Zeeland Ik wil iedereen bedanken voor het generaal pardon Waarom kijkt de regering alleen naar die datum? PZC Een lift van Maria De krant 10 weken voor €15! Kapelle ligt niet wakker van licentie Annie-namen 2 Vrijdag 9 februari 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Sinds ïo december rijden de bussen van Connexxion vol gens een nieuwe dienstregeling. Het duurde even voor dat dit tot alle geledingen van het bedrijf was doorge drongen. Op het bord dat op Rotterdam-Zuidplein de tijden van Interliner 395 naar Zierikzee aangeeft, is nog 56 dagen het oude rooster blijven hangen. Half december stond ik vruchte loos op de bus van 18.20 uur te wachten. Veel mensen heb ik nadien op die bus zien wachten. Het werd gaandeweg een mopje. 'Ken je die van bus 395? Die rijdt niet meer!' Weken aan een stuk heb ik de chauffeurs erop gewezen dat nogal wat reizigers na 18.20 uur wortel stonden te schieten op Zuidplein. Vanachter het grote stuur waren de reacties op het foute bord divers: 'Oh.' 'Goh.' 'Zo-oh.' Maar maandag was het dan zo ver. Bord weg! Eerder had een boze chauffeur me verteld dat al les de schuld was van zijn bazen én de provincie Zeeland. Trou wens, dat hele nieuwe rotrooster was één-grote-puinhoop. Bij welke gedeputeerde zou ik moe ten zijn, vroeg ik. Twee namen hoorde ik. Toine Poppelaars en Maria le Roy. Ik hoopte meteen op Maria. Ze is namelijk een schat. Dat weet ik, omdat ik haar vorig jaar samen met Hugo Borst en Johan Derksen ontving op mijn kantoor in Rotter dam. Maria kwam per auto met chauffeur. Ze stapte pas uit toen de chauffeur heur portier opende en ik betwijfelde of ze mijn onverhoedse kwinkslagje kon waarderen: 'Socialisten die zich laten rijden - dat mag ik nou graag zien!' Volgende keer vraag ik Maria een lift terug. Kunnen we onder weg over het op alle fronten zéér haperende Connexxion bo men. Lijkt me erg gezellig - achterin de comfortabele provin ciewagen. Of moet ik toch bij ons Toine zijn? Ken je die van bus 395? Die rijdt niet meer! Blijdschap na acht jaar wachten op een toekomst in Nederland. door Nadia Berkelder middelburg - Feest is het nog niet op het asielzoekerscentrum in Mid delburg. Eerst zien dan geloven. Magdi Sini Alkhatem, zijn vrouw Noual Taha en hun dochters Ma- las (9), Saida(7) en hun zoontje Mohammed (2) wachten het nog maar even af „We wachten al acht jaar", zegt Magdi. „De eerste zes jaar hoorden we helemaal niets. Daarna raakte de IND een dossier kwijt." Het had niet veel gescheeld, of ze waren niet meer in Nederland. Eind november hadden ze zich moeten melden bij een vertrekcen trum. Dat werd uitgesteld omdat één van hun dochters jarig was. „Daarna kregen we een brief dat we tot 8 januari mochten blijven", vertelt Noual. „Toen besloot de Tweede Kamer dat geen mensen meer uitgezet mochten worden." Omdat ze acht jaar in Nederland zijn, denken ze dat ze in aanmer king komen voor het pardon. „Ik denk dat het goed komt, nu er een nieuwe regering is", zegt Magdi. „Het kan niet anders", denkt Noual. „Bedankt SP, PvdA, Christenunie, D66 en Groen- Links, voor het generaal pardon", zegt Magdi. „En natuurlijk ook de Partij voor de Dieren." Eindelijk een huis, droomt Noual. „De kinderen vinden ons huis niet 'Als we mogen blijven, gaan we zo snel mogelijk weg uit het asielzoekerscentrum' mooi. Ik leg ze dan uit dat dit ook geen echt huis is. Dit is het AZC. Als we een verblijfsvergunning krijgen, wil ik hier zo snel moge lijk weg. Dan gaan ook alle oude meubels weg. Dan gaan we ons huis ook mooi maken." De kinderen hoeven straks niet meer naar de speciale school voor asielzoekers. „De juffen zijn daar lief, maar het is niet hetzelfde als een gewone school. Daar leren ze beter Nederlands, alleen al omdat ze met Nederlandse kinderen spe len." Zelf willen ze ook snel weer naar school. Magdi heeft drie we ken geleden al geïnformeerd. „Maar het mocht niet. Het pardon was nog niet zeker, zeiden ze." „Verdonk zei dat de mensen Ne derlands moeten leren, maar hier mag het niet. Als ik slecht Neder lands praat, zeggen ze dat ik niet wil integreren. Maar dat willen we juist wel! Ik moest na een jaar op houden met mijn opleiding bij het ROC omdat ik geen verblijfsver gunning had. Nu heb ik geen di ploma." „Ik wil straks verder naar school, en dan werken. We willen graag in Middelburg blijven wonen. We kennen hier mensen, de omgeving is prettig." Noual: „Maar als we er gens anders een huis krijgen, dan gaan we niet zeggen dat we het niet willen. Als we maar weg kun nen uit dit kamp." COLOFON directie Directeur: Ad Verrest hoofdredactie Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl internet vmw.pzc.nl centrale redactie Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. redactie@pzc.nl kantoren Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070,4330 EB Middelburg, 0118-493000 Temeuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37,4561 AR Hulst, 0114-371379 advertenties Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant bv is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Koerdische familie uit Iran wacht al vijf jaar op verblijfsvergunning. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Eigenlijk willen ze maar twee dingen. Terug naar hun familie en een gewoon leven in een vrij en democratisch land. Net als iedereen. Een gastvrij ontvangst met thee, koekjes en chocola in de kleine flat van het Middelburgse asielzoekers centrum. Sherkou excuseert zich. „Ik moet weg. Mijn zoontje moet naar zwemles." De lachende ge zichten van zijn vrouw en broer veranderen al snel in trieste blik ken als ze hun verhaal vertellen. Vijf jaar en drie maanden geleden vluchtten Sherzad (32), zijn broer Sherkou (33), diens vrouw Serwe (28) en hun zoontje Hawer (5) van uit Koerdistan (Iran) naar Neder land. Hawbir werd drie maanden geleden geboren. Sherzad: „We zijn hier in oktober 2001 geko men." Inderdaad, precies een half jaar te laat om in aanmerking te komen voor het generaal pardon. „We zijn politieke vluchtelingen. We werkten voor een Koerdische partij, die verboden is in Iran. Mijn oom zit door ons in de gevan genis. Niemand weet waar hij is." De Koerden, een onderdrukt volk in Iran, vechten al jarenlang voor onafhankelijkheid. „We zijn met veertig miljoen mensen, maar we hebben geen eigen land. We wil len vrij zijn in een democratie. Dat is onze droom." 'Ik ben in Nederland een heleboel jaren ouder geworden.' Via Zevenaar, Ommen, Slagharen en Amsterdam kwamen de Hesa- mi's vorig jaar zomer in Middel burg terecht. Al die tijd zitten ze in onzekerheid over hun toe komst. „De IND wil bewijs dat we lid zijn van die Koerdische partij. Hoe kan ik dat geven? Het regime heeft al mijn diploma's en docu menten uit mijn huis gestolen." Toch is er hoop, want de familie heeft nu een brief waarin staat dat ze gevaar lopen in hun geboorte land. „We kunnen niet naar Iran, want dan gaan we dood. Als ik kon, zou ik zo teruggaan. Mijn ouders zijn daar", zegt Serwe met tranen in haar ogen. Sherzad: „Die verblijfsvergunning is niet het belangrijkste. Het ergste vind ik dat mijn oom spoorloos is. Ook mijn vrienden zijn verdwe nen. Ik blijf er over nadenken, heb slapeloze nachten." Stilte. Een traan biggelt over zijn wang. „Ik ben in Nederland een heleboel ja ren ouder geworden." Onbegrijpelijk vinden de Hesami's het generaal pardon. Sherzad: „Het is oneerlijk. Waarom kijken ze alleen naar die datum? Wij wachten al vijfjaar. Sommige men sen komen hier alleen voor een goed leven. Die mogen wel blij ven. Als asielzoekers worden we soms net zo behandeld als in Iran. Wij zijn óók mensen. Iedereen is gelijk. Het enige verschil met jullie Nederlanders is dat wij in een dic tatuur geboren zijn." Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15 Ik betaal vervolgens per kwartaal 61.50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso heb de laatste 3 mnd geen ptoef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713.4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats 1 Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC c Rekeningnummer >m het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening Dj PZC gut «ngvukJig om met penoonsgegmens. In net cotofw 1 treft u fudeie mfotmat* door Lilian Dominicus GOES - De gemeente Kapelle staat mogelijk in het krijt bij de erven van Annie M.G. Schmidt. Wethou der J. Herselman (financiën) van Kapelle ligt er echter nog niet wak ker van. Gistermorgen werd bekend dat Wombat BV, het bedrijf dat de au teursrechten van de schrijfster be heert, sinds kort rekeningen stuurt naar bedrijven die namen uit de boeken van Annie M.G. Schmidt gebruiken voor commerciële doel einden. Elke licentie kost eenmalig 350 euro. Desnoods schakelt het bedrijf de rechter in. „Ze gebrui ken een auteursrechtelijk be schermde naam. Daar moeten ze voor betalen", aldus R. Pesman van Wombat BV. Kapelle is zojuist begonnen met het bouwrijp maken van een hele Annie M.G. Schmidtwijk. Daar voor heeft de gemeente overigens al toestemming gekregen van Schmidts zoon, Filip van Duijn. „Maar stel dat we ervoor moeten betalen... ik schrik niet een-twee-drie van een rekening van 350 euro", reageert Herselman. „Het gaat in eerste instantie om tien straten. Met de tweede uitbrei dingsfase kunnen dat er meer wor- den. Maar dat is geen probleem." Het Algemeen Dagblad meldde gis teren dat ook scholen en kinder dagverblijven moeten betalen voor een licentie. Volgens Wom bat BV is daar echter geen sprake van. Stichting Kinderopvang De Beve- landen telt ten minste twintig in stellingen waarin een naam uit de boeken van Schmidt voorkomt. Zoals buitenschoolse opvang Mi- noes en kinderdagverblijf Jip en Jan- neke. Maar dat is dus geoorloofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2