Slag om gunst jonge Zeeuwse werknemers Vedior richt zich meer op ABN Amro waagt zich als eerste bank weer aan winstprognose 1 4 l Vrijdag 9 februari 2007 PZC VRAGEN AAN Heerema in Vlissingen-Oost heeft een vast personeelsbestand van 159 personen. Jaar lijks gaan er zes of zeven met prepensioen. Er is speciale aandacht voor vervanging. Naam: Hans Mulder Leeftijd: 48 jaar Woonplaats: Bergen op Zoom Beroep: manager personeel en organisatie bij offshore constructiebedrijf Heerema. door Ben Jansen Wat doet Heerema tijdig te kunnen beschikken over nieuw bloed? In onze geautomatiseerde personeelsadministratie kunnen we zien wie op welk moment vertrekt. Zo kunnen we op tijd maatregelen nemen. De laatste jaren halen we elk jaar een stuk of vijf jongeren binnen die we intern opleiden tot ijzerwerker of lasser. Voor hun begeleiding is een ouder personeelslid vrijgemaakt. Er is een soort schooltje, een praktijk leerwerkplaats, en geleidelijk worden de leerlingen ingezet in de produc tie bij klussen die op hun niveau liggen. De opleiding duurt tweeëntwin tig maanden. En werkt het? Er is heel weinig verloop onder de jongeren die we opleiden. Dus blijk baar hebben ze het wel naar hun zin. Ze nemen in de productie de plaat sen in van medewerkers die met pensioen gaan. Dat leidt ertoe dat de gemiddelde leeftijd van het personeel bij Heerema in Vlissingen-Oost langzamerhand daalt. We zitten nu op 40,5 jaar. Is daarmee het vergrijzingsprobleem opgelost? Niet helemaal. We streven naar een gezonde leeftijdsopbouw van ons personeelsbestand. We willen niet allemaal jonkies. Dat betekent dat we ook aandacht moeten besteden aan wat wij het rijpe segment noemen: werknemers tussen 30 en 45 jaar. In die categorie zijn we nogal dun be menst. Trouwens, vorig jaar hebben we nog iemand van midden in de vijftig in dienst genomen. Hoe valt uitval van oudere werknemers te voorkomen? Dat is een punt van zorg bij een bedrijf als Heerema. De aard van het werk brengt met zich mee dat ijzerwerkers en lassers op zekere leeftijd last kunnen krijgen van spieren en gewrichten. Dat zijn mensen die je vanwege hun kennis en ervaring niet graag zou zien vertrekken. Daar om werken we met een carrière- of mobiliteitsplan, waarbij we ook de genen die niet langer in de productie kunnen of willen werken, ander werk in het vooruitzicht stellen. Een functie waarbij de nadruk op bege leiding ligt of een kantoorbaan. De keuze gebeurt natuurlijk in goed overleg. Zo proberen we oudere werknemers voor Heerema te behou den. Is dat genoeg? We zijn ons ervan bewust dat je de voorkant van het probleem moet opzoeken. Dat wil zeggen: tijdig maatregelen nemen om te verhoeden dat bij iemand fysieke problemen ontstaan. Als een lasser last krijgt van zijn knieën, kun je wel zorgen voor minder zwaar werk, maar dan ben je eigenlijk al te laat. Daarom bieden we gezondheidscontroles aan, zo dat mogelijke lichamelijke bezwaren tijdig aan het licht komen. Op die manier kun je oplossingen zoeken voordat de problemen ernstig wor den. Zo proberen we te vermijden dat iemand in een arbeidsongeschikt heidstraject terecht komt. Dat is plezierig voor de werknemer en nuttig voor Heerema. Daarnaast beraden we ons voortdurend op mogelijkhe den om ons personeelsbestand als geheel en onze werknemers indivi dueel vitaal te houden. Concern belooft investeerders dit jaar 2,30 euro per aandeel. door Steven van Aartrijk AMSTERDAM - Na jaren van terug houdendheid onder grote finan ciële concerns over toekomstige re sultaten, doorbreekt ABN Amro die trend. De bank waagt zich aan een winstprognose voor 2007, zo werd gisteren bekend bij de presen tatie van de jaarcijfers. De bank belooft investeerders dit jaar een winst per aandeel van minstens 2,30 euro. Voor financiële concerns is het 'zeer moeilijk' om de winst in te schatten, zei analist Kluis van Ra- bo Securities. „Beleggers waarde ren dit, maar het is ook risicovol. Voor een winst per aandeel van 2,30 euro moet ABN hard wer ken." Ook analist Bosscha van SNS Securities waardeert het gebaar. Bedrijfsleven schreeuwt om mensen en probeert jongeren te binden. door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse bedrijven hebben de grootste moeite om personeel te vinden. Vooral in de techniek en de zorg zijn de problemen groot. De druk op scholen neemt daarom sterk toe. Sommige bedrij ven loven bonussen uit aan perso neel als ze een nieuwe werknemer aandragen. De aantrekkende economie laat duidelijk zijn sporen achter op de Zeeuwse arbeidsmarkt. De werk loosheid daalt sterk. Zeker onder jongeren. Het Centrum van Werk en Inkomen volgt dat nauwgezet. „We willen niet dat jongeren zich laten verleiden om eerder van school af te gaan om een baan aan te nemen", benadrukt P. Verploeg van het Centrum voor Werk en In komen in Terneuzen. „We zien de druk op de arbeidsmarkt wel snel toenemen. Maar bedrijven moeten zich ook niet alleen focussen op jongeren. Ze moeten ook kijken naar de groep van 45 jaar en ouder. Want die wordt vergeten. Terwijl daar veel kennis en erva ring aanwezig is." Bedrijven gaan nog niet zover dat ze mensen van school plukken, Werkloosheid in Zeeland zegt J. van den Noord van ROC Zeeland. „We zien vooral de druk op stages toenemen. Leerlingen lo pen aan het eind een halfjaar sta ge. Je ziet dat veel daaraan een vas te baan overhouden." De krappe arbeidsmarkt biedt voor jongeren ineens heel leuke mogelijkheden. „Leerlingen kun nen nu zelfs kiezen bij welk be drijf ze stage willen lopen. In het verleden was het smeken om een stageplek. Nu zie je dat sommige leerlingen rustig bekijken welk be drijf ze het leukst vinden voordat ze beslissen waar ze stage willen lo pen. Je ziet vervolgens dat werkge vers meer loon bieden om men sen over te halen. Dat is nog niet vaak gebeurd." Van den Noord is niet er benauwd voor dat leerlingen zich laten ver leiden om zonder diploma van school af te gaan. „Jongeren zijn erg berekenend tegenwoordig. Ze beseffen zich heel goed dat het be ter is om eerst een diploma te ha len voordat ze gaan werken." Zeeuwse bedrijven richtten zich steeds meer op de jeugd om vaca tures op te vullen. Istimewa Elek tra houdt zich al een tijd actief be zig met het werven van nieuwe mensen. „We hebben een goed contact met de Zeeuwse opleidin gen", zegt directeur S. Kwekke- boom. „Beginnend monteurs kun nen we nog wel vinden, al moeten we daarover intensief contact hou den met scholen. Ervaren mon teurs daarentegen lopen nagenoeg niet meer rond." Istimewa opent onder andere om die reden een nieuwe vestiging in Eindhoven. „We hopen daar meer mensen te kunnen interesseren. Ie merkt nu echt dat er in Zeeland minder aan bod is." Werknemers van Istime wa die iemand aandragen, krijgen een fikse bonus. Uit concurrentie- overwegingen vertelt Kwekke- boom niet hoeveel. „Ik heb nu va catures voor vier engineers. Maar ze zijn er niet. Als ik er niet voor zorg dat ik mensen aan het bedrijf bindt, bedreigt dat op termijn de 'Leerlingen kunnen nu zelfs kiezen bij welk bedrijf ze stage willen lopen' groei." Dow Benelux in Terneuzen kan nog wel nieuwe werknemers vinden. Dow werft jaarlijks circa honderd nieuwe werknemers, zegt woordvoerder F. Neve. „Dat wil niet zeggen dat we achter over kunnen leunen. Gelukkig zien we dat jongeren weer meer kiezen voor technische opleidin gen. Dat is voor de nabije toe komst van belang." J Alle leeftijden 006 in 20051 Niet werkende werkzoekenden onder de 23 in Zeeland 3£> Volgens hem laat het bedrijf er mee zien dat de bank er werk van maakt om aandeelhouders tevre den te stellen. De bank kondigde gisteren tevens aan dat het eigen aandelen gaat in kopen voor 1 miljard euro. Daar naast is het dividend verhoogd van 1,10 naar 1,15 euro per aandeel. ABN Amro heeft vorig jaar een nettowinst behaald van ruim 4,7 miljard euro, 7,6 procent meer dan in 2005. De kwartaalwinst kwam uit op bijna 1,4 miljard. ABN Amro schrapte vorig jaar flink wat banen in de Verenigde Staten en Europa om in de kosten te snijden. ABN verwacht dat dit jaar niet meer arbeidsplaatsen ver dwijnen. „Het zou kunnen, maar het zit niet in de planning", zei be stuursvoorzitter Rijkman Groe- nink. ABN Amro wil dit jaar meer winst realiseren door te groeien in Azië, Brazilië en Italië. ft Reimerswaal Si 1726 Terneuzen 2118 De tien meestgevaagde beroepen 1productiemedewerker 2. medewerker bediening horeca 3. havenwerker 4. schoonmaker (interieur bedrijven, instellingen) 5. constructiebankwerker 6. schoonmaker (industrieel) 7. objectbeveiliger 8. verzorgende individuele gezondheidszorg j 05 9- monteur elektrische installaties 10. bouwtimmerman V 1 l,J aantal werkzoekenden in 2006 aantal werkzoekenden in 2005 PZC Willem Adnawsens Uitzender heeft nu vooral mensen met lage scholing in de bakken. door Ingrid Wolfslag AMSTERDAM - Het uitzendconcern Vedior gaat in Nederland zijn pij len richten op hoger opgeleiden. Dat zei bestuursvoorzitter Miles van de uitzender in een toelich ting op de gisteren gepubliceerde jaarcijfers. Vedior heeft van oorsprong veel la ger opgeleiden in zijn bestand. De ze groep neemt wereldwijd onge veer tweederde van de omzet voor zijn rekening en de helft van het bedrijfsresultaat. Als het aan Vedior ligt, wordt die groep aangevuld met een groot contingent hoger opgeleide men sen, ook in Nederland. In de uit- zendmarkt zijn voor deze groep namelijk betere winstmarges te be halen. Topman Miles: „In Engeland en de Verenigde Staten hebben we een gezonde verhouding tussen la ger en hoger opgeleiden in ons be stand." In Nederland heeft Vedior verhoudingsgewijs echter nog veel laag geschoolden aan het werk. „De komende jaren willen we in de sector van hoog opgeleiden in vesteren en daar ligt dan ook de nadruk van onze activiteiten." Volgens Valks, bestuurslid bij Vedior en onder meer verantwoor delijk voor de activiteiten in Ne derland, legt het concern in ons land het zwaartepunt bij het on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14