Buitenland EU: straffen milieudelict gelijktrekken Denemarken verandert collectief van achternaam Weer bombrief Groot-Brittannië José Bové: 'Desnoods campagne vanuit cel' PZC Donderdag 8 februari 2007 9 Criminelen zouden nieuwe naamwet vaak misbruiken. door Windy Kester KOPENHAGEN - Het is voor crimine len in Denemarken te eenvoudig om regelmatig van naam te veran deren en zo uit handen van de po litie te blijven. Dit meent de Deense oppositiepar tij, de Volkspartij. „Wij hebben van de politie begre pen dat criminelen de nieuwe naamwet op grote schaal misbrui ken. Door naamsveranderingen kan het voor de politie moeilijk zijn om criminelen in het oog te houden", zegt een woordvoerder van de partij. Denemarken heeft sinds april vo rig jaar een liberale wet die naams verandering vooral sneller, makke lijker en gratis maakt. De verant woordelijk minister is om ophelde ring gevraagd. Deze week werd duidelijk dat de lossere wetgeving een ware uitver- door Olivier van Beemen PARIJS - De Franse boerenactivist en presidentskandidaat José Bové is gisteren in hoger beroep veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden voor de vernieling van genetisch gemanipuleerde maïsvelden. Bové maakte eerder bekend dat opsluiting zijn deelna me aan de verkiezing eind april niet in de weg zal staan. Het is nu aan de rechter om te be palen of en wanneer hij daadwer kelijk achter de tralies verdwijnt. Een alternatief is dat hij een elek tronische armband krijgt, waar door Bové dag en nacht in de ga ten kan worden gehouden. Bové, internationaal vooral bekend als Verdachten Duitse moorden aangehouden BERLIJN - De Duitse politie heeft twee mannen aangehouden die worden verdacht van betrokken heid bij een zevenvoudige moord maandag in Sittensen in de deel staat Nedersaksen. Volgens de poli tie werden in de huurauto waarin de verdachten zaten documenten en cocaïne gevonden. De zeven slachtoffers waren allen van Aziati sche komaf en werden doodge schoten in een Chinees restaurant. Journalist cel in om minachting tribunaal DEN HAAG - Een strafkamer van het Joegoslavië-tribunaal heeft de Kroatische journalist Domagoj Margetic gisteren veroordeeld tot drie maanden cel en 10.000 euro boete wegens minachting van het hof. Margetic heeft een geheime lijst met tientallen namen van be schermde getuigen in de zaak-Blas- kic gepubliceerd. Die getuigen zijn nu bang voor wraakacties. koop van namen in gang heeft ge zet. Sinds de invoering hebben meer dan 90.000 Denen een ande re naam aangenomen. Dit zijn er tienduizenden meer dan de autori teiten verwachtten. De regering wil het aantal naams veranderingen nu indammen door in ieder geval de administratiekos ten van ongeveer 50 euro op de burger te verhalen. Criminelen zouden echter niet de enigen zijn die oneigenlijk profite- Sinds vorig jaar april is naamsverandering gemakkelijker ren van de liberale wet. Eerder trokken dominees, die vaak de eindbeslissing over een naamsver andering moeten nemen, aan de bel over ruziënde ouders die na een scheiding snel een andere ach ternaam voor hun kind aanvragen. Vanaf hun twaalfde mogen kinde ren kiezen of ze de naam van hun vernieler van een filiaal van McDo nald's in 1999, weigert dat. „Wan neer je voor je overtuigingen wordt vastgezet, ga je dan onder handelen over je veroordeling? Ab soluut niet." Het is de vijfde keer dat Bové wordt veroordeeld wegens vernie ling van genetisch gemodificeerde gewassen. Een week geleden kon digde Bové zijn deelname aan de verkiezingen aan. Hij is een van de vier antiliberale kandidaten, links van de socialistische kandidate Sé- golène Royal. Ook zijn er drie ecologische kandi daten. Volgens de laatste peiling zal 4 procent van de Fransen op hem stemmen. Weer Amerikaanse helikopter neergestort BAGDAD - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een helikopter ver loren in Irak. Gisteren crashte een Chinook CH-46 ten noordwesten van Bagdad. Alle zeven inzitten den zijn omgekomen. Het is al de vijfde keer dit jaar dat de Amerikaanse krijgsmacht een helikopter verliest in Irak. Getui gen zagen het toestel neerstorten terwijl het vanaf de grond werd be schoten. Onderzoek naar politietop in zaak-Dink ISTANBUL - Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken onder zoekt beschuldigingen dat twee topmannen van de politie dreige menten tegen de vermoorde jour nalist Dink niet serieus hebben ge nomen. Het gaat om het hoofd van de politie van Istanbul, Celalet- tin Cerrah, en de ex-chef van de in lichtingendienst van de politie van deze stad, Ahmet Ilhan. vader of moeder willen hebben. „Tussen twee vuren zitten zadelt een minderjarige vaak met een on redelijk psychisch probleem op", denken de dominees. Sinds de nieuwe wet mogen ach ternamen die door meer dan 2000 Denen worden gedragen (zoals Jensen, Hansen en Larsen) door ie dereen vrij gebruikt worden. Daar naast kunnen nu ook samenwo nende paren eikaars naam aanne men, of zelf een nieuwe naam ma ken. 'Jezus' is bovendien een goed gekeurde voornaam. Slimme criminelen die anonimi teit wensen, kiezen voor de achter naam Jensen of Nielsen. Hoewel enkele duizenden Jensens en Niel sens hun naam de afgelopen maan den voor een meer exotische heb ben ingeruild, lopen er in Dene marken in totaal nog steeds bijna 600.000 mensen met die achter naam rond. Daarnaast blijkt dat veel allochtonen de typisch Deen se namen kiezen om een betere kans te maken op de arbeids markt. Bové staat de pers te woord voor aanvang van het proces. foto EPA Sarkozy verdedigt spotprent Mohammed PARIJS - De Franse minister van Binnenlandse Zaken en rechtse presidentskandidaat Nicolas Sarko zy heeft het opgenomen voor een satirisch blad dat vorig jaar car toons van islamitische profeet Mo hammed heeft afgedrukt. Sarkozy stelt dat hijzelf regelmatig het doel wit van spot is geweest in het ma gazine, maar dat hij de voorkeur geeft aan teveel karikaturen boven geen karikaturen. Rendieren in Zweden krijgen voedselhulp STOCKHOLM - Zweden trekt ruim 4 miljoen euro uit aan voedselhulp voor de rendierenpopulatie. Ren dieren eten vooral korstmos. Als de toendra bedekt is met sneeuw en ijs, weten de rendieren dit ge woonlijk met hun hoeven te ver wijderen om zo de korstmos te be reiken. Deze winter is het ijs ech ter vaak te dik door grote hoeveel heden bevroren natte sneeuw. Brussel presenteert vandaag voorstellen voor harde aanpak. door Hans de Bruijn BRUSSEL - Milieumisdrijven moe ten in de hele Europese Unie vol gens dezelfde strenge normen wor den bestraft. Met minimum gevan genisstraffen voor zware milieude licten en hoge boetes moet wor den voorkomen dat overtreders misbruik maken van de huidige verschillen in aanpak in de diverse lidstaten. Dat staat in een nu al omstreden ontwerprichtlijn van de Europese Commissie. Op ernstige opzettelijke milieuver ontreiniging of illegale transpor ten van giftig of nucleair afval zou den in alle EU-landen celstraffen van twee tot vijf jaar moeten staan. Vallen er dodelijke slachtof fers of is er sprake van criminele organisaties, dan zouden zelfs straf fen van minstens tien jaar moeten gelden. Topmensen van bedrijven die zich aan illegale afvalpraktij- ken schuldig maken, moeten uit hun functie kunnen worden gezet. De Griekse Europees milieucom missaris Stavros Dimas en zijn Ita liaanse collega van Justitie Franco Frattini presenteren vandaag hun voorstellen. Directe aanleiding is volgens Commissie-kringen de gang van zaken rond het afval- schip Probo Koala, dat vanuit Ne derland giftig chemisch afval Vrouw in Wales raakt gewond bij vierde explosie in een week. LONDEN - Een vrouw in Wales is gisteren gewond geraakt toen een bombrief ontplofte bij de Britse Rijksdienst voor het Wegverkeer (DVLA). Het is het vierde soortge lijke incident in vijf dagen en de zevende keer in drie weken tijd in Groot-Brittannië, aldus Britse me dia, die speculeren op een wraakactie van een automobilist. De politie onderzoekt nog of er verband is tussen de reeks inciden ten. De brief ontplofte gisteren in de postkamer van het DVLA-kantoor in Swansea. De verwondingen van de vrouw zijn niet levensbedrei gend. Later op de ochtend werd bekend dat zaterdag al een bombrief was ontploft op het adres van een 53-ja- rige man in het Zuid-Engelse Folkstone. Hij raakte lichtgewond. De serie aanslagen heeft geleid tot verhoogde waakzaamheid. Op een snelweg bij Portsmouth liet de po litie een verdacht pakketje op af stand ontploffen. Een melding van dumpte in Ivoorkust. Dat kostte tien mensen het leven, honderden anderen ernstig werden ziek. Nederland begon een strafzaak te gen de verscheper Trafigura, maar in landen als Spanje of Grieken land zou het bedrijf er zonder ver volging mee zijn weggekomen. Aan die toestand wil de Commis sie een eind maken. De voorstellen zijn omstreden om dat de Commissie zich bemoeit met het strafrecht in de lidstaten, iets waar veel EU-landen huiverig voor zijn. Maar de Commissie be roept zich op een uitspraak van het Europees Hof van Justitie uit 2005, dat niet alleen de lidstaten zelf kunnen bepalen wat strafbare feiten zijn. De huidige rechtsmid delen in veel landen zijn boven dien onvoldoende om milieumis drijven effectief aan te pakken, meent de Commissie. De uitspraak van het Hof ging al leen over een milieudelict, maar veel lidstaten vrezen dat de Com missie haar bevoegdheden ook op andere terreinen van criminaliteit wil uitbreiden. In de richtlijn wor den negen milieudelicten ge noemd waarop de maatregelen van toepassing zouden moeten zijn. pi"! De voorstellen van de Europese Commissie zijn op voorhand al omstreden, omdat Brussel zich bemoeit met het strafrecht in de afzonderlijke EU-lidstaten een verdacht pakket in Londen bleek loos alarm. Vakbonden heb ben opgeroepen nog eens grondig te kijken naar de beveiliging van organisaties die werkzaam zijn in de transportsector. De eerdere bombrieven explodeer den bij een bedrijf dat verkeersboe tes administratief verwerkt, dins dag in Wokingham ten westen van Londen. Maandag ontplofte een brief bij de firma die de spits- heffing in Londen int. Bij die inci denten raakten in totaal drie perso nen gewond. De antiterreureen heid van Scotland Yard is betrok ken bij het onderzoek. Bombrieven zijn grote enveloppes of pakjes met een explosieve in houd die meteen bij opening ont ploffen. Grote postbedrijven of-af delingen hebben protocollen en controlesystemen om explosieven te ontdekken, maar desondanks doen bombrieven al meer dan een eeuw effectieve dienst als 'wapen op afstand'. 1^ De Britse politie onderzoekt of de bomincidenten verband hou den met elkaar. Scotland Yard is ook betrokken bij het het onder zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9