Zeeland Dikke rochel Rondweg Aardenburg voor Duumpje onnodig Bank koopt alle huisjes vakantiepark op één na Terneuzen peilt mening inwoners over overlast door koffieshops Compleet slapen in Zeeland morgana goes Dorpspark in Sluiskil eindelijk toegankelijk via Baljuwlaan 26 Donderdag 8 februari 2007 PZC Natuurbeschermers pleiten voor kleine aanpassingen Traverse. door Frank van Cooten AARDENBURC - Natuurbescher- mingsvereniging Het Duumpje is gepikeerd over uitlatingen van verkeersgedeputeerde A. Poppel- aars over de rondweg om Aarden burg. Volgens Poppelaars zijn milieu- en natuurgroeperingen schuldig aan de vertraging van de aanleg van de ze weg. De CDA-gedeputeerde roept hen op het belang van de verkeersveiligheid van de mensen niet langer te laten lijden onder verdere vervolmaking van de leef wereld van de boomkikker. Het Duumpje kwalificeert de uitla tingen van de provinciebestuurder als 'populaire en goedkope verkie zingsretoriek'. „Wij hebben altijd grote bedenkin gen gehad tegen de aanleg van de rondweg. Desondanks stelden wij ons altijd constructief op in de dis cussie. Ons zo wegzetten is niet fat soenlijk. Het gaat te ver ons als speelbal te gebruiken voor de ko mende Statenverkiezingen", zegt Leo D'Hoore, voorzitter van de pla nologiewerkgroep van Het Duum pje. Volgens D'Hoore zijn niet de milieu- en natuurgroeperingen schuldig aan de vertraging, maar de gemeente Sluis. „De gemeente heeft nagelaten de planologische procedures tijdig uit te voeren." Het Duumpje ziet nog steeds geen noodzaak voor de rondweg. „Afgezet tegen de nut en nood zaak betekent de rondweg een one venredige aantasting van het klein schalige oude polderlandschap. Het verkeer door Aardenburg rechtvaardigt de rondweg niet. Met wat slimme ingrepen aan de HQ Natuurvereniging vindt het onfat- soenlijk dat gedeputeerde Pop pelaars de natuurclubs de schuld geeft van de vertraging van de rondweg Aardenburg. Traverse gaat de doorstroming veel vlotter. Natuurbeschermings vereniging Het Duumpje blijft ijve ren voor het leefgebied van de boomkikker en de kamsalaman- der. „De boomkikker raakt geïso leerd door de rondweg. Er is geen uitwisseling meer met de popula ties in Cadzand en Retranchement en bij de kreken rondom Sint Kruis. De geplande oversteekplaat sen op de rondweg zijn nog steeds geen feit." Volgens Poppelaars wordt de na tuur gecompenseerd in de Aarden- burgse Havenpolder. „Poppelaars vergeet daar echter bij te zeggen dat deze natuurcompen satie voor heel de Duurzaam Vei lig regio is en niet alleen voor de rondweg", reageert D'Hoore. „Hij moet zo fair zijn dat ook te melden. Dat wij volgens hem een 'rupsje-nooit-genoeg' zouden zijn, slaat meer op hem. Poppelaars wil de rondweg er doorheen drukken ten koste van de natuur. Dat is niet fatsoenlijk." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De inwoners van Ter- neuzen krijgen de gelegenheid hun mening te geven over de over last die ze ervaren door bezoekers van de twee koffieshops in de bin nenstad, Checkpoint en Miami. Donderdag 15 februari houdt de ge meente van 15.00 tot 19.00 uur een inloopmiddag en - avond in het stadhuis. In een persoonlijk ge sprek met een medewerker van de gemeente worden de overlast, mo gelijke oplossingen of suggesties ge noteerd. De gemeente onderzoekt op dit moment de overlast die koffie shopbezoekers veroorzaken in Ter- neuzen. Naast een wetenschappe lijk onderzoek door het bureau In- traval wil de gemeente via de actie 'Overlast, zegt u het maar' ook de mening van de inwoners peilen. Terneuzen hoopt antwoord te krij gen op een aantal vragen. Bijvoor beeld wat de inwoners merken van de aanwezigheid van koffie shopbezoekers. Ook of ze onveilig heid in het verkeer of op straat er varen door de drugstoeristen. En of de bezoekers geluids- of parkeer overlast veroorzaken. Inwoners kunnen hun mening ook anoniem kwijt. Ze kunnen donderdag 15 februari ook bellen met telefoonnummer 0115-455000 of tot 1 maart digitaal reageren via de gemeentelijke web site www.terneuzen.nl zegtuhet- maar. Snorkelcursussen in Terneuzen worden druk bezocht. door Joeri Wisse TERNEUZEN - De duikbril van Joris de Ruijter is van binnen helemaal beslagen „Tja, jij hebt dus niet ge noeg in je bril gespuugd. Zo zie je natuurlijk nooit mooie vissen in de Oosterschelde", zegt snorkelin structeur Vivian Franssens. Iedere geoefende snorkelaar weet dat als je met een dikke rochel de binnenkant van je duikbril in zeept, de glazen niet zullen be slaan. Het is dan ook één van de eerste lessen die de kinderen giste ren tijdens de eerste snorkellessen in zwembad Vliegende Vaart in Terneuzen meekregen. Het is een vreemd zicht: een groep kinderen op de rand van het zwembad die allemaal tegelijk in hun bril spugen en hun haren met alle kracht naar achteren wrijven. Ze volgen braaf de instructies op van Franssens. „Als er maar vijf haartjes tussen de bril zitten, loopt hij al vol met water." Na wat onwennig geworstel is ie der hoofd voorzien van een duik bril. „En nu niet meer afdoen hè. De duikbril mag je in het vervolg de hele les ophouden." In het Terneuzense zwembad wor den al een aantal jaren snorkelcur sussen gegeven, maar pas vanaf dit jaar is het verplicht om zelf de uit rusting mee te nemen. „Dat voor komt een kwartier gehannes aan het begin van de les, doordat kin deren op zoek zijn naar 'die lekke re grijze bril van vorige week'", zegt Frans Tanghe van de Vliegen de Vaart. De duikcursussen worden nu nog Basisuitrusting snorkelen Koop een snorkeluitrusting niet bij een speelgoedwinkel, maar bij een sportwinkel of een duik-speciaalzaak. Een goede duikbril blijft zonder bandje 'plakken' aan je gezicht en is voor zien van veiligheidsglas dat niet kan breken en niet krast. - Het snorkelpijpje is ongeveer veertig centimeter lang en heeft 'mondnop- pen' waarmee de snorkelaar het pijpje in zijn mond kan houden. Zwemvliezen moeten als het ware een verlenging van het been zijn. louter bezocht door kinderen. Tanghe: „De meeste hebben net het diploma zwemvaardigheid-C gehaald." Ze gaan op snorkelles voor 'de fïin', maar ook om op va kantie beter te kunnen snorkelen. Zo ook Joris (12) uit Terneuzen. „Vorig jaar, toen ik op vakantie was in Griekenland, heb ik al ge probeerd om te snorkelen, maar dat ging niet zo goed. Ik kreeg als maar zout water binnen." De badmeesters en -juffen van de Vliegende Vaart weten dat de con trole over de ademhaling en een goede conditie belangrijk zijn bij het snorkelen. Aan de oppervlakte zwemmen is eenvoudig, maar zo dra de jonge cursisten het diepe in gaan, komt het aan op de juiste techniek; het pijpje van de snorkel loopt namelijk vol met water. 'Mensen hebben meer vrije tijd en reizen naar duiklan- den als Aruba en Egypte' De truc is om niet alle lucht in één keer uit te blazen, maar om nog wat in de longen te bewaren tot je boven water komt. „Daarmee kun je het pijpje leegblazen, heb je geen lucht meer, dan moet je wel slikken." In Terneuzen worden er drie offi ciële snorkelcursussen gegeven. De laatste is de moeilijkste. Daarbij moeten cursisten onder meer kno pen kunnen leggen onder water en water uit hun bril zien te wer ken. Ook moeten ze in staat zijn om een puzzel op enkele meters diepte te maken. Vooralsnog is er geen snorkel cursus voor volwas sen, maar zodra daar vraag naar is, zal deze in de avonduren starten. WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 MEER DAN SLAPEN I DE SCHIPPER I 01 13 - 230181 Schuldeisende bank koopt bijna alle huisjes voor ruim 8,5 miljoen. door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Net voor de finale af slag begint - de verkoop van alle 53 te veilen vakantiehuisjes in één keer - stapt Hannie Thomaes De Mau rtitshof binnen. De 'burgemeester van Hoofdplaat', zoals Thomaes half gekscherend, half serieus in zijn dorp wordt ge noemd, wekt even de indruk Villa- ge Scaldia persoonlijk uit het slijk te willen trekken. Niet zo gek, want de oud-wethouder van Oost burg maakte zich veertig jaar gele den al sterk voor een vakantiepark in de Vossekaai, zoals het schor achter de dijk destijds nog heette. Maar Thomaes wil zijn vroegere re putatie van 'hereboer' geen nieuw leven inblazen. Hij wil met eigen ogen de afloop zien van de execu tieveiling van 53 huisjes van eigena ren die hun hypotheek niet kun nen opbrengen Net als twee do zijn andere belangstellenden ziet Thomaes dat de Rabobank genoe gen neemt met 52 woningen voor dik 8,5 miljoen euro. Een particu lier uit Duitsland kaapt via de af slag één woning aan het water weg. De Duitser biedt 178.000 euro. Een mooi bedrag en waarschijnlijk de reden dat de bank afziet van een hoger bod bij de finale afslag. Ra- l^j Rabobank koopt 52 van de 53 ge- veilde vakantiehuisjes van Village Scaldia uit Hoofdplaat. Eén huisje belandt via afslag bij een particu lier uit Duitsland. bobank Nederland heeft eerder al laten weten geen behoefte te heb ben aan uitleg over de aankooptac- tiek. Een woordvoerster gaat dan ook niet in op beschuldigingen over mismanagment en gissingen over het verlies van de bank. „Het ver lies zal zo'n zeven miljoen euro be dragen", schat een makelaar uit de regio. „Dat krijg je er van als een boerenleenbankje zich op projec ten stort waar het geen kennis en ervaring voor in huis heeft." Village Scaldia blijft voor leven en leefbaarheid in Hoofdplaat zorgen. Dat weten Thomaes en dorpsge noot les Jacobse zeker. Ze proost ten op de goede afloop. Thomaes slaat een rode wijn achterover. La chend zegt de WD'er, refererend aan zijn politieke verleden: 'Weer een rooie minder.' SLUISKIL - Het dorpspark in Sluis kil is vanaf april ook bereikbaar vanaf de Baljuwlaan. Omwonen den waren daar altijd fel op tegen uit vrees voor vandalisme en over last door hangjongeren. In het dorp was hier veel kritiek op. De impasse is na een kleine twee jaar doorbroken. Na overleg met wethouder J. Bos (openbare werken) is besloten om een poort met een tijdschakelaar te plaatsen. Daardoor is het park overdag ook toegankelijk via de Baljuwlaan. 's Avonds gaat de poort op slot. Zo wel de dorpsraad als Bos zijn tevre den over het bereikte compromis. „Ik juich nog niet te vroeg, maar het is nagenoeg zeker dat het door gaat", aldus Bos. De gemeente Ter neuzen zorgt voor het onderhoud van het park. Ten aanzien het be heer volgt nog nader overleg, net als over de verdere aankleding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32