Zeeland Uitstervend ras eindigt zonder geld Hoop op terugbetaling rente aan grensarbeiders Toeristen hebben in 2006 over de volle linie meer geld uitgegeven pzc Vrijdag 9 februari 2007 31 Straatartiest raakt op oude dag vergeten en aan de grond. door Marcel Modde zonnemaire - Tranen vullen zijn ogen. De clown heeft bijna zijn lach verloren. „Bijna", benadrukt Bram Levi. „Maar ik heb m'n hele leven lang moeten knokken om te overleven. En dat gaat nu ook ge beuren." De 64-jarige karikaturist is de wan hoop nabij. Een come-back in de wereld van glitter en glamour, waar hij thuis was voor de openba ring van zijn keelkanker (vier jaar geleden), is uitgebleven. Brams oude managers laten niets meer van zich horen. Hij moet het doen met wat kruimelwerk, gemiddeld twee opdrachten per maand, op ei gen kracht in de wacht gesleept. Bij lange na niet genoeg om van rond te komen. Op het schamele AOW-pensioen (665 euro per maand) van echtgenote Geertje van der Wiel (72) wordt notabene een bedrag ingehouden, omdat de instanties uitgaan van een geschat inkomen van Bram als kleine zelf standige. Gespaard voor de oude dag heb ben ze niet. Goedgelovig en naïef als Bram en Geertje indertijd wa ren dat hun manager dat wel zou regelen. De schulden stapelen zich op. „Ik zit bijna aan het gaatje..." Het artiestenpaar heeft ten einde raad een beroep gedaan op het Meldpunt Schuldhulpverlening en het maatschappelijk werk. Voorals nog tevergeefs. Om in aanmerking te komen voor schuldsanering, moet er sprake zijn van een gegarandeerd (geza menlijk) minimum inkomen. Dat bedrag vormt de basis om te bepa len wat nodig is voor levensonder houd en wat resteert voor aflossin- 'Dat was even als vanouds. Ik werd weer gerespecteerd om wie ik ben' gen. Levi zit met zijn verdiensten onder dat minimum en dus is er geen uitzicht op afbetaling van de schulden, legt S. Izeboud van het meldpunt uit. Recht op reguliere bijstand heeft hij niet, omdat er sprake is van een geschat jaarinko men als kleine zelfstandige. Pas wanneer hij in december de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt, gloort er licht aan het eind van de tunnel. Dan is er immers sprake van een gegarandeerd minimum, aldus Izeboud. Mits Levi besluit ook daadwerkelijk te stoppen met werken. „Daar zit nu juist het pro bleem bij artiesten. Een heel moei lijke doelgroep. Kunstenaars zijn met hart en nieren verbonden aan hun bestaan, ze weten van geen opgeven." Bram schudt zijn hoofd. „Hoe kan ik stoppen? Ik zit al 44 jaar in het vak, kan niet zonder pu bliek. Ik hoef niet meer aan de top te staan. Een tijd terug sprak ik Jit- se van Kalsbeek, entertainer-accor deonist. Hij zei: Bram, we zijn een uitstervend ras. Maar daar wil ik me nog helemaal niet bij neerleg gen! Vorig jaar hebben we twee da gen op Marbella gewerkt. Op uit nodiging van een vastgoedmag naat die daar met de jetset het 10-jarig bestaan van zijn bedrijf vierde. Dat was even als vanouds. Ik werd weer gerespecteerd om wie ik ben. Dat vreet zo aan me. Ooit stonden ze in de rij." Karikaturist Bram Levi werkt aan een tekening van zichzelf. foto Marijke Folkertsma Volgens minister Zalm gaat het alleen om uitzonderingsgevallen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het ministerie van Fi nanciën en de stichting Grensar- beid gaan 'op korte termijn' kijken bij welke grensarbeiders ten on rechte honderden euro's zijn terug gevorderd. Minister Zalm (WD, Financiën) denkt dat het gaat om uitzonderingsgevallen. Secretaris Cools van de stichting Grensar- beid schat in dat het om meer dan 50 procent van de Nederlandse grensarbeiders gaat. Toch heeft hij 'goede hoop' dat er een 'keurige oplossing' uit de bus komt. Het probleem is ontstaan in 2003, toen de grensarbeidersregeling ver viel. Nederland betaalde daarvoor compensatie, maar naar later bleek te veel, omdat ten onrechte was verondersteld dat België geen reke ning zou houden met bepaalde af trekposten. Een deel van de com- Ministerie en stiching Grensar- beid gaan gezamenlijk inventari seren wie ten onrechte te veel rente heeft moeten terugbetalen aan de Belastingdienst. pensatie is daarom met rente terug gevorderd. In de brief aan de Twee de Kamer schrijft Zalm dat het om gemiddeld 300 euro rente gaat, maar volgens Cools kan het op lopen tot 800 euro. Zalm stelt dat de grensarbeiders meermalen zijn gewaarschuwd. Ze hadden reke ning kunnen houden met een for se naheffing. Hij wil alleen kwijt schelding voor grensarbeiders bij wie de rente buiten hun schuld is opgelopen. Dat zijn de meesten, denkt Cools, omdat de Belgische belastingdienst te traag werkte en de Nederlandse kampte met een computerstoring. door Marcel Modde GOES - De opbrengsten uit het toe risme in Zeeland stijgen. Exacte cij fers zijn er nog niet, maar 'over de volle linie genomen ziet het er wel positief uit', aldus M. Tempelman van het Kenniscentrum Toerisme. De provincie Zuid-Holland heeft uitgerekend dat het toerisme daar vorig jaar ongeveer 1,76 miljard eu ro heeft opgebracht. Dat is 4,3 pro cent meer dan in 2005. Zuid-Hol land gaat er vanuit dat de beste ding in deze sector blijven stijgen tot tien procent in 2010, aldus ge deputeerde E. van Heijningen. Zee land heeft daar ook een graantje van meegepikt, aldus Tempelman. De cijfers zijn volgens haar wel ver tekenend, omdat 2005 een slecht jaar was. „Over meerdere jaren be keken zie je eigenlijk pas echt goed waar we staan." Succesvolle evenementen als het Rembrandt- en Mozartjaar heb ben in Zuid-Holland volgens Van Heijningen bijgedragen aan de meeropbrengst. Grootschalige eve nementen zijn de krenten in de toeristische pap, zegt Tempelman. Ze hebben een belangrijk aanzuig ende werking. Het Concert at the Sea met 60.000 bezoekers op de Brouwersdam is echter nog te pril om dat effect in de hand te wer ken. „Het duurt een paar jaar voor dat mensen ook dagen eerder neer strijken." Verwacht wordt dat het Michiel de Ruyterjaar Zeeland mo gelijk wel direct economisch voor deel oplevert. „Vooral Duitsers zijn gek op dat soort manifestaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31