mm Zeeland op kolen is prima, kerncentrale niet a Regeerakkoord biedt Zeeland kansen alphes! Vlissingen-Oost nËSÊfaM Delta blijft geloven in de bouw van een nieuwe kerncentrale Energy Valley Werkstraf voor verkeersongeval 0B jtt« il Kolencentrale Essent Geplande bouw in 2008, operationeel in 2013. Capaciteit van 800-1100 megawatt per jaar. Palmoliecentrale Biox Geplande bouw in 2007, operationeel in 2008. Capaciteit van maximaal 50 megawatt per jaar. PZC Rolant Quist artist impressions EPZ en Essent, foto's Willem Mieras en CPD CDA en PvdA leggen zin in regeerakkoord verschillend uit. hele leven al in of bij Nieuwdorp. Ze is niet tegen een tweede kolen centrale, maar fel tegen een twee de kerncentrale. Volgens haar is de voorgevel, die naar het Sloegëbied gericht is, vuiler dan de achterge vel. Dat is ook de ervaring van I. Monster, maar bij haar is juist de achtergevel viezer. Ze woont dan ook aan de andere kant van de straat. Mevrouw Dekker weet niet of de viezigheid nu juist van de kolen centrale komt of van andere fabrie ken, maar het is in de loop van de jaren wel erger geworden. „Hoe wel, vroeger stookten we met eier kolen. Daar werd alles pas zwart van. Wat er ook gebeurt in het Sloegebied, we kunnen er toch niets aan doen. En je moet ook niet alles willen tegenhouden." In het dorp Borssele hebben de bewo ners niet veel last van roet of ande re vervuiling uit het Sloegebied. Dat heeft ook te maken met de windrichting. Meestal staat die voor Borssele goed en waait alles naar 's-Heerenhoek en Nieuw dorp, weet mevrouw Krijger van de Westsingel. Ze heeft kennissen in Terneuzen, die hebben veel meer last van vieze kozijnen, voegt ze er aan toe. Het echtpaar Goedheer uit de Weststraat woont al meer dan 85 jaar in Borssele, in een huisje uit 1618 meldt hij trots. Last van roet of stof hebben ze niet. Ook is er geen hinder van industrielawaai. Dat heeft met de wind te maken, volgens Goedheer. door Ernst jan Rozendaal DEN HAAG - Energiebedrijf Delta ziet niet af van zijn voornemen een tweede kerncentrale te bou wen in Borssele. Dat zegt woord voerster M. van Zuilen in reactie op het regeerakkoord, waarin staat dat de komende kabinetsperiode - normaal gesproken tot 2011 - geen nieuwe kerncentrales worden ge bouwd. Of de gewenste datum 2016 nog haalbaar is, weet Van Zuilen niet. PvdA en CDA leggen de zinsnede in het gisteren gepresenteerde re geerakkoord namelijk verschillend uit. Volgens PvdA-Kamerlid Samsom zal een nieuw kabinet geen toe stemming verlenen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. „Ik raad Delta aan de plannen hier voor in de ijskast te zetten." Zijn CDA-collega Spies daarente gen stelt dat wel de bouw van een kerncentrale is uitgesloten, maar niet voorbereidingen om tot de bouw te komen. Ze verwacht dat de Tweede Kamer binnenkort in de Kernenergiewet zal vastleggen onder welke voorwaarden een ver gunning voor een nieuwe kerncen trale kan worden aangevraagd. „Wij blijven geloven in kernener gie", aldus Van Zuilen. Volgens haar dreigt de vraag naar stroom het aanbod te overtreffen. Duurza me energie is nog geen afdoende en betaalbare oplossing. In het regeerakkoord staat ook dat de uitstoot van broeikasgassen in 2020 (vergeleken met 1990) met 30 procent moet zijn teruggebracht. Delta denkt dat dit alleen haalbaar is met meer kernenergie. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, Economie) ziet in het regeerakkoord perspectief voor Zeeland. Ze is tevreden dat Nederland mee blijft doen in de ontwikkeling van het gevechtsvliegtuig JSF. Dat is volgens haar een 'trekker' voor de economie in Zuidwest-Nederland. In 2010 valt een definitief besluit over de ISF. Le Roy is ook blij met het geld voor regionale economi sche ontwikkeling: tot en met 2010 150 miljoen euro, daarna jaar lijks 150 miljoen. Wel moeten pro vincies daarvan de helft zelf op ta fel leggen. Omdat het regeerak koord een link legt met bereikbaar heid, ziet Le Roy kansen voor de Sloeboog (goederenspoorlijn rich ting Antwerpen), het goederen- spoor Axel-Zelzate en een nieuwe zeesluis in Terneuzen. PZC Donderdag 8 februari 2007 3 COMMENTAAR Een kans voor Zeeland. Dat is het plan van Essent om een kolencentrale te bouwen. In Geertruidenberg of in het Sloegebied. Als het de laatste optie wordt, gaat de wens van gedeputeerde Maria le Roy van economie in vervulling. Zij wil dat het Sloegebied de batterij van Nederland wordt. Maar daaraan zitten wel wat haken en ogen. De afvoer van elektriciteit is lastig. En een kolencentrale is nou niet bepaald milieuvriendelijk. De energieleidingen in Nederland raken vol. Vanuit het Sloegebied kan de stroom nu nog wel tamelijk gemakkelijk weg, maar ook hier komen de grenzen in zicht. Zelfs nu de nieuwe regering het dossier kernenergie in de onderste lade laat. Na de opstart van de nieuwe Sloecentrale van Delta is er geen restcapaciteit meer. Le Roy wil van de nood een deugd maken. Zij koppelt de gebleken onbetrouwbaarheid van de stroomnetten aan het capaciteitstekort en komt tot de conclusie dat het tijd is om te investeren in nieuwe hoogspanningsleidingen. Hier zit het Zeeland tegen, want bij Geertruidenberg is nog wél voldoende netwerkcapaciteit. Vóór Zeeland pleit, dat de kolencarriers hier zo kunnen aanmeren en dat het Sloegebied veel minder kwetsbaar is dan Geertruidenberg en omgeving. Er dan zijn er nog stikstofoxide, zwaveldioxide en kooldioxide. Dit triootje uitstoot maakt een kolencentrale vies. De eerste twee componenten zijn redelijk in te perken. Maar voor het afvangen en opslaan van het broeikasgas CO, is nog geen goedkope oplossing. Ondanks deze hindernissen verdient Essent in Zeeland een gewillig oor. Want de tientallen nieuwe banen zijn niet te versmaden. En als er in Zeeland echt een Energy Valley ontstaat, kan de winst groter worden. Het liefst eerst via betere energietechniek. Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Abben- broek voor het veroorzaken van een ongeval 100 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging opgelegd. De automobilist keerde 10 oktober 2005 op de Europaweg-Oost toen er een motor aankwam. Er volgde een botsing, waarbij de motorrij der gewond raakte. 1 megawatt energie is voldoende om ongeveer 2700 huishoudens een jaar lang van stroom te voorzien. Sloecentrale op Gas Geplande bouw in 2007, operationeel 2009. Capaciteit van 850 megawatt per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3