Referendum krijgt vervolg Werkstraf wegens chantage SGP beschouwt zichzelf als blijvertje in dagelijks bestuur provincie Rapport: Maintenance Valley levert 2350 banen op in de regio B PZC Donderdag 8 februari 2007 29 Politici tevreden over verloop van stemming over theaterkwestie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het burgeradvies dat vorig jaar over het theater in Middelburg is gehouden is voor herhaling vatbaar. Een meerder heid van de gemeenteraad wil dat Middelburgers vaker de mogelijk heid krijgen om zich uit te spre ken over belangrijke onderwer pen. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gehouden onder de raadsleden. Eerder bleek al uit onderzoek van studenten van de Roosevelt Aca demy dat ook Middelburgers zelf vaker direct willen meebeslissen over belangrijke onderwerpen. Ruim 85 procent van de mensen wil dat. Op het burgeradvies over het thea ter was veel kritiek, omdat er vijf keuzemogelijkheden waren. De uitslag was daarom niet erg helder. De raadsleden vinden nu dat het geen goed idee was om zoveel op ties voor te leggen. Een meerder heid wil voortaan maximaal twee varianten in stemming brengen. Of mensen voortaan zelf onder werpen voor een referendum mo gen aandragen of dat de gemeente raad beslist waarover een referen dum wordt gehouden, is nog niet duidelijk. Ook moet nog bepaald worden hoeveel stemmen er no dig zijn voordat de uitslag van een referendum moet worden overge nomen. De regels voor referenda moeten nog worden vastgelegd. Zes jaar geleden hadden Middel burgers ook de mogelijkheid om een referendum te houden. Het ging toen om een volksraadple ging over besluiten die al door de gemeenteraad waren genomen wa ren. Mensen hadden de mogelijk heid om zelf aan te geven over welk onderwerp ze een referen dum wilden. Daar moesten hand ig Een meerderheid van de gemeen- teraad vindt dat Middelburgers zich direct moeten kunnen uit spreken over belangrijke onder werpen. tekeningen voor worden ingeza meld. Van die mogelijkheid is nooit gebruik gemaakt. Uit het onderzoek onder raadsle den blijkt dat een meerderheid vindt dat de uitslag van het burger advies niet goed is vertaald in het coalitieakkoord. De meeste stem men gingen vorig jaar naar het ver bouwen van de oude schouwburg; in totaal driekwart van de Middel burgers koos voor nieuwbouw op een van de vier locaties. De coali tie van PvdA, CDA, WD en SGP besloot om eerst de oude schouw burg te verbouwen en alsnog een nieuw theater neer te zetten. Blijk baar zijn er raadsleden binnen de coalitie die het daar toch niet mee eens zijn. Goesenaar kreeg computer van advocaat in handen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 55-jarige man uit Goes heeft vorig jaar augustus samen met zijn 47-jarige vriendin uit Goes geprobeerd een landelijke advocaat te chanteren. Tot die con clusie kwam gisteren in Middel burg politierechter J. Hopmans. Hij veroordeelde de verdachten tot werkstraffen van respectievelijk 80 en 40 uur. De advocaat was volgens de politie rechter onhandig en slordig ge weest door zijn (kapotte) compu ter bij de milieustraat in Goes te dumpen. Toen het stel de compu ter van een kennis in handen kreeg, bleken er bestanden met ge voelige informatie op te zitten. De man nam contact op met de advo- u.cguc ue ïhrormatie naar buiten te brengen, mits hij bereid was hiervoor te betalen. Het slachtoffer, tevens voormalig advocaat-generaal bij de Hoge Raad wilde zijn computer terug, bood 500 euro, maar dat was vol gens het paar veel te weinig. „Zet er maar een nul achter", zou de Goesenaar toen hebben gezegd. De vrouw, die de computer had ge repareerd, liet vervolgens weten dat misdaadverslaggever Peter R. de Vries wel geïnteresseerd zal zijn in de vertrouwelijke informatie van zijn cliënten. Zij had ook van de bestanden back-ups gemaakt. „We wilden die man laten schrik ken", zeiden ze. De advocaat vond dat hij werd afgeperst. Ook officier van justitie E. Bethle hem vond de chantage bewezen en eiste tegen beiden 120 uur werk straf Raadsman H. Dunsbergen bepleit te vrijspraak voor zijn cliënten. „Er was geen sprake van een drei gement. Er is alleen gevraagd of hij zijn niet beveiligde computer met harde schijf terug wilde." De strafpleiter meende dat zijn cliën ten niet op de meest sympathieke manier de advocaat hadden bena derd. De politierechter meende wel tot een veroordeling te kun nen komen. De man kreeg 80 uur werkstraf en de vrouw werd voor haar rol tot 40 uur werkstraf ver oordeeld. Alleen de kiezer kan de SGP buiten het college van GS houden. door Ben Jansen TERNEUZEN - De SGP is een be trouwbare coalitiepartner in het provinciaal bestuur van Zeeland. Vindt de SGP zelf. Het valt daar om niet te motiveren om de staat kundig gereformeerden buiten het dagelijks provinciebestuur te hou den. Volgens W. Kolijn, terugtredend leider van de SGP in de Zeeuwse Staten kan alleen een slechte ver kiezingsuitslag uitsluiting van de SGP rechtvaardigen. „Want we hebben een betrokken en deskun dige bestuurder naar GS afgevaar digd en niemand kan ons gebrek aan steun en loyaliteit aan het be leid college-beleid verwijten." Ook die deskundige en betrokken bestuurder, gedeputeerde en lijst trekker G. van Heukelom, vond dat de SGP krediet heeft opge bouwd in de nu bijna verstreken Staten-periode. „Onze fractie is be trouwbaar geweest - en dat kun je niet van elke fractie zeggen. We hebben laten zien dat met ons goed valt te regeren." Van Heukelom was erover ver baasd dat nu kennelijk ook buiten de Westerschelde mag worden ont- polderd om de getijdennatuur te versterken. Hij eiste duidelijkheid daarover van het ministerie van LNV. „We willen weten of je op het verkeerde spoor zijn gezet. Ik vind dat we geen stap meer moe ten zetten tot daar klaarheid over bestaat." Hij vond dat de Zeeuwse Milieu Federatie zelf de kosten van proce dures tegen overheidsbesluiten moet dragen. „Wij betalen onze dominees, onze kerken en onze ge handicaptenzorg toch ook zelf." door Lilian Dominicus WOENSDRECHT - De werkgelegen heid in Woensd recht kan tot het jaar 2025 groeien tot 2350 nieuwe banen. Dat schatten de provincie Noord-Brabant en de gemeente Woensdrecht op basis van een gis teren verschenen studie door Royal Haskoning. Met dit nieuwe rapport hopen GS en het gemeentebestuur de uit spraak van staatssecretaris Van der Knaap (CDA, Defensie) te weerleg gen. Die zei vorig jaar oktober in de Tweede Kamer dat het toekom stig onderhoud van JSF-ge- vechtstoestellen Zeeland en West-Brabant hooguit enkele hon derden extra banen oplevert. Stichting Het Noord-Brabrants Landschap, dat bij het overleg is betrokken, maakt zich grote zor gen over de ontwikkelingen. De ge meente en de provincie hebben voor de uitbreiding hun oog laten vallen op terreinen die dichtbij kwetsbare natuurgebieden liggen of de beoogde ecologische verbin dingszone doorkruisen. Duidelijk is dat de 5,5 hectare op het Fokker terrein niet voldoende is. Woord voerder H. Schep: „Twee locaties zijn al onbespreekbaar. Ons land goed Mattenburgh is een be schermde biotoop De andere is het bos bij de Wouwse Plantage We onderkennen de economisch< belangen overigens wel, hoor." Bolwerk Middelburg verandert van woest bos in strak park krijgt uitleg. „Als er vijf bomen dicht bij elkaar staan, halen we er drie weg. De andere bomen krijgen dan de kans om echt te groeien." foto Lex de Meester MIDDELBURG - Marco Wattel snoeit vanaf een de afgelopen maanden veranderde het park van bakje bomen op het bolwerk in Middelburg. Joos een woest stadsbos in een strak park. „Het is Eggebeen heeft als voorman van het werk op het voor de buitenwereld heel moeilijk om te zien bolwerk in Middelburg heel wat uit te leggen. In hoe het straks wordt."Maar wie het weten wil,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41