•- »i Centrale maar een Komst van nieuwe centrales in Zeeland ligt niet voor de hand PZC Een rat in de keuken Energieopwekking in De krant 10 weken voor €15! Vlissings meisje dupe zedendelict Europa Kinderhulp zoekt nog 75 gastouders in de provincie 2 Donderdag 8 februari 2007 PZC WILLEM VAN DAM Kloink, klonk het. Midden in de nacht, uurtje of twee. Ach, denk je dan, zal de hond wel zijn die iets van een tafeltje stoot. Drie minuten later: kloink. Hoor je dat?, schiet mevrouw Van Dam nu ook geschrokken overeind. Ach, zeg je dan, zal de wind wel zijn. Trusten. Trusten. En dan: het geluid van uiteenspattend glas- en aardewerk. Ga 's kijken, be veelt mevrouw Van Dam. Als ze zó'n toon aanslaat, is er geen ontkomen aan. Slechts gehuld in sloffen en boxershort de trap af, naar de keuken. En wat zit daar, met gekromde rug, temid den van het vaatwerk op het aanrecht: een volgroeide rattus norvegicus, beter bekend als bruine rat. Vreemde sprongen maakt hij, met vier poten tegelijk omhoog, om vervolgens tus sen wijnglazen en soepborden te landen. Kan het nog erger? Ja zeker, vanonder de vaatwasser steekt een tweede rattenkop de keuken in. Meneer Van Dam rept zich de vrieskou in, op zoek naar een scherpe spade waar mee hij het ongedierte de schedel zou kunnen splijten. Me vrouw Van Dam vat op veilige afstand post op een stoel, van waar zij alle bewegingen op het aanrecht nauwgezet volgt. En zo wordt het - héél langzaam - ochtend. De man van de ongediertebestrijding beklopt de wanden, be studeert de gaten, beziet de sporen en concludeert: een koppel tje. Een koppeltje! Ooit geweten dat een viriel rattenstel in staat is per jaar 6oo nakomelingen te produceren? Die weten schap is allerminst goed voor de gemoeds- én nachtrust. Het eerste rattenlijkje is inmiddels geborgen, 't Is net alsof hij slaapt hè, zegt de rattenvanger bijna vertederd, als hij het stof felijk overschot bekijkt. De Van Dammetjes knikken bleekjes. En geeuwen hartverscheurend. Een viriel rattenstel produceert per jaar 600 nakomelingen COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Temeuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454650 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur, zo 16.00-18.00 uur Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Beperkte capaciteit van de 'stroomsnelweg' remt ontwikkelingen. door Jeffrey Kutterink BORSELE - Essent is niet de eerste die in Zeeland een nieuwe centra le wil bouwen. Nuon ging haar voor, maar haakte af. Hoe graag Zeeland ook 'energy-valley' wil worden, ze stuit op één groot pro bleem: geen enkele nieuwe centra le kan zijn stroom kwijt. Ook elektriciteit gaat over snelwe gen. In Zeeland voert die zoge noemde hoogspanningsleiding van Borsele naar Geertruidenberg. De stroom die de kern- en kolen centrale van EPZ opwekken gaat erover het land in. Als in 2009 de Sloecentrale van Delta in bedrijf gaat, zit de snel weg voor stroom uit Zeeland vol. Het is om die reden dat Nuon vo rig jaar de Eemshaven in Gronin gen verkoos boven Zeeland voor de bouw van een nieuwe kolencen trale. Op uitbreiding van de stroomsnelweg vanuit Zeeland kon Nuon niet gaan zitten wach ten. Zeeland liep volgens Nuon honderden arbeidsplaatsen mis. Sindsdien is er niets veranderd. Het is om die reden dat energiebe drijf Delta nu verrast is door het plan van Essent „Dat probleem moet eerst worden opgelost", zegt woordvoerder Mirjam van Zuilen. „Geertruidenberg ligt daarom meer voor de hand." Landelijke netbeheerder Tennet is verantwoordelijk voor de snelwe gen voor stroom in Nederland. „Wil je in Zeeland nog één centra le kunnen bouwen, dan moet de capaciteit van de hoogspanningslei ding worden uitgebreid", bevestigt Jelle Wils van Tennet. Daar zijn volgens hem drie moge lijkheden voor: de capaciteit van de bestaande 'snelweg' beter be nutten, een nieuwe leiding langs de bestaande aanleggen of een ge heel nieuwe stroomsnelweg bou wen. „Het beter benutten van de bestaande capaciteit is technisch mogelijk en het makkelijkst en snelst te realiseren. Een geheel nieuw tracé loopt van Borsele naar de Maasvlakte, maar duurt door benodigde procedures het langst." Tennet gaat dit jaar onderzoeken Zeeland wil de batterij van Ne derland worden. Maar de hoog spanningsleiding zit na de Sloe centrale vol; er is geen plek meer voor nieuwe centrales. wat het best kan en denkt daar eind van het jaar meer over te kun nen zeggen. Tot die tijd gebeurt er niets en loopt Essent tegen precies hetzelfde probleem op als Nuon. Marc van 't Noordende, lid van de Raad van Bestuur van Essent, reali seert zich dat ter dege. Meer dan 'we zijn erover in gesprek met Ten net' zegt hij er niet over. Op de vraag waarom Essent ondanks de ze horde naar Zeeland blijft kijken volgt een opeensomming van de voordelen. De provincie Zeeland is er niet ge rust op. Na het afblazen van de Nuon-centrale lobbyt het provin ciebestuur voor een bredere 'stroomsnelweg'. „Het is een kip-ei-verhaal", stelt gedeputeerde Jacques Suurmond (WD, ener gie). „Uitbreiden van de hoogspan ningsleiding kost heel veel geld. Maar dat is het probleem niet. Ten net wil het probleem wel oplos sen, maar het wil dan wel de zeker heid dat de lijn ook echt wordt ge bruikt. Het wacht dus totdat een energiebedrijf definitief besluit om een centrale te bouwen. Energiebe drijven daarentegen doen dat niet voordat ze zekerheid hebben dat ze de stroom uit Zeeland kunnen wegvoeren." Behalve met Tennet en Tweede Ka merleden, gaat Suurmond binnen kort langs op het ministerie van Fi nanciën. De weg naar Energy valley (naar analogie van Silicon valley) is nog een lange weg te gaan. Zeker om dat ook niet iedereen razend en thousiast is over het idee. De mi lieubeweging wijst niet alleen uit breiding van kernenergie af Ook de bouw van traditionele (milieu vervuilende) kolencentrales is een doorn in het oog. De Zeeuwse Milieufederatie is zelfs geschrokken van het Es- sent-plan. „Amper een week na de publicatie van het rapport over de klimaatsverandering worden we getrakteerd op een initiatief die nou juist bijdraagt tot dat pro bleem", constateert directeur Tjeu van Mierlo van de ZMF. „Dat Essent niet zo ver is met ko- lenvergassingstechniek als Nuon kan best. Maar de techniek is er en Nuon bouwt een dergelijk centra le in Groningen. Het is dus een keuze." Van Mierlo vindt dat de provincie maatregelen moet nemen. „De uit stoot van CO; is al een probleem in het Sloegebied. De provincie laat alle plannen op zich afkomen. Dat kan niet langer." Met de mogelijke komst van een nieuwe kolencentrale van Essent in Vlissingen-Oost, zou het aantal energiecentrales in het gebied bij Borssele op 5 komen. Voor Borssele staat de wind goed, maar voor Nieuwdorp niet door René Schrier NIEUWDORP - Mevrouw Van der Klooster uit Nieuwdorp staat op een trapje de ramen te zemen. De kozijnen zijn van wit kunststof en blinken in het winterzonnetje. Een paar keer in de week moet ze de kozijnen toch wel doen, vertelt ze. En op de kliko's is de zwarte afzet ting ook goed te zien. Vroeger was dat niet zo, weet ze. De bejaarde mevrouw Dekker uit de Prinses Beatrixstraat is opge groeid op de plek waar nu de Total raffinaderij staat. Ze woont haar Ik neem de krant 10 'weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement10 weken voor 15 v Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf j -)$ via automatische incasso heb de laatste 3 mnd geen proef gehadi Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer tr| vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat I Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening VLISSINGEN - Een Vlissings meisje is het afgelopen jaar misbruikt door een man die zich voordeed als scout van een modellenbureau. De 26-jarige man uit Ede wordt er van verdacht minstens zeven meis jes in de leeftijd van 14 tot 19 jaar te hebben verkracht, aangerand of ontuchtige handelingen met hen te hebben gepleegd. Eén slachtof fer komt uit Vlissingen, de overi gen wonen buiten Zeeland. De Edenaar zocht zijn slachtoffers op 'profielsites'. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Europa Kinderhulp bezorgt kansarme kinderen al j^- ren een broodnodige vakantie. Nu zit de organisatie zélf om hulp ver legen. Gastouders haken steeds va ker af „Kinderen hebben een beetje per soonlijke aandacht nodig", weet M. Lemsom van Europa Kinder hulp, regio Zeeland. In Zeeland vangen elke zomer zo'n 150 gastou ders kinderen uit heel Europa op. „Eerder hadden we 175 of 200 gastouders. We denken dat de da ling komt doordat meer ouders bei den werken." Voor komende zomer zoekt de or ganisatie 75 Zeeuwse gastouders. H. Lossie uit Hulst vangt met zijn vrouw al 27 jaar kinderen op „Nieuwe gastouders vragen vaak of ze naar een pretpark moeten. Dat is niet nodig. Gewoon op het strand zitten of op normale tijden eten, is voor die kinderen al een hele belevenis." Meer informatie: www.europakinderhulp.nl. Kerncentrale EPZ In gebruik sinds 1973. Capaciteit van 480 megawatt per jaar. Blijft vooralsnog in bedrijf tot 2033. Kolencentrale EPZ Gebouwd in 1971 als gas- en oliecentrale, na verbouwing in 1987 op kolen gestookt. Capaciteit van 427 megawatt per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2