Fundamentalisme 4 Zieltjes winnen v Terreurdreiging 1 2 Vriidae 9 februari 2007 PZC Ze verkondigen 'de ware islam'. Zo'n twintig radicale moslimpredikers reizen in Nederland stad en land af om zieltjes te winnen voor hun geloofsopvatting. Jongeren blijken er vatbaar voor, tot grote zorg van terrorismebestrijders. „Er hoeft er maar één te zijn die het letterlijk neemt en je hebt een nieuwe Mohammed B." door Martijn van Beek en Jan Salden Abu Ismail? Nee, die kent de imam van de Al Islam moskee in Roermond niet. Een lezing? Hij schudt het hoofd. Mis schien dat het bestuur meer weet. Hij steekt zijn hand verontschuldigend op en draait zich om. Hij moet zich voor bereiden op het middaggebed. Oudere moskeegangers komen aange wandeld, jongeren arriveren op de fiets. Na het gebed komt een bestuurs lid naar buiten. „U mag naar binnen, maar wij willen niet dat u de jongeren aanspreekt." De moskee heeft slechte ervaringen met journalisten. Alleen toehoren mag. „We hebben niks te ver bergen." Binnen zitten dertig jongens te gen de muur of in kleerma kerszit, achter lage schrijfta feltjes, op het rode tapijt. De meesten zijn modieus gekleed: jeans, strak shirt en glimmende horloges. In Nederland zijn zo'n twintig radicaal-islamitische jongerenpredikers ac tief. Zij verkondigen een niet-gewelddadige vorm van het salafïsme, een or thodoxe stroming binnen de islam. De predikers reizen steeds vaker naar steden en dorpen buiten de Randstad om hun geloofsopvatting te versprei den. Dat constateren de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb). Zij vrezen dat de bijeen komsten voor jongeren een opstapje kunnen zijn naar radicalisering of in som mige gevallen jongeren in de armen van een terroristisch netwerk drijft. Predi kers gaven het afgelopen jaar lezingen in Amersfoort, Apeldoorn, Assen, Bre da, Culemborg, Den Bosch, Ede, Enschede, Gouda, Heerlen, Leerdam, Roer mond, Tiel en Utrecht. Die bijeenkomsten werden soms bezocht door tiental len, veelal Marokkaanse, jongeren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. De Neder lands sprekende geloofsverkondigers reizen het land door vanuit bestaande sa- lafistische centra, zoals de As Soennah-moskee in Den Haag, de El Tawheed- moskee in Amsterdam en de Al Fourqaan-moskee in Eindhoven. Ze houden le zingen in moskeeën met een meer gematigd karakter. Tijdens die lezingen ver kondigen ze een sterk anti-westerse boodschap, aldus de NCTb. Ze zien het als een plicht hun geloofsopvatting te verspreiden en zieltjes te winnen. Aanhangers van het salafisme streven een terugkeer na van de zuivere islam ten tijde van de profeet Mohammed. Ze weigeren te integreren in de Neder landse samenleving en zijn voor het stichten van een islamitische staat. Het sa lafisme kent behalve een geweldloze, ook een gewelddadige tak: het jihadis- tisch salafisme. Tot die stroming worden de leden van de Hofstadgroep gere kend. In zijn laatste voortgangsrapportage constateerde de NCTb al dat het niet-gewelddadige salafisme in Nederland aan diepgang en omvang wint. Dat dit ook in toenemende mate buiten de Randstad gebeurt, is volgens de ter reurbestrijder 'een kwestie van vraag en aanbod'. „Het gaat om jongeren die op zoek zijn naar hun identiteit en zich achtergesteld voelen", aldus een woordvoerster. „Hen wordt een krachtige, eenvoudige boodschap voorgehou den. De eenheid van God, terug naar de tijd van de ware islam. Als je dat volgt, weet je precies wat wel en niet mag." Volgens minister Remkes van Binnenlandse Zaken is het moeilijk de predikers aan te pakken. In een debat met de Tweede Kamer zei hij vorige week dat ze vaak binnen de grenzen van het strafrecht blijven. „Pas als ze die overschrij den, kunnen we "optreden." 'i 10 juni 2005: De Nationale Coördinator Terreurbestrijding (NCBt) T. H. J. Joustra acht terreuraanslagen in Nederland mogelijk. Hij wijst met name naar lokale netwerken die geïnspireerd raken door het gedachtegoed van Al Qaida en naar zogenaamde 'zelfontbranders' die onder invloed van internetsites radicaliseren. 2 december 2005: De NCTb constateert dat er meer Nederlandse bekeerlingen, vrouwen en hoog opgeleiden terechtkomen in de sfeer van extremisme. 16 oktober 2006: Volgens Joustra blijft radicalisering van jonge moslims aanhouden. Met name jongeren van Turkse afkomst zijn vatbaar. Ook blijven er kleine kringen van licht ontvlambare radicale moslims. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12