Sport' De magie van overdekt Thialf NOCNSF overwegend positief over akkoord Arjan Mombarg op vrije voeten Zwarte handel is zorgenkind bond Een passerende goederentrein voorkwam dat Thijs Roks eeuwige roem vergaarde in de Tour PZC Donderdag 8 februari 2007 45 Het wereldkampioenschap schaatsen in 1987, in het Thialf-stadion in Heerenveen. Supporters met spandoeken. Het publiek heeft de nieuwe trend op de ze spandoeken verwoord: overdekt schaatsen, waarbij de invloed van het weer niet langer een rol speelt. De aanvankelijke scepsis verdween al snel. Twee decennia later is de magie van het overdekte Thialf nog lang niet uitgewerkt. foto CPD Schaatsers krijgen vanzelf vleugels in piste Heerenveen. door Johan Stobbe HEERENVEEN - Twintig jaar geleden werd in Heerenveen voor het eerst onder een dak om de wereldtitel allround geschaatst. De aanvanke lijke scepsis verdween al snel. Twee decennia later is de magie van het overdekte Thialf nog lang niet uitgewerkt. Zijn eerste herinnering aan het we reldkampioenschap allround van 1987, het eerste WK in een hal? Schaatshistoricus Hedman Bijlsma hoeft nauwelijks na te denken. „Er waren veel te veel kaarten ver kocht. Mensen werden op zater dag zelfs naar huis gestuurd en er stonden zelfs mensen in het pad tussen baan en tribune." Dat wa ren de supporters van Gerard Kern- kers. „Mijn fanclub stond vlak voor de wedstrijd nog te onder handelen om naar binnen te mo gen", zegt de huidige TVM-coach. „Zo'n honderd man, allemaal met kaartjes, maar er was geen plek." De Nederlanders speelden een bij rol. Favoriet Hein Vergeer werd zelfs uitgefloten. De Rus Nicolaj Goeljajev won. Maar Leo Visser stal de show met een wereldrecord op de vijf kilometer. „Op dat mo ment was er het meeste lawaai ooit in Thialf', weet Bijlsma. Kern- kers beaamt dat. „Je had oordopjes nodig, wat een enorm feest." De sfeer in Thialf heeft ook bij Falko Zandstra een onuitwisbare indruk achtergelaten. De schaatser die opgroeide naast de ijsbaan, werd ia zowel 1992 als 1993 Euro pees kampioen op zijn baan. „De eerste keer werd het Fries volks lied nog voor het Nederlandse ge speeld. En bij beide zong iedereen uit volle borst mee." Twintig jaar geleden werd in Hee- renveen voor het eerst onder een dak om de WK-allroundtitel gereden. De gekte zal komend weekeinde dezelfde zijn. Maar niet alleen Nederlanders wor den aangemoedigd. Het Neder landse schaatspubliek is enthou siast voor iedereen. Jochem Uytde- haage weet wel waarom. „Het me rendeel van de toeschouwers is lief hebber en weet wat er speelt in het schaatsen. Een persoonlijk re cord van een Wit-Rus wordt ook gewaardeerd", zegt de man die in 2002 wereldkampioen en in 2005 Europees kampioen werd in Hee renveen. „Op Thialf brengt het pu bliek je naar grote hoogtes", weet Zandstra. „Het is dan wel een laag- landbaan, maar er worden veel pr's gereden. Dat komt door de mensen op de tribunes. Elke bocht kippenvel." GPD FALUN - De rechtbank in het Zweedse Falun heeft Arjan Mom- barg gisteren vrijgesproken voor het slaan van een politieagent. Het hof vond dat de 34-jarige mara thonschaatser uit Vorden tijdens een vechtpartij op 21 januari uit noodweer had gehandeld. Het marathonpeloton was in de derde week van januari in het Zweedse Borlange vanwege het Grand Prix-circuit. Enkele Neder landse schaatsers raakten na een avondje stappen slaags met een groep Zweedse jongeren. Mombarg was daar ook bij betrok ken. Toen iemand hem van achte ren aanviel, draaide de ploegge noot van Erik Huizebosch zich om en haalde hard uit. Het slachtoffer bleek een politieagent te zijn. De diender had zijn oogkas op drie plekken gebroken. Mombarg werd gearresteerd en zat vervolgens ze ventien dagen voor zijn vergrijp in een Zweedse cel. Het waren zware dagen voor Mom barg. Hij zat eerst in een isolatie cel. „Ik heb twee dagen geen licht gezien." ANP HEERENVEEN - Er is momenteel een levendige illegale handel in kaart jes voor de WK allround in Thialf Op marktsites op internet worden honderden tickets aangeboden, soms tegen woekerprijzen. Voor de schaatsbond KNSB is het een 'grote bron van zorg'. Marketing- en sponsoringmanager Frank Bieleman van de KNSB noemt de zwarthandel „vreemde praktijken waar schaatsliefhebbers de dupe van worden". Hij kon net als Frans Bakker van het organisa tiecomité Thialf eenvoudig consta teren dat op websites volop kaart jes worden verhandeld. „Wij verko pen ze voor 22 euro, maar ik heb al gezien dat ze boven 200 euro verhandeld werden", aldus Bakker. Morgen, zaterdag en zondag wor den in Heerenveen dagelijks 11.000 toeschouwers verwacht. De kaar ten op internet zijn vooral voor staanplaatsen in de bochten. „Die kosten 22 euro, maar op internet zie je ze vaak voor 75 te koop staan", aldus Bakker. „We betreu ren dat, maar hebben er helaas wei nig zicht op." ANP door Alexander van Eenennaam PAPENDAL - Voorzitter Erica Terps tra van sportkoepel NOCNSF heeft gisteren overwegend positief gereageerd op het regeerakkoord dat CDA, PvdA en Christenunie hebben gepresenteerd. „Met een aantal zaken zijn wij zeer content, maar ze hebben ook een paar kan sen laten liggen", meent Terpstra. In het akkoord is sport tot tevre denheid van NOCNSF opgeno men in het preventiebeleid (stimu lering sportbeoefening op school) en in de 'pijler sociale samen hang'. „Daar zijn we heel blij mee, het betekent: meer middelen vrij maken voor breedtesport als maat schappelijk bindmiddel." Sport had in Terpstra's ogen echter op meer punten kunnen worden inge zet. Het nieuwe kabinet zet bij voorbeeld in op talentontwikke ling en het wil dat Nederland zich 'toont' in de wereld. „Het ontwik kelen van talent: typisch sport. Dat tweede punt kun je heel goed koppelen aan onze wens in de top tien van de wereld te komen. Sport wordt hier niet genoemd, ik had verwacht dat er wat meer 'sportinclusief gedacht zou zijn." Jaarlijks wordt 20 miljoen euro meer uitgetrokken voor sport, bo venop de 100 miljoen die al eerder was vastgesteld in de nota Tijd voor Sport. „Maar dat is slechts het begin", zegt Terpstra. ANP De Beer van Splunder overleed gisteren op 76-jarige leeftijd. door Jacques Hendriks ZUNDERT - Coppi, Bartali, Van Est, Wagtmans, Nolten, Magni. Legen darische namen uit de wielerge- schiedenis. De op 30 november 1930 in Sprundel geboren Thijs Roks maakte in de jaren vijftig acht jaar lang deel uit van het prof peloton en reed aan de zijde van genoemde vedettes drie keer de Tour de France en vijf maal de Gi ro d'Italia. In die periode bracht Roks het tot negen zeges, waarvan de nationale titel op de weg in 1955 de meest aansprekende was. Maar echt geschiedenis schreef De Beer van Sprundel drie jaar eerder. Hij was in 1952 de eerste Neder landse coureur die deelnam aan de Ronde van Italië. Roks maakte in dienst van de Garin-Wolber-ploeg zó veel indruk op de grote Fausto Coppi dat deze hem een lucratief contract aanbood. Het feest ging niet door. Roks, toen 21 jaar, kreeg geen toestemming van zijn vader om naar Italië te verkassen. In 1953 maakte de Sprundelaar deel uit van de roemruchte, natio nale equipe die onder leiding van Kees Pellenaars het ploegenklasse- De vader van Thijs Roks gaf zijn zoon geen toestemming om in Italië zijn brood te gaan verdie nen als knecht van de grote Fausto Coppi. ment in de Ronde van Frankrijk won. In de eerste etappe van deze Tour was hij zelfs op weg naar de dagzege, de gele trui en daarmee eeuwige roem, maar hij werd ge stuit door een passerende goede rentrein. Het bleek een keerpunt in zijn carrière, de bescheiden Roks legde zich neer bij een rol als knecht. In 1958 stopte hij met koer sen en begon een café in Zundert. Privé kende Roks veel tegenslag. Twee zoons verongelukten, in 1991 overleed zijn vrouw en hijzelf kreeg vanaf zijn 35e te kampen met reuma. Afgelopen Kerstmis be- landde hij na een val in het zieken- huis met ernstig hersenletsel. Vori ge week mocht hij naar zijn huis in Zundert, waar hij gistermorgen - vroeg overleed. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63