In de kelder is werk te 'Om zo'n schilderij de baas te kunnen, moet ik echt topfit zijn.' zien van Ine ter Bogt uit Veldho ven. Het gaat om schilderijen, acryl op linnen, die onderdeel zijn van series. Telkens combineert ze uiteenlopende vormen en lijnen tot een nieuw geheel, waarin fanta sie en werkelijkheid samenkomen. Speciaal voor de expositie maakte Ter Bogt een serie van zes werken, die zijn geïnspireerd op recente be richten uit voornamelijk de PZC. Elementen zoals de Zeeuwse kust zijn daar goed in te herkennen, net zoals het beeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen. Werk van Gertie Janssen, Ine ter Bogt en Wim van der Kraan, t/m 24 februari in Galerie T, Turf- kaai 25/27, Middelburg. Geopend: do.-za., 11-16 uur. twaalf eigen nummers. Drie ervan zijn onlangs op een demo gezet. Het streven is dit jaar in de Middel burgse studio van NufFSaid-drum- mer Willy Berrevoets - geen fami lie - een album op te nemen. Morgenavond staan de drie in het voorprogramma van NufF Said, de naam die steeds terugkeert bij Ma kita! „We waren ook heel bang dat we te veel invloeden van hen gin gen overnemen", zegt Berrevoets. „Gelukkig zijn we nu toch in een wat ander categorietje terechtgeko men. De invloed zal er altijd zijn, maar we zijn toch volop bezig ons eigen geluid te vinden." Makita! Nuff Said, morgen in De Piek in-Vlissingen. Aanvang: 21.30 uur. Voor meer informatie over Makita!: zie www.myspace.com/makitarock. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er komt definitief een muzikaal eerbetoon aan de Zeeuwse gitarist Gert de Meijer, die eind december na een kort ziekbed op 53-jarige leeftijd over leed. Het initiatief is afkomstig van zijn vrienden en collega-muzikanten Tony van den Buuse, Sjef Her mans, Henk Feij en Bas de Meijer, de zoon van Gert de Meijer. De tri bute wordt gehouden op zondag 11 maart in het Spiegeltheater in Mid delburg (15.00 uur), de plaats waar vorig jaar januari het laatste album van De Meijer The spirit of the turtlewerd gepresenteerd. Het voor velen zeer onverwachte overlijden van De Meijer maakte veel los. Op zijn eigen website kwam in de dagen erna bijvoor beeld een groot aantal condolean- ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek te Ellewoutsdijk is zater dag tussen 13.30 en 16.00 uur de ex positie Verstilling in kleur te zien, met dertig schilderijen en sjabloon- prints van Marijke Dijkstra. ces binnen, waarin velen hun waardering voor de gitarist uitten. Dat is mede aanleiding geweest om een groot eerbetoon op touw te zetten. „Wij proberen Gert op deze bijzondere dag op een gewel dige manier muzikaal te herden ken", aldus de initiatiefnemers. De tribute wordt ingevuld met op tredens van onder anderen Eltjo HaselhofF, Champagne Charlie, Henk Feij, Tony van den Buuse en Sjoek. Er worden verder filmbeel den van Gert de Meijer vertoond en anekdotes over hem verteld. Verder kan iedereen die zich daar toe geroepen voelt een bijdrage le veren, bijvoorbeeld in de vorm van muziek, het vertellen van een verhaal of het laten zien van fo to's. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan leerlingen van De Meijer. In totaal is voor dit onder deel twintig minuten gereser veerd. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Tony van den Buuse: anthonievdbuuse@zeeland- net.nl of 0118-639057. Bij het artikel 'In Motel Insomnia heerst de rusteloosheid' (PZC van 8/2) is een onjuist fotobijschrift op genomen. De afgebeelde 'motelka mer' is ontworpen en ingericht door kunstenaar Loek Grootjans. Rocktrio Makita!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34