Binnenland Nederland vrijhaven illegale kabeljauw Uitbreiden van aantal koopzondagen lastiger TNO haalt goedkoop drinkwater uit zee In bed met schaduwparlement Waarschuwing veteranenclaims 4 Donderdag 8 februari 2007 PZC Volgens Greenpeace zijn Eemshaven en Velsen geliefde afzetplaatsen. AMSTERDAM - Nederland is een po pulair land voor-illegale vissers om hun kabeljauw aan land te zetten. Zo kwam afgelopen jaar ruim 3000 ton illegaal gevangen kabel jauw via Eemshaven ons land bin nen. Dat is bijna de helft van alle kabeljauw die in Eemshaven aan landt, blijkt uit onderzoek van Greenpeace Nederland. Dubieuze transportschepen breng en maandelijks diepgevroren kabel jauw uit de Barentszzee aan land, naast Eemshaven ook in Velsen, stelt de milieuorganisatie. Deze schepen zijn betrokken bij over schrijdingen van de toegestane vangsthoeveelheden, illegale visse rij, het illegaal overladen van vis of pogingen te ontsnappen aan in spectie. De illegale visserij is een ernstige bedreiging voor de laatste kabeljauw. Greenpeace wil dat de Nederlandse overheid deze sche pen alleen laat lossen als de legali teit van de vangst bewezen is. Het gaat wereldwijd slecht met de kabeljauw. Bij Canada is de vis uit geroeid, de Noordzee en Oostzee zijn bijna leeggevist. Alleen in de Barentszzee zwemt nog de laatste gezonde populatie kabeljauw rond, zegt Greenpeace. Volgens de viswijzer van stichting Noordzee kunnen consumenten ook kabel jauw die gevangen is rondom IJs land en in de Noordelijke helft van de Stille Oceaan zonder schuldgevoel eten. De vissers maken in de Barentsz zee grote winsten dankzij gebrekki ge internationale wetgeving en be perkte controles. In 2005 was ruim Greenpeace wil dat de Neder- landse overheid buitenlandse vis sersschepen alleen laat lossen als de wettigheid van de vangst be wezen is. den haag - Gemeenten kunnen niet meer zo gemakkelijk het aan tal koopzondagen uitbreiden. Nu doen ze dat door een deel of de he le gemeente uit te roepen tot toe ristisch gebied. Maar het nieuwe kabinet wil dergelijk gebruik van de Winkeltijdenwet tegengaan. Dat staat in het gisteren gepresen teerde regeerakkoord van CDA, Pv dA en Christenunie. Dit voorjaar zou de Winkeltijdenwet al geëvalu eerd worden. De supermarktkoepel Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) mist in het regeerakkoord de regeling waarbij aan de gemeen ten zelf wordt overgelaten om te bepalen of de consument behoefte heeft om op zondag te winkelen. Het CBL constateert dat veel consumenten de mogelijkheid om op zondag boodschappen te kun nen doen niet willen missen. Onlangs dienden SGP en SP al een wetsvoorstel in om 'misbruik' van koopzondag tegen te gaan. De SGP stelde herhaaldelijk vragen over ge meenten, waaronder Leiden en Al- mere, die een deel van de stad of de hele gemeente uitroepen tot toeristisch gebied. Op grond daar van houden de winkeliers vervol gens de deuren op zondag open. PETER VAN een kwart van de kabeljauw die vanuit de Barentszzee naar de EU kwam illegaal; dit besloeg een waarde van 312 miljoen euro, aldus het rapport. „Het einde van de desastreuze overbevissing begint met de be strijding van illegale visserij", stelt Farah Obaidullah, campagneleider oceanen van Greenpeace Neder land. „Pas als piratenvissers geen veilige haven meer vinden voor hun illegale kabeljauw en handel aren de vis niet langer verkopen, kan gewerkt worden aan een duur zame visserij." Greenpeace bekeek in de eerste helft van 2006 de aan landingen in Eemshaven. Uit inter nationaal onderzoek en onderzoek ter plaatse concludeert Green peace dat 16 van de 22 zeer ver dachte schepen duizenden tonnen kabeljauw konden lossen. Visserij-inspecteurs controleren al leen hoeveel vis er van boord gaat, ze gaan niet na of die vis legaal is gevangen. den haag - Staatssecretaris Cees van der Knaap (Defensie) waar schuwt veteranen met psychische problemen voor te hooggespan nen verwachtingen van slepende rechtszaken over schadeclaims. De fensie heeft wel een zorgplicht, maar dat is wat anders dan het juri disch aanvaarden van aansprake lijkheid, liet hij gisteren weten. Zorgplicht bestaat volgens Van der Knaap uit al dan niet psychische hulpverlening en een invaliditeits pensioen. Aanleiding voor zijn op merking is de aankondiging van een letselschadeadvocaat dat hij voor zes veteranen een claim van honderdduizenden euro's bij De fensie neerlegt. Volgens de staatsse cretaris moet elk individueel geval afzonderlijk worden bekeken. WAGENINGEN - Victoria Koblenko, bekend van de soapserie Goede Tijden Slechte Tijden, bracht gisteren met een aantal leden van de Derde Kamer de dag in bed door in Hotel de Wereld. De Derde Kamer, een schaduwparle ment voor ontwikkelingssamenwerking, roept het kabinet daarmee op voor al te investeren in ontwikkelingssamenwerking, foto Henk van Holiand/GPD Instituut verfijnt techniek om vervuild zeewatéer te zuiveren. delft - Op een relatief goedkope manier 'heel zuiver' drinkwater winnen uit zout zeewater, daarin zijn medewerkers van onderzoeks instituut TNO geslaagd. Het onder zoekt of de techniek op grote schaal kan worden toegepast. TNO gebruikt de Memstill-techno- logie. Daarbij wordt zeewater ge duwd door membramen (kleine filters). Het water kan als damp door de membramen heen, terwijl vuil en zout achterblijven. Een testinstallatie op de Maasvlak te bij energieproducent E.ON zui verde tussen september en decem ber vorig jaar tien kubieke meter zeewater per dag, aldus een woord voerder van TNO. Behalve E.ON werken onder meer Waternet en Heineken mee aan het project. Een proefopstelling in Singapore produceert al sinds begin 2006 schoon water. Memstill-technologie wordt vaker toegepast voor de zuivering van het zoute en veelal vervuilde zee water. De door TNO ontwikkelde methode is echter goedkoper om dat industriële restwarmte als ener giebron wordt benut. Ook wordt met goedkopere materialen ge werkt. TNO denkt dat bij groot schalige toepassing de prijs uit komt op circa veertig cent per ku bieke meter schoon water. Bij an dere technieken ligt de prijs tussen de vijftig cent en 1,80 euro. TNO verwacht over twee tot drie jaar op grote schaal water te kun nen zuiveren. „We zijn in overleg over een grote productiefaciliteit", zei membraamtechnoloog Bert Jansen. „We willen het systeem op- schalen tot het niveau van een zee container. Die zijn stapelbaar en gemakkelijk te vervoeren." Jansen denkt dat de technologie vooral interessant is voor indus triële toepassingen. „De kwaliteit is veel beter dan bij gewoon drink water. Het is geschikt om gebruikt te worden in elektriciteitscentra les. Of om voedingsmiddelen en li monades te maken", aldus Jansen. L-EkKtR. KOWTJE. Verveeld meisje duwt man (67) in het water alphen a/d rijn - De politie heeft in Alphen aan den Rijn vier meis jes tussen de 14 en 17 jaar aange houden op verdenking van poging tot zware mishandeling. Een 16-jarig meisje duwde een 67-jarige fietser in de sloot, de an dere drie keken toe, meldde de po litie gisteren. Andere jongeren red den de man. Het 16-jarige meisjes zei dat ze de man uit verveling in het water had geduwd. Harmonie van 4500 man doet recordpoging etten-leur - Een harmonie van 4500 muzikanten zal op 19 februa ri in Etten-Leur een poging doen in het Guinness Book of Records te komen. Volgens een woordvoer der van het zogeheten MaMi-spek- takel zijn alle carnavalskapellen en harmonieën rond Etten-Leur aan geschreven. De 'grootste harmo nie' brengt twee nummers ten ge hore. Bram Moszkowicz foto anp 'Moszkowicz moet stoppen met Holleeder' Amsterdam - Een groot aantal ad vocaten vindt dat Bram Moszko wicz zich moet terugtrekken uit de zaak-Holleeder, omdat hij eer der raadsman was van de vermoor de Willem Endstra. Holleeder is in die zaak verdachte. Dat blijkt uit reacties op Advocatie.nl, een nieuwssite voor de advocatuur. 86 Procent van de 484 reagerende ad vocaten is voor stoppen. ANWB: reddingsvesten zijn niet veilig genoeg den haag - Automatisch opblaas bare reddingsvesten zijn niet veilig genoeg. De vesten moeten ervoor zorgen dat de in het water geraak te drager op zijn rug komt te lig gen, zodat hij niet verdrinkt. Dit doen veel vesten echter niet, blijkt uit een test van de ANWB, gepu bliceerd in het magazine Water kampioen. Van de 'lichte' vesten voldeed geen enkele, van de zware slechts de helft. Homo's komen steeds jonger uit de kast amsterdam - Bijna 30 procent van de homo's en lesbiennes beleeft zijn of haar"coming out' op jonge leeftijd. Deze jongens en meisjes komen al voor hun zestiende uit voor hun geaardheid. Dat blijkt uit voorlopige resultaten van onder zoek van homojongerenblad Ex preszo die gisteren zijn bekendge maakt. Ruim vijfhonderd jonge ren deden mee aan het onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4