Is mooi toch? Woongebied verspert de weg naar Hof Domburg Compleet slapen in Zeeland STEKETEE morgana goes Muziekpodium krijgt ontheffing 26 Donderdag 8 februari 2007 PZC W Nieuwe plannen leiden toeristenverkeer in wijdere boog om stad. door Henk Postma DOMBURG - De vlaggen hangen nog niet uit. Maar opgelucht zijn ze wel, de bewoners van het Brou wersbuurtje in Domburg. Hun leefomgeving dreigde te worden verpest door aanleg van een laat ste stukje 'rondweg'. De gemeente ziet daar nu van af. Na anderhalfjaar op hun achterste benen te hebben gestaan, stellen buurtbewoners tevreden vast dat ze niet voor niets ten strijde zijn getrokken. „In het begin hadden we niet het idee gehoord te wor den. Dat veranderde na de raads verkiezingen. Bij de nieuwe wet houders vonden we meteen een luisterend oor", zegt buurtverte- genwoordiger S. Akkerdaas. Daarmee is wel een nieuw pro bleem ontstaan. Er moet nu een maal wat gebeuren, wil het hart van Domburg verlost worden van doorgaand toeristenverkeer. De overlast wordt vooral veroorzaakt door vakantiegangers die op weg zijn naar vakantiepark Hof Dom burg, zwembad De Parel of andere recreatieve voorzieningen ten zui den van de stadskom. Doorgaans naderen die uit de richting Oostka- pelle, of komen ze via Aagtekerke de stad binnen. In beide gevallen zien ze zich gedwongen het cen trum te doorkruisen. Dat geldt ook voor doorgaand verkeer uit Westkapelle richting Oostkapelle. Centrumbewoners willen af van al die extra drukte. Ze maakten dat duidelijk toen de gemeente een plan presenteerde voor herinrich ting van het Singelgebied, een stuk grond langs een doorgaande weg in het centrum. Daar staan nu nog de Rabobank, een supermarkt, een school en het VW-kantoor- tje. Het is de bedoeling dat daar woningen, een parkeerplaats en een klein hotel worden gebouwd. En, vinden omwonenden, dat er een einde komt aan de zomerse verkeersoverlast. Dat had simpel gerealiseerd kun nen worden met een rondweg om het centrum. Die ligt er voor een groot deel al. Het enige wat nog pW Nu de plannen voor een rond- weg van tafel zijn, zint Domburg op andere mogelijkheden om doorgaand toeristisch verkeer uit het centrum te weren. Rondweg Domburg ontbreekt is een doorsteek langs een oud industriegebiedje (Nijver- heidsweg). Helaas ligt daar ook nog de vrij nieuwe Brouwers- buurt, inclusief een zorgcentrum, zorgwoningencomplex en kinder opvangcentrum. Zoiets belast je niet met doorgaand verkeer, vindt nu ook het gemeentebestuur. Geen rondweg dus. Maar wat dan? Burgemeester en wethouders zoe ken het in een betere spreiding van het toeristische verkeer. Daar bij kan worden gedacht aan verbre ding van bestaande wegen of aan leg van een nieuwe weg wat ver der van de bebouwde kom in het buitengebied. Zo wordt overwo gen om vanaf de hoofdweg Dom- burg-Aagtekerke een nieuwe weg aan te leggen naar Hof Domburg. Dat zou bijvoorbeeld kunnen ter hoogte van sportpark Oosterloo. Andere mogelijkheden: beter be nutten van polderwegen die van uit Aagtekerke naar Domburg lo pen. Alvorens het gemeentebestuur met haalbaarheidsonderzoeken be gint, komen de inwoners aan het woord. De stadsraad houdt daar toe maandagavond een vergade ring. Die begint om 19.30 uur in het Schuttershof Opknapbeurt bolwerk is halverwege: het grove werk is bijna klaar. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Joos Eggebeen heeft als voorman van het werk op het bolwerk in Middelburg heel wat uit te leggen. In de afgelopen maanden veranderde het park van een woest stadsbos in een strak park. „Het is voor de buitenwereld heel moeilijk om te zien hoe het straks wordt." Maar wie het weten wil, krijgt uit leg. „Als er vijf bomen dicht bij el kaar staan, halen we er drie weg. De andere bomen krijgen dan de kans om echt te groeien. Hier is bij voorbeeld een abeel weg. Die was vijftig jaar oud. Abelen hebben een levensduur van een jaar of ze ventig. Met die prachtige eik een stukje verderop kan je nog wel honderdvijftig jaar vooruit. Het is kiezen. Allebei laten staan kan niet. En alles wat we laten staan, krijgt extra de ruimte, om te groeien." Het bolwerk kan dan nu kaal ogen, in de zomer ziet het er weer heel anders uit, belooft Eggebeen. „Alle takken die nu nog kaal zijn, worden straks weer groen. Bij Klein Vlaanderen hebben we bij voorbeeld een rij bomen gerooid. Daar komt beplanting voor terug. Als dat eenmaal gaat groeien, is het weer een heel ander gezicht." Het is rooien, uitdunnen en snoeien langs de vesten: jaren ach terstallig onderhoud inhalen, maar ook doorkijkjes maken vanuit de stad naar het bolwerk en vanaf het bolwerk naar de stad. „We kappen geen bomen voor zichtlijnen", zegt Eggebeen. „Dat is afgespro- De bolwerken in Middelburg ken. Maar zeg nou eerlijk, het is toch hartstikke mooi .om zo vanaf het pad zicht op de Noordweg te hebben?" Marco Wattel en zijn collega han gen in een bakje boven de boom toppen. Ze snoeien takken en ha len klimop weg. Sommige bomen zijn tot in de kruin bedolven on der vreemd blad. „De bomen wor den gewurgd", zegt Eggebeen. „Kijk, dit stuk klimop is bijna vijf centimeter dik. Als we alle klimop eraf moeten halen zijn we soms wel drie kwartier bezig." Op het Noordbolwerk staat een ploegje bij een houtversnipperaar. „Ik zou die oude meidoorn spa ren", zegt Eggebeen. „Verder kan alles vanaf die omgewaaide boom weg. Dat iep-opschot daar ook." Even later rijdt een vrachtwagen 'Alle takken die nu nog kaal zijn, worden in de zomer vanzelf weer groen' over Klein Vlaanderen. „Zie je", zegt Eggebeen. „Die zit helemaal vol met klimop. Dat wordt gecom- posteerd, het is geen doen om dat te versnipperen, dat gaat echt niet." Nog even naar het Seisbolwerk dan, bij de molen, waar de nieuwe planten al in de grond staan. „Hier staan struikkastanjes, een oude soort. We hebben er nog bijbe steld, maar het kost de kweker nog al wat moeite om er aan te ko men." Nog een week of zes, dan zijn de mannen bij de Veerseweg. „We zijn over de helft met het grove werk." Het bolwerk is over drie jaar helemaal klaar. HISTORIE RONDWEG Steeds als een gemeentebe stuur een poging deed om het verkeer uit het centrum van Domburg te weren, kwamen bewonersgroepen in opstand In 1979 kwamen omwonenden vergeefs in het geweer tegen de omleidingsroute Schelpweg, Singel, Roosjesweg. Medio jaren tachtig verzetten wijkbewoners zich vergeefs te gen de komst van een halve rondweg: de Dr. Mezgerweg. Bewoners van de Brouwers- buurt keerden zich de afgelo pen anderhalfjaar met succes tegen de voltooiing van de rondweg duingebied In de tweede helft van de negentiende eeuw verloren de bolwerken hun functie als verdedigingswerk. Ze werden omgevormd tot park. De beplanting op de bolwerken raakte tijdens de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd. Na de oorlog werden opnieuw bomen geplant. Vanaf de jaren zeventig is het park ecologisch beheerd. Het park op de Middelburgse bolwerken is een Rijksmonument, één van de weinige parken in Nederland met die status. PZC Willem Adriaansens Spooner in Panta Rhei VLISSINGEN - Rockband Spooner treedt zondag op in Panta Rhei aan de Nolledijk in Vlissingen. Het optreden begint om 17.00 uur en de toegang is gratis. Spooner is in 1997 opgericht. De Zuid-Hollandse groep heette voor heen Nosferato. DOLLE DAGEN de mooiste wintermode DE HELFT VAN DE HELFT LUXE LINGERIE '/2 prijs Lange Zelke 48 Vlissingen VLISSINGEN - Het was al feest in Hoorn, tijdens de bevrijdingsfeesten van 1945, maar voor Jaap en Annie Kikkert uit Vlissingen kon de dansavond echt niet stuk. Hij zag haar, zij zag hem. „Ik vroeg haar ten dans en ze liet me nooit meer los", glundert Jaap, zestig jaar nadat hij Annie het jawoord gaf. Dat was nog in Hoorn, maar later verhuisde het stel naar Vlissingen. Daar zette hij zijn loopbaan als douanier voort. In het begin vonden ze het maar niks, vertelt Annie. „In Vlissingen was niks vlak na de oorlog. We wil den terug, maar nu is het juist omgekeerd. We hebben het heerlijk." Het stel heeft drie kinderen, zes kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. foto Lex de Meester WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 MEER DAN SLAPEN I DE SCHIPPER I 0113 - 230181 door Maurits Sep VEERE - De concerten die Muziek podium Zeeland in de Grote Kerk in Veere organiseert, mogen soms meer geluid maken dan eigenlijk is toegestaan. De gemeente Veere staat dat toe omdat Muziekpodium anders te weinig concerten kan programme ren en de Grote Kerk dan niet meer gebruikt zal worden. De ont heffing is geen vrijbrief om de ge luidsnormen onbeperkt te over schrijden, benadrukt het gemeen tebestuur. De ontheffing geldt voor een beperkt aantal evenemen ten (maximaal 22 van de 37) en voor een beperkte periode. Op ver zoek van omwonenden is de ont heffing maximaal een jaar geldig. De gemeente hoopt dat intussen een oplossing gevonden kan wor den voor het geluidsprobleem van de Grote Kerk. Veel geluid lekt weg via het dak en omwonenden hebben daar last van. Er vindt nog een onderzoek plaats naar de bes te oplossing daarvoor. De kans dat die dit jaar al wordt gevonden, wordt echter klein geacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44