Zeeland Schouwen zet in op groot StraofeeSt is festival rond Buxtehude Gemeente stimuleert sociaal ondernemerschap Vrij baan voor bouw van appartementen Iqiorgana 1 goes Compleet slapen in Zeeland Gemeente fêteert gouden paren 26 Donderdag 8 februari 2007 PZC Bijzonder project in historische kerken op Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow zierikzee - Musici van Schou wen-Duiveland zetten in op een ambitieus Buxtehude-festival met landelijke allure. Aanleiding voor dit project is de driehonderdste sterfdag van componist/organist Dietrich Buxtehude (1637-1707), te vens groot inspirator voor Johann Sebastian Bach. Voor dit festival hebben de orgel commissies van de Nieuwe Kerk in Zierikzee en de Nicolaaskerk in Brouwershaven de handen ineen geslagen. Deze twee fraaie oude kerken zullen tijdens het festival van 28 april tot en met 27 juni de belangrijkste klankplaatsen bieden voor bijzondere concerten en ma nifestaties. „Wij zetten in op landelijke belang stelling en deelname", zegt voorzit ter M. van der Veer van de werk groep Buxtehude Festival Zeeland. Hij weet zich gesteund door orga nist Prosper Sevestre van de Nico laaskerk en door K. Uil-Verhage, H. Erbrink en J. van Loo van de or gelcommissie. Beter dan het Kam en Vander Meulenorgel in de Nieuwe Kerk is het Van Vulpenorgel in Brouwers haven geschikt voor het spelen van de barokcomposities van Bux tehude. „De antieke orgelkast is precies 450 jaar geleden gebouwd door Hendrik NiehofF. Het instru ment van de gebroeders Van Vul pen dateert nog maar van 1980", vertelt Sevestre. De reis van 400 kilometer die Bach als jongeling lopend en lif tend van Arnstein naar Lübeck af legde, is als rode draad door het festival verweven. Zo staat er een Buxtehude-wandeltocht tussen Dreischor en Brouwershaven ge- Tijdens het festival - een homma- ge aan componist Dietrich Buxte hude - vinden concerten, toneel spel, expositie, wandeltocht en orgelconcours plaats. pland met diverse muzikale stops in kerken onderweg. Op hoge leeftijd vroeg Buxtehude de jonge Bach destijds zijn opvol ger te worden. Hij stelde daarbij wel als voorwaarde dat Bach dan tevens zijn dochter zou trouwen omdat die al aardig op weg was een oud vrijster te worden. Bach bedankte, maar bleef wel een be wonderaar van de maestro uit Lü beck. Dit verhaal krijgt tijdens het festi val een theatrale herleving tijdens concerten voor leerlingen van de basisscholen. Andere hoogtepunten betreffen een orgelconcours voor conservato riumstudenten. Hun prestaties worden beoordeeld door een pro fessionele jury: A. Clement, W. Diepenhorst en G. Bierling. Het festival begint zaterdag 28 april met de opening van een Bux- tehude-expositie in de Nieuwe Kerk. Het feestelijk slotconcert wordt woensdag 27 juni gegeven door musicus T. Koopman in de Nicolaaskerk. Kantoorpand aan Paternosterstraat wordt weer een woonhuis. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er zit schot in de plan nen voor de verbouw van een kan toorpand aan de Paternosterstraat in Zierikzee tot woonhuis. Direc teur A. de Ceuster van eigenaar woningbouwcorporatie Zeeuw- land verwacht dat volgende maand begonnen kan worden met het karwei. De plannen om in het zeventien de eeuwse pand drie appartemen ten voor mensen met een verstan delijke handicap te bouwen is door Zeeuwland samen met ont wikkelingsmaatschappij Marsaki ontwikkeld. Het pand, beter bekend als De Pa ternoster, is een samenvoeging van een zeventiende-eeuws voor huis aan de Meelstraat en een in de vroege twintigste eeuw ge bouwd achterhuis aan de Paternos terstraat. Om er drie appartemen ten in onder te kunnen brengen moet het pand compleet anders in gedeeld worden. De historische balklaag in het oudste gedeelte moet echter behouden blijven, zo heeft de Rijksdienst Monumenten zorg bepaald. De bouwkundige staat laat te wensen over. Uit in spectie is onder meer gebleken dat de natuurstenen stoep is verzakt en gescheurd, het voegwerk ver weerd en het houtwerk slecht. De nieuwe appartementen sluiten volgens De Ceuster uitstekend aan bij de bouwde die Zeeuwland eer der iets verderop in de Meelstraat realiseerde in oude pakhuisjes. Dat plan bracht in de buurt nogal wat teweeg. Omwonenden vreesden aantas ting van hun privacy. De plannen Zeeuwlanddirecteur A. de Ceuster foto Marijke Folkertsma voor de verbouwing van De Pater noster hebben volgens De Ceuster nauwelijks stof doen opwaaien. „Dit is gelukkig allemaal vrij rim pelloos gegaan", aldus de Zeeuw landdirecteur. Gerekend wordt met een bouwtijd van circa acht maanden. Zeeuwland gaat De Pa ternoster verhuren aan Stichting Het Gors die er drie van haar cliën ten in onder gaat brengen. Aloud ritueel wassen paardenvoeten in zee populairder dan ooit. door Piet Kleemans NOORDWELLE - Het aloude strao- feest - het wassen van paardenhoe ven in zee nadat de dieren een winter lang op stal hebben gestaan - is nog steeds springlevend. De folkloristische strandrit is weer zo populair dat onder meer in Noor- dwelle een limiet van 150 is vastge steld voor wat betreft het aantal deelnemers. Ooit was het straofeest op sterven na dood, weet paardenliefhebber Martien Moermond, gepassio neerd strao-rijder en lid van de st- rao-commissie Noordwelle Door de mechanisatie in de landbouw verdween het Belgische trekpaard én de boerenknecht. En dat bleef niet zonder gevolgen voor de strao die langzaam maar zeker wegkwij nend. Dankzij de tomeloze inzet van een kleine groep enthousiastelingen werd het folkloristische feest van de ondergang gered. Het werd weer een feest waar het hele dorp voor uitliep. Een evenement waar toeristen op afkwamen. Maar wel een ander feest dan vroe ger. Moermond: „Je ziet nu veel meer luxe-paarden dan vroeger. En het is al lang niet meer een puur dorpsfeest. Er komen een he leboel mensen van buiten op af" Vroeger waren het boerenknechts op robuuste Belgische werkpaar den. Nu zijn het recreatieve ruiters op slanke rijpaarden. Waarbij aan getekend dient te worden dat voor al in Noordwelle het Belgisch trek paard letterlijk en figuurlijk aan een opmars bezig is. Moermond weet zich nog leven dig te herinneren hoe het er vroe ger aan toeging tijdens het strao feest. „Het was toen echt puur een dorpsfeest. Er werd na de strandrit gefeest in de plaatselijke kroeg of bij iemand in een schuur en dan kon het weieens laat worden." Moermond haalt oude fotoboeken tevoorschijn om zijn verhaal te il lustreren. Zwart-wit prenten van mannen met door het buitenleven getekende koppen, gezeten op - veelal ongezadelde - stoere trek paarden. Boerenknechts, maar vaak ook boeren, weet Moermond. En paar den die normaliter werden ge bruikt voor het werk op het land. Speciaal voor het straofeest kleed den de mannen zich op hun paas- best en werden de paarden ver sierd. Waarom? Dat weet niemand met zekerheid, maar een van de theorieën is dat het versieren een soort vermommen is om boze geesten om de tuin te leiden. Het straofeest is een voorjaars- 'Vroeger was de straoviering puur een dorpsfeest, en dat is nu wel anders' feest. Hetgeen wil zeggen dat de/ ruiters vaak kou en soms ook nat tigheid moeten trotseren tijdens de strandrit. Men laat zich daair niet door afschrikken. „Ik weet van een keer dat de strao is uitge steld vanwege hevige sneeuwval. Afgelasten komt bijna nooit vóór." Voor de data waarop de Wester- schouwse straofeesten gevierd wor den gelden strikte regels. Het eer ste straofeest is traditiegetrouw dat van Renesse en daar wordt het feest altijd acht weken voor Pasen gevierd. Zaterdag 17 februari volgt Burgh-Haamstede, gevolgd door Noordwelle op de laatste zaterdag van februari Het straofeest Ellemeet wordt de eerste zaterdag in maart (3 maart) gevierd en Scharendijke zit op de tweede zaterdag in maart (10 maart). Laatste in de rij is Seroos- kerke dat op de derde zaterdag in maart (17 maart). Straoviering feest met ongeschreven wetten In Renesse worden niet alleen paardenbenen maar ook mensenvoeten ge wassen. De voetwassing staat onder leiding van ds. Piter Goodijk Geen strao zonder muziek. De ruiterstoet wordt overal traditiegetrouw binnengehaald door de plaatselijke harmonie Alleen tijdens het straofeest en te krijgen is een speciaal soort kruidkoek, schröósels genaamd p- Straoruiter-dresscode: witte (rij)broek, zwart jasje, zwart hoofddeksel WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 MEER DAN SLAPEN I DE SCHIPPER I 0113 - 230181 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Om ondernemers op Schouwen-Duiveland aan te zet ten tot meer maatschappelijke be trokkenheid, nodigt de gemeente uit tot het bijwonen van het leer traject MVO-Blikopener. „Wij faciliteren hierbij omdat we als gemeente affiniteit willen to nen met de lokale economie," zegt wethouder A. Verseput. „Alle ini tiatieven die de contacten met on dernemers versterken, vinden we een goede zaak. We willen ze als het om maatschappelijk onderne men gaat een steuntje in de rug ge ven." De gemeente heeft 1500 loka le ondernemers een uitnodiging gestuurd. Het project MVO-Blikopener om vat vier a vijf bijeenkomsten waar bij ondernemers kennismaken met maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO). Aan het eind van de serie wordt onderne mers handreikingen gedaan om de ze vorm van ondernemen in hun bedrijf toe te passen. Uit een manifest blijkt dat bedrij ven hun bestaansrecht verkrijgen uit hun omgeving. Ze willen meer doen dan alleen geld genereren. De bedrijven vinden dat ze ook moeten bijdragen aan een betere samenleving. Dat ze daardoor van bepaalde klanten de voorkeur ver dienen, is mooi meegenomen. Het manifest is ondertekend door aard- appelhandel Lamb 8c Weston, Me ijer, accountant en fiscalist Schip per OAZ en De Appelaere fruitsap pen. In 2005 en 2006 vonden in Zee land al leertrajecten MVO plaats. Dit jaar gebeurt dat op Schou wen-Duiveland. Plaats en datum zijn nog niet bekend. Het project wordt uitgevoerd door CSR Academy en met 16.000 euro gesubsidieerd door de provincie Zeeland. ZIERIKZEE - Bijna honderd gouden bruidsparen worden woensdag 21 februari door het gemeentebe stuur gehuldigd. De feestmiddag vindt plaats in de burgerzaal van het gemeentehuis en begint om 14.00 uur. Burge meester J. Asselbergs spreekt de echtparen toe. Daarna verzorgt de Zeeuwse troubadour Engel Reind- houdt een optreden. Sinds enkele jaren bezoekt Assel bergs de gouden paren niet meer. Dat zijn er tegenwoordig te veel. In plaats daarvan wordt eens per jaar een gezamenlijke bijeenkomst op touw gezet. Vorig jaar waren 99 echtparen 50 jaar getrouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26