Fiscale vlucht over de grens is van alle tijden PZC Vrijdag 9 februari 2007 21 Guus Hïddink hangt een gevangenisstraf boven het hoofd omdat hij vanwege het belastingvoordeel België als woonadres had opgegeven. Volgens justitie woonde hij in werkelijkheid gewoon bij zijn vriendin in Amsterdam. De zaak roept de vraag op of wonen in het buitenland echt voordeliger is. Belastingdeskundige Wil Vennix probeert een antwoord te vinden op de vraag of verhuizen naar België of Duitsland fiscaal de moeite waard is. FISCAAL door Mr. W.J.M. Vennix illustratie Aleid Landeweerd De zaak-Hiddink heeft het verschijnsel 'fiscale emigratie', na jaren van afwezigheid, weer vol op teruggebracht in de publiciteit. De afgelopen jaren heb ben we er nagenoeg niets over ver nomen, maar halverwege jaren '90 was dat wel anders. Rijke landgenoten vertrokken in drommen naar onze zuiderburen en het woord 'Nederbelg' ver scheen met grote regelmaat in de media. De landverhuizers waren in de regel vermogende onderne mers of oud-ondernemers. De fis cale voordelen van emigratie wa ren enorm. Bij een goede planning kon pensioen onbelast worden af gekocht en kon het vermogen in de BV eveneens zonder heffing naar privé worden gehaald. En bo vendien kenden ze in België niet die vermaledijde vermogensbelas ting die toen nog in Nederland werd geheven. Om deze (en nog veel meer) fisca le voordelen te behalen was niet eens ingewikkelde fiscale acroba tiek nodig, in feite waren het kant en klare producten, die als warme broodjes bij de advieskantoren over de toonbank gingen. Op deze manier is een gigantisch bedrag aan vermogen uit Nederland ver dwenen en is de schatkist waar schijnlijk miljarden aan belasting opbrengsten misgelopen. Het was toenmalig staatssecretaris van Financiën Willem Vermeend die de oorlog verklaarde aan de fis cale emigratie. Maar zijn actie leek nog het meeste op het dempen van de put terwijl het spreekwoor delijke kalf al verdronken was. Aan de ene kant zorgde Vermeend ervoor dat het een stuk moeilijker werd om door middel van emigra tie fiscale voordelen te behalen. Er werd een fiscaal hek om Neder land geplaatst met een afrekening aan de grens. Belastingvrije afkoop van pensioen werd zo goed als on mogelijk en wie nu zijn BV zon der heffing wil verzilveren, moet maar liefst tien jaar geduld heb ben. Eveneens tien jaar duurt het voordat men zonder schenkings recht vermogen kan overhevelen naar de volgende generatie. Maar terwijl er strenger wordt ge keken naar fiscale emigranten, is het Nederlandse belastingstelsel in 2001 tegelijkertijd wat vriendelij ker gemaakt voor met name ver mogensinkomsten. De belasting dienst gaat uit van een vast rende ment van 4 procent op het vermo gen. Over dat inkomen moet 30 procent belasting worden betaald (de zogeheten vermogensrende- mentheffing van 1,2% in box 3). Vóór 2001 moest over het gehele vermogen 0,7% vermogensbelas ting worden betaald. Als gevolg van deze combi natie van maatregelen is de stroom aan fiscale vluchtelingen opge droogd tot een relatief bescheiden omvang en is de fiscaliteit vermoe delijk zelden meer het belangrijk ste motief voor emigratie. Althans niet voor de zeer vermogende landgenoten. Als gevolg van de Be lastingherziening 2001 is er name lijk wel weer een nieuwe categorie fiscale emigranten opgestaan. De nieuwe inkomstenbelasting kent namelijk de mogelijkheid om de hypotheekrente die wordt be taald voor een in het buitenland gelegen woning af te trekken van het in Nederland verdiende sala ris. Met deze regeling komt ons land op een zeer royale wijze tege moet aan de opdracht vanuit Brus sel om grensoverschrijdende ar beid binnen de EU minder te be lemmeren. Gevolg was een nieu we emigratiegolf naar België en dit maal ook naar Duitsland. De wo ningen aan de andere zijde van de grens bleken prijstechnisch derma te interessant dat vele Nederlan ders hun kans schoon zagen zodra het probleem van het missen van de renteaftrek was verdwenen. En zo kent elke periode zijn eigen vorm van fiscale emigratie, een ver schijnsel dat zal voortduren zolang er verschillen tussen de nationale belastingstelsels bestaan. En dat is nog wel even! NS| Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs in Tilburg Geen immigratieland meer Nederland is geen immigratie land meer. Sinds 2004 zijn er meer vertrekkers dan nieuwko mers. Oorzaken daarvan zijn een strenger asielbeleid, Euro pese eenwording, globalisering en goedkope communicatie. Het afgelopen halfjaar steeg het aantal emigranten op nieuw, tot een kleine 63.000. Populairste emigratielanden zijn België en Duitsland, waar de lagere huizenprijzen lonken. De oudere emigranten ('pensio- nado's') gaan vooral naar Span je en Frankrijk. Jongeren en gezinnen met kin deren trekken naar Groot-Brit- tannië, de VS en Australië. Ook richting Antillen en Aruba is de gemiddelde leeftijd laag. a Bron: Centraal Bureau voor de tatistiek (CBS). ALLEMENSEN Schotse minister brandt Kate Moss af Andy Kerr, de Schotse minister van Gezondheidszaken, heeft geen goed woord over voor Kate Moss. Kerr viel het topmodel openlijk aan omdat hij vindt dat de ze tieners aanzet tot roken, zo meldt de Vogue. Kate wordt continu gefotografeerd met een saffie aan haar bevallige lippen, wat volgens Kerr jongeren het beeld geeft dat roken cool is. Zaak Phil Spector mogelijk op televisie Amerikaanse televisiekijkers kunnen volgende maand moge lijk genieten van een nieuwe 'te levisieshow'. De rechtszaak te gen muziekproducer Phil Spec tor, die op 7 maart van start gaat, wordt namelijk misschien op televisie uitgezonden. De 67-jarige muzieklegende, produ cer van hits als Be my baby en You've lost that lovin'feeling, wordt ervan beschuldigd B-actri ce Lana Clarkson te hebben doodgeschoten. Lana (40) werd in februari 2003 doodgeschoten gevonden in de villa van Phil. De muziekbobo ontkent betrok kenheid bij haar dood en houdt vol dat de actrice zelfmoord heeft gepleegd. Diverse televisie stations hebben inmiddels aan gegeven graag volgende maand te willen vastleggen hoe Phil zijn onschuld verklaart. De be trokken rechter staat daar niet negatief tegenover. Sonja Bakker krijgt haar eigen tulp Dieetgoeroe en bestsellerau teur Sonja Bakker neemt morgen een tulp in ont vangst die voortaan haar naam zal dragen. Kwekers- vereniging Vitesse heeft een nieuwe, uiteraard ranke tulpvariant ver noemd naar de gewichts- consulente. Als blijk van waardering voor haar suc cesvolle afslankmethode, zo wordt er bij vermeld. Sonja Bak ker voelt zich zeer vereerd. Britney ontkent lesbisch te zijn Britney Spears is boos. Een vriend van haar ex Kevin Federli- ne heeft een Amerikaans show- bizzblad verteld dat het 25-jarige popprinsesje niet vies is van avontuurtjes met vrouwen. „Britney was gek op triootjes en meisjes", vertelde deze Omar 'leeman' Sharif aan het magazine In Touch. Een woordvoerster van Britney voelt zich nu genoodzaakt te ontkennen dat de zan geres lesbische trekjes f heeft. „Het is niet waar", aldus Gina Orr. Britney en Madonna kussen tijdens MTV Awards. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21