tegen de kilo's PZC Vrijdag 9 februari 2007 1 9 Medische hulp na een ongeluk is noodzakelijk, psychologische ondersteuning niet altijd. Sijbrandij's onderzoek bevestigt wat uit internationaal onderzoek eigenlijk al een tijdje bekend was, namelijk dat snelle, eenmalige op vang niet goed helpt en zelfs nega tiefkan uitwerken. „Dat is wel ver rassend, omdat je intuïtie zegt dat het beter is om emoties te uiten in plaats van ze op te kroppen. Maar de keerzijde is dat sommige men sen zo getraumatiseerd kunnen zijn, dat ze door een gesprek vlak na een gebeurtenis juist extra van slag raken. Zeker als het bij die ene keer blijft." Deze uitkomst betekent volgens Sijbrandij echter niet dat voortaan alle vormen van nazorg achterwe ge moeten blijven. „Hulpverleners zouden zich meer moeten richten op het geven van praktische hulp en informatie, waarbij ze even tueel kunnen doorverwijzen naar de geestelijke gezondheidszorg. Daarnaast is met een vragenlijstje al een week na een traumatische gebeurtenis te voorspellen wie er een paar maanden later nog steeds Het zelfherstellend vermogen van mensen is enorm last zal hebben van stressklachten. Mensen die in die week hoog sco ren op schrikreacties, lichamelijke spanning, boosheid en een ver doofd gevoel lopen een zeer grote kans op het ontwikkelen van PTSS. Zij vormen een risicogroep, die gebaat kan zijn bij een reeks ge sprekken met een psychothera peut." Dat kan vooral helpen bij mensen die heel erg getraumatiseerd zijn, mits ze snel bij een therapeut te recht kunnen. „Zulke gesprekken duren langer en zijn meer gestruc tureerd. Maar ook meerdere ge sprekken hebben op termijn niet per definitie een beter effect dan niet-praten, blijkt uit een ander deel van mijn onderzoek. Mensen hebben namelijk een enorm zelf herstellend vermogen." Hoe haal je de 'hoogrisico-men- sen' eruit? „Ik denk niet dat we ie deréén die iets traumatisch heeft meegemaakt, moeten screenen. Het is voorlopig zinvoller om af te gaan op informatie van huisart sen, bedrijfs- en schoolartsen en maatschappelijk werk. Zij komen immers in contact met personen die zo'n hoog risico op PTSS lo pen. Het is dus belangrijk dat zij beschikken over vragenlijsten, zo als die van ons met vier vragen, waarmee het risico op posttrauma tische stress te voorspellen is. Ik hoop ook dat beleidsmedewerkers zich hierover informeren." Belangstelling is er genoeg: het symposium over acute opvang na ingrijpende gebeurtenissen, dat op de dag van haar promotie in Am sterdam wordt georganiseerd, was in korte tijd volgeboekt. Overgewicht bij kinderen Eén op de acht Nederlandse kinderen is te zwaar. Dat is een verdubbe ling ten opzichte van twintig jaar geleden. De verwachting is dat het aan tal te dikke kinderen de komende jaren nog zal groeien. Overgewicht wordt veroorzaakt door teveel (ongezond) eten en te weinig beweging. Als maat voor het bepalen van overgewicht wordt voor volwassenen de BMI-index gebruikt: het gewicht in kilo's gedeeld door de lengte in het kwadraat (in meters). Voor kinderen, die immers nog in de groei zijn, is een speciale BMI-index ontwikkeld. Die is te vinden op sites als gezonde- basis.nl en voedingscentrum.nl Nooit het ontbijt overslaan, is de gouden regel om overgewicht bij kinde ren te voorkomen of te verminderen. Na een nacht slapen heeft het lichaam voedingsstoffen nodig; zonder ontbijt gaan kinderen in de loop van de ochtend tussendoortjes eten. Een kind heeft ongeveer 1 tot 1,5 uur per dag beweging nodig, zoals ren nen, buiten spelen, fietsen of wandelen. Een kind dat iets zwaarder is, moet meer bewegen. maal meer aanleg om dik te wor den dan andere. Daarom heb je een brede aanpak nodig. Onze boodschap is: gezond leven doe je samen. Een kind heeft ons alle maal nodig om de strijd tegen de kilo's te winnen." Ouders die het boek met hun kin deren lezen, komen in elk hoofd stuk weer een nieuw thema tegen; van gepest worden tot hoe je spijs vertering werkt. In het boek helpen de vader en moeder van Thom hem om gezonder te leven, net als opa en oma. Thom krijgt advies van een begripvolle diëtiste en op school or ganiseert hij een kookclub. Bij ieder hoofdstuk hoort een informatief ge deelte achterin. Zo staat er een han dige lijst met dikmakend sinterklaas- snoep, plus een pagina met iets ge zondere alternatieven. „Dat je van gevulde speculaas en marsepein zo dik wordt, wist ik zelf niet eens", be kent Groenhuijsen. De kraakfactor is bedoeld voor kin deren met overgewicht, maar het zal jongens waarschijnlijk meer aan spreken dan meisjes. Zo is het dikke jongetje Thom op een gegeven mo ment heel bang om voor een meisje te worden aangezien omdat hij 'bor sten' van vet heeft. Diëtiste Anna maakt een plan van aanpak voor Thom, waarin ze van hem een ge neraal maakt die met zijn soldaten oorlog voert tegen de kilo's. De au teurs overwegen nog om een nieu we versie voor meisjes te maken, geeft Groenhuijsen aan. En wat die kraakfactor nou precies is? Dat wordt halverwege het boek duidelijk. Dan heeft Thom een slechte dag en gaat hij zich te bui ten aan een zak chips. „Dat noe men ze nou de kraakfactor", zegt zijn moeder als ze hem betrapt. „Als je eigenlijk boos bent, wil je iets tussen je tanden kraken, dat lucht op." Dat is een goede les: voortaan zet Thom gewoon de muziek keihard aan als hij zich rot voelt. Minder leuk voor papa en mama, maar je blijft er wel slank bij. De kraakfactor, uitgeverij SWP Am sterdam, 159 pagina's, prijs 14,90 euro Cambodjaanse vrouw leefde als een wolfskind In haar geboortedorp in Cambod ja dook onlangs een vrouw op die negentien jaar in de jungle leefde. De vrouw wordt door de autoritei ten beschreven als half mens, half dier, niet in staat begrijpelijke taal te spreken. Ze werd gesnapt door de dorpelingen toen ze rijst pro beerde te stelen. Mensen die na een lang verblijf in de natuur zijn verwilderd, zijn meestal als kind verdwenen in een bos en wisten daar te overleven. Bijvoorbeeld doordat ze werden verzorgd door dieren. Ze heten daarom ook wel wolfskinderen. (Kennislink.nl) Terroristen zijn vaak in het Westen opgegroeid Moslimterroristen die in Europa aanslagen plegen, zijn meestal in Europa opgegroeid. Dat consta teert terrorismedeskundige Edwin Bakker van het instituut Clingen- dael. Bakker: „Van de 244 terroris ten die ik heb onderzocht, kwa men er maar acht van buiten Euro pa om aanslagen te plegen. De mensen die aanslagen plegen, heb ben dat in Europa bedacht en wil len dat hier ook uitvoeren." Er zijn verder weinig gemeenschappelijke kenmerken te vinden bij jihadis- ten in Europa. (Kennislink.nl) Russen stuurden snelle briefjes op berkenbast Rond de Russische stad Novgorod werd in de middeleeuwen leven dig gecorrespondeerd op stukjes berkenbast. Ruim duizend van de ze 'B-mails' zijn nu gefotografeerd, geanalyseerd en op internet gezet door een consortium van zeven onderzoeksinstituten. De Universi teit Leiden is daarvan penvoerder. „De berichten zijn het equivalent van iets tussen e-mail en sms," ver telt slavist prof dr. )os Schaeken. „Het materiaal beperkt de lengte van de boodschap die je kunt over dragen." (Universiteit Leiden) Elkaar steunen helpt bij extreme armoede Mensen die leven in extreme ar moede zijn gebaat bij sociale steun, het deelnemen aan kerkelij ke activiteiten en participatie aan de zogenaamde gaarkeukens. In te genstelling tot wat de psychologi sche literatuur stelt, zijn dergelijke manieren van symbolische stress- verwerking wel effectief. Dat con cludeert Vicky Arevalo. Ze deed in de sloppenwijk Callao van de Peru aanse hoofdstad Lima onderzoek naar de manier waarop extreem ar me vrouwen omgaan met de daar uit voortvloeiende gevoelens van onbehagen. (RU Nijmegen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19