Buitenland Irakezen ontvluchten land Ruilhuwelijk in Turkije onder vuur Meer geld voor leger Rusland EU en Oekraïne werken aan een vrijhandelszone 8 Donderdag 8 februari 2007 PZC Inwoners ontvluchten massaal het geweld in hun land. door Harald Doornbos BEIROET - Het eerste wat Muham- meds vierjarige kind zei na aan komst vanuit Bagdad in de Libane se hoofdstad Beiroet was: „Papa, ik hoor geen geschiet." Op dat moment wist de 36-jarige Muhammed zeker dat hij de juiste beslissing had genomen Irak te ontvluchten. „Het is echt ongeloof lijk in Bagdad", vertelt hij, nadat Moskou geeft vier keer zoveel uit aan Defensie als vijfjaar geleden. MOSKOU - Rusland geeft dit jaar ruim 25 miljard euro uit aan defen sie, 19 miljard meer dan vijfjaar ge leden. Minister Ivanov van Defen sie heeft dat in het Russisch parle ment gezegd. Ten opzichte van 2006 stijgen de defensieuitgaven met ruim 20 procent. Ivanov stelde dat Rusland de be schikking moet krijgen over een al omvattend radarsysteem gecombi neerd met een waarschuwingssys teem tegen inkomende raketten. Bij Sint Petersburg is al een com mandopost ingericht. Die dekt het gebied vanaf West-Europa tot aan de Noordpool af. De bewapening van 180 bataljons wordt totaal ver nieuwd. De realisatie van de plan nen is mogelijk dankzij de econo mische groei van Rusland in de laatste jaren, zo liet Ivanov weten. Het Russische leger bestaat nu nog uit 1,1 miljoen manschappen. Vol gens Ivanov is verdere imkrimping onverantwoord. KIEV - Oekraïne en de EU willen een vrijhandelszone vormen, heeft de Oekraïnse premier Janoe- kovitsj aangekondigd. De vrijhan delszone moet het sluitstuk vor men van een nieuw akkoord tus sen het land en de EU dat eind 2008 rond moet zijn. Onder de vorige regering streefde Oekraïne nog naar een EU-lid- maatschap op zo kort mogelijke termijn. Het kabinet-Janoekovitsj heeft die plannen op een laag pitje gezet, ook al omdat het de relatie met Rusland goed wil houden. Namens de EU stelde de Duitse minister Steinmeier van Buiten landse Zaken dat voorrang wordt gegeven aan samenwerking met Oekraïne op economisch terrein. Daarnaast zijn justitie, defensie en veiligheid prioriteiten. Janoeko- vitsj benadrukte de rol van Oekraï ne in de energievoorziening van de EU-lidstaten. hij zojuist met vrouw en kinderen is gearriveerd Beiroet. „Het geweld is zo geëscaleerd. ]e kunt daar niet meer blijven." De laatste 'mode' waren sluipschutters, aldus Mu hammed, die niet met achternaam in de krant wil. „Ze waren overal, en waar je ook naar toe ging, plot seling werd het vuur geopend op willekeurige burgers. Bommen, schietpartijen, executies, ont hoofdingen en dan nog die sluip schutters, het werd me allemaal te veel." Deze keer voelt hij zelfs geen heimwee. „De eerste keer dat ik Irak voor een korte tijd verliet, had ik na een dag al heimwee, maar deze keer is het anders. Er is zoveel gebeurd, dat m'n gevoelens zijn aangetast. Ik heb zoveel ge zien, m'n hart is dood. Ik weet al leen dat ik, m'n vrouw en onze twee kinderen het hebben over leefd. En dat we nu ergens ter we reld een nieuwe toekomst moeten opbouwen." Honderdduizenden Irakezen (som mige schattingen spreken zelfs van drie miljoen) hebben inmiddels hun land verlaten. De meesten zijn gevlucht naar buurlanden Jor danië en Syrië, maar ook elders in de regio: Libanon, Egypte, Iran en Turkije. „De vliegtuigen zitten vol met mensen die weg willen", zegt Abdel Hadi Hassa Bassal, vertegen woordiger van Irak Airways in Bei roet. Is er iemand die een retourtje koopt in Bagdad? „Ze moeten wel. Als ze geen retourtje hebben en geen tweeduizend dollar in cash kunnen laten zien op de luchtba ls Om te ontkomen aan bomaansla- gen en schietpartijen zoeken Ira kezen hun heil elders in het Mid den-Oosten. Velen beschouwen hun vertrek als definitief. ven van Beiroet, dan worden ze di rect weer teruggestuurd naar Irak." Ondanks dat retour-ticket willen de meeste Irakezen niet terug naar hun vaderland. Mazin, een 30-jarige sjiitische Ira kees, wil dat wel, omdat hij een ei gen bedrijf heeft in zijn vaderland. Nochtans verzucht hij: „In Bagdad zitten we vanaf vijf uur 's middags binnen. Je hoort de hele tijd ge- weersschoten. Af en toe een luide explosie. Er zijn wijken waar nie mand de straat nog opdurft na twee uur 's middags. Dan word je geheid doodgeschoten." Protesten tegen bouwwerkzaamheden Tempelberg Een bulldozer voert graafwerkzaamheden uit bij de Tempelberg in Jeruzalem. De Israëlische poli tie heeft daar gisteren bij een protest tegen bouwwerkzaamheden een van de moslimleiders in Israël gearresteerd. Sjeik Raad Salah en zes an dere mannen hadden geprobeerd het verboden gebied in de Oude Stad van Jeruzalem op te ko men. Daarbij kwam het tot een handgemeen. Moslims zijn bang dat de bouwactiviteiten scha de toebrengen aan de fundamenten van de al-Aq- sa-moskee op de Tempelberg, voor joden en mos lims een heilige plaats. foto Ammar Awad/RTR Turkije kent veel huwelijkstraditie. Eén ervan is de 'berdel'. door Fidan Ekiz ISTANBUL - Wanneer een Turkse jongen en een meisje seks hebben vóór het huwelijk schenden zij de eer van de familie. In delen van Turkije moet in ieder geval één van hen daarom volgens de tradi tie worden vermoord. Tenzij een familie een 'berdel' (ruilhuwelijk) voorstelt. Broer of zus van het desbetreffen de meisje wordt dan tegelijkertijd gewdongen uitgehuwelijkt aan een broer of zus van haar vriend. De twee huwelijken worden op de zelfde dag voltrokken. Dan nog is het meisje niet voor de rest van haar leven veilig. Als haar zus uit onvrede met haar gedwongen hu welijk van huis vlucht of zelf moord pleegt, loopt ook zij alsnog gevaar. Als haar zus wordt mishan deld, wordt zij ook mishandeld en andersom. Beide huwelijken zijn, kortom, voor altijd met elkaar ver bonden. Niet alleen meisjes verzetten zich tegen deze traditie, maar ook jon gens. Zij moeten vaak hun grote liefde opgeven om het leven van hun broer of zus te redden. De ber del komt veel voor in het arme Zuidoosten van Turkije, weet dr. Nuran Elmaci, verbonden aan de Dicle universiteit in Diyarbakir. „Berdel wordt niet alleen gebruikt als alternatief voor bloedvetes. Het wordt in sommige arme families ook ingezet als alternatief voor de bruidsschat", zegt Elmaci. „Sommi ge mensen hebben geen geld voor een bruidsschat voor hun zoon. Wel kunnen ze een dochter af staan aan een zoon van de schoon familie." Mensen in het beter ont wikkelde westen van het land wer den pas met berdel geconfronteerd door de populaire televisieserie Si- la. Daarin wordt het verhaal ver teld van de jonge Sila die moet trouwen met Boran. De huwelijks- ruil vindt plaats, omdat het zusje van Boran en het broertje van Sila op heterdaad worden betrapt als ze stiekem willen trouwen. Boran en Sila weten dat zowel hun broer tjes als zusje vermoord zullen wor den al ze protesteren tegen de hu- welijksruil. 'Barbaars', noemen 'Berdel wordt vaak ingezet als alternatief voor de bruidsschat' Turkse kranten de berdel-traditie. De jongeren in het oosten van Tur kije denken daar net zo over, maar leggen zich neer bij hun 'lot'. De 17-jarige A.A. uit Diyarbakir haalde alle kranten, omdat ze pu bliekelijk haar onvrede durfde te uiten. In de krant omschrijft zij de huwelijksruil als 'primitief. Om dat zij er vandoor ging met een jongen op wie ze verliefd was, moest haar 14-jarige broertje trou wen met het zusje van haar gelief de. A.A: „Mijn vader was razend. Hij eiste compensatie van mijn schoonfamilie, anders zou ik én hun zoon worden vermoord. Mijn ouders vroegen om tienduizend li re en één van hun dochters." Het broertje van A.A vertelt hoe doodongelukkig hij is. „Ik wilde tot mijn 25ste niet trouwen, ik droomde ervan om leraar te wor den en de vrouw van mijn dro men te ontmoeten. Voor mijn zus heb ik dat allemaal opgegeven." Volgens Elmaci durven steeds meer jongens en meisjes hun stem te verheffen tegen de huwelijks- ruil. Elmaci: „Een goede ontwikkeling. Dat het niet meer gebeurt, komt vaak door onwetendheid; in de streken waar berdel voorkomt, zijn de mensen laag opgeleid en ne men ze tradities zonder meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8