Koopzondagen op de tocht Zeeland Man noemt aanklacht misbruik zoons complot Ku n ststof koz i j ne n Meer vergunningen vissen op mesheften 'Groen licht geen excuus' Codering p2ooo Nieuwe kabinet neemt winkeltijden Hulst en Sluis onder de loep. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De koopzondagen in Hulst en Sluis lopen gevaar. Het nieuwe kabinet van CDA, PvdA en Christenunie wil paal en perk stellen aan gemeenten waar de winkels meer dan twaalf zonda gen per jaar open zijn. Het mag niet gaan om kooptoerisme. „Ik kan me goed voorstellen dat Sluis en Hulst steden zijn waar de toe passing van de Winkeltijdenwet eens onder de loep moet worden gelegd", zegt CU-Kamerlid Slob. In de Winkeltijdenwet is vastge legd dat gemeenten twaalf keer per jaar een koopzondag kunnen toestaan. Vaker mag alleen als het gaat om winkels in toeristische ge bieden. Voorwaarde is wel dat de toeristen niet juist voor die win kels komen. In Sluis en Hulst zijn de winkels elke zondag open. Uit een evaluatie van de Winkeltij denwet is vorig jaar gebleken dat steeds meer gemeenten met een 'oneigenlijk' beroep op het toeris tisch regime het aantal koopzonda gen uitbreiden. Uit het regeerak koord blijkt dat het nieuwe kabi net dit wil terugdraaien. Volgens Slob sluit de bepaling in het regeerakkoord goed aan bij een initiatiefwet die SGP en SP on langs bij de Tweede Kamer heb ben ingediend. Daarin wordt ge steld dat het toerisme in een ge meente van 'structurele en uitzon derlijke aard en omvang moet zijn' en 'de aantrekkingskracht moet ge legen zijn buiten die verkoopactivi teiten'. Oftewel: de toeristen moe ten niet alleen maar voor de win kels komen. Slob wil af van de 'leemte in de wet' die onduidelijkheid schept over waar de toerismebepaling wel Drukte in de Gentsestraat in Hulst tijdens de koopzondag. foto Camile Scheistraete of niet geldt. Gemeenten die er misbruik van maken moeten terug naar twaalf koopzondagen per jaar. „Voor Hulst zou dat een drama zijn", zegt burgemeester Mulder. „Dan kunnen we hier wel inpak ken. Het zou schadelijk zijn voor heel Zeeuws-Vlaanderen." Voorzitter Langenberg van de win keliersvereniging in Sluis vindt dat de regeringspartijen 'met de hand jes' van Sluis af moeten blijven. „Gaan we nu op een christelijke manier de klok terugzetten?" Beiden betogen dat de koopzon dag in hun gemeenten een histo risch gegeven is. „Ik heb de indruk dat de zondagsopening hier al van voor de oorlog dateert", aldus Lan genberg „Die traditie laten we ons niet uit de vingers nemen." Mulder stelt ook dat het om rech ten gaat die veel ouder zijn dan de Winkeltijdenwet uit 1996. „We gaan dat nu precies nazoeken." Vol- De nieuwe coalitie wil misbruik van de toerismebepaling in de Winkeltijdenwet tegengaan, waardoor Hulst en Sluis mogelijk minder koopzondagen houden. gens de burgemeester van Hulst zal het juridisch lastig worden om aan te tonen dat de toeristen al leen voor de winkels komen. „Er is een duidelijke relatie met bij voorbeeld het horecabezoek. En de zondagsrust respecteren wij. Pas na kerktijd gaan de luifeltjes open." Ook Langenberg ziet een discussie met vertrouwen tegemoet. „Van die zin in het regeerakkoord word ik niet bang. Zo heet wordt de pap niet gegeten. Mocht het zo ver ko men, dan gaan we de barricaden op." MIDDELBURG - Hulpverleningsorga nisaties studeren op een mogelijk heid om de oproepen van ambu lance en brandweer te coderen. Nu zijn die nog via het internet te volgen. Van de Zeeuwse ambulances is al enige tijd niet meer na te gaan waarvoor ze uitrukken en naar welk adres ze gaan. Dat wordt niet meer via p20oo, het alarmerings systeem, uitgezonden om de priva cy van slachtoffers te beschermen. Het liefst zouden de hulpverleners alle informatie versleutelen. Dat ge beurt waarschijnlijk als p2000 ver vangen wordt. Dat kan overigens nog wel enkele jaren duren. MIDDELBURG - Een 53-jarige man hoorde gisteren bij de recht bank in Middelburg voor seksueel misbruik van zijn twee zoons 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf te gen zich eisen. Officier van justitie H. den Hartog hield er rekening mee dat de ex-in woner van Scherpenisse al voor in cest met zijn dochter is veroor deeld tot twee jaar en drie maan den celstraf De seksuele handelin gen vonden in 2002 plaats. Vlak voordat hij vrijkwam deden begin dit jaar zijn zoons aangiifte van on tucht. De jongens, die toen 12 en 14 jaar waren, werden door hun va- OM eist tegen 53-jarige man 240 uur werkstraf wegens misbruik van zijn twee zoons. De man was eerder al veroordeeld voor incest met zijn dochter. der betast. De verdachte bleef ont kennen zijn kinderen te hebben misbruikt. De ex-Tholenaar wordt behandeld in een kliniek voor sek suele delinquenten. De verdachte vond dat hij tekort was geschoten in de opvoeding, maar van sek sueel misbruik van zijn kinderen was geen sprake geweest. „Het is een complot tegen mij." Hij is her trouwd en is verhuisd naar Alk maar. Uitspraak: 21 februari. DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw) wil het aantal vergunningen om op mesheften te vissen uitbreiden. Drie Zeeuwse vissers leveren daarvoor twaalf vis vergunningen voor spisula (strand schelp) in. Vier Nederlandse vis- sersbedrijven, waaronder drie Zeeuwse, hebben in totaal vijf ver gunningen voor mesheftvisserij. Met steun van de Nederlandse Vis sersbond keerden ze zich tegen de nieuwkomers, omdat te veel mes heftvisserij slecht voor het milieu zou zijn. Veerman denkt dat geen sprake is van 'onbeheerste visserij' en dat de verstoring van vogels 'te verwaarlozen' is. PZC Vrijdag 9 februari 2007 33 Justitie acht chauffeur schuldig aan fataal ongeval Stationsbrug. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 27-jarige vracht wagenchauffeur uit Uitgeest heeft vorig jaar 11 september in Middel burg op de Stationsbrug een dode lijk ongeval veroorzaakt door een forse verkeersfout te maken. Dat stelde gisteren in Middelburg officier van justitie R. Rammeloo. Bij het ongeval kwam een 70-jari- ge vrouw om het leven. De officier eiste gisteren bij de rechtbank 120 uur werkstraf en een jaar voor waardelijke rijontzegging. De bestuurder sloeg rechtsaf de brug op en raakte de vrouw die daar op haar fiets reed. Het slacht offer verloor haar evenwicht en kwam onder de vrachtwagen te recht. Uit de reconstructie bleek dat de vrouw door rood licht was gereden, terwijl het licht voor de vrachtwagenchauffeur op groen stond. Dat nam volgens de officier niet weg dat verdachte erop be dacht had moeten zijn dat een fiet ser naast hem kon rijden. De beroepschauffeur zei twee keer te hebben gekeken. „Ik zag de fiet sers stilstaan. Ik moest me volledig concentreren op de lastige bocht." Verdachte was vanwege zijn werk goed bekend met de Stationsbrug. De officier vroeg zich af waarom hij telkens die brug nam, terwijl de Schroebrug een uitstekend alter natief is. Dat schoot bij raadsman H. van Asselt in het verkeerde keel gat. „Die vraag vind ik ongepast. Mijn cliënt reed daar en heeft door de dode hoek de fietster niet gezien. De fietsers stonden stil. Hij moest de bocht hoog insturen. De verkeerslichten sluiten uit dat bei de verkeersdeelnemers zich op de brug bevinden." De advocaat be pleitte vrijspraak. Na het ongeval besloot de gemeente dat de Sta tionsbrug voor vrachtverkeer ver boden is. De rechtbank doet 21 fe bruari uitspraak. HZ wil strategische band met Scoop VLISSINGEN - De Hogeschool Zee land wil samenwerken met het Zeeuwse sociaal cultureel bureau Scoop. Volgens waarnemend HZ-directeur A. de Buck is de HZ op zoek naar strategische partners om zijn rol in de Zeeuwse kennis economie te blijven vervullen. Het gaat hem er om dat de onderzoeks capaciteiten van de HZ en Scoop gebundeld worden, zodat ze sa men sterker komen te staan. Wetenschapswinkel Roosevelt Academy MIDDELBURG - De Roosevelt Aca demy heeft een wetenschapswin kel opgericht. Die is bedoeld voor Zeeuwse organisaties die hoog waardig onderzoek of stagiaires no dig hebben. In overleg wordt be paald in hoeverre de opdrachtge ver een financiële bijdrage kan le veren in de kosten die worden ge maakt. Studenten voeren projec ten uit of werken als stagiaire eni ge tijd bij de opdracchtgever. Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET Dekkersweg 12, Nieuwdorp verbouwingen - klussen rondom het huis dakkapellen - dakgoten met sierklossen dakgootbekleding - kunststof tuinhuisjes Bel voor een vrijblijvende prijsopgave Tel. 0113 - 61 33 95 of 06 - 42 15 69 67 www.fppoortvliet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33