Eten en drinken Maak van keuken Eten met Erasmus Smelten voor chocolade 20 Donderdag 8 februari 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Over sommige onderwerpen moet je niet lezen, schrij ven of oeverloos praten, je moet het gewoon doen. Chocolade eten bijvoorbeeld. Mooiste eigenschap van chocolade is dat hij smelt in de mond, waardoor de verleidelij ke smaak nog intenser vrijkomt. Oorzaak: het smeltpunt van chocola ligt net onder de 37 graden, onze lichaamstempera tuur. En gesmolten chocolade, ik weet niet hoe het met u zit, maar ik smelt ervoor. Neem chocoladefondue, échte chocolade melk van gesmolten chocolade. Tegenwoordig heb je zelfs cho coladefonteinen. Cateraars en restaurateurs plaatsen ze graag op hun dessertbuffet. Een heuse waterval van gesmolten cho colade, waaronder je aardbeien, stukjes ananas, cake, koekjes en marshmallows mag houden. Onweerstaanbaar. Eigenlijk is chocolade een razend knap staaltje werk van de producent. U wilt niet weten wat er allemaal moet gebeuren, voordat je van de rijpe zaden van de cacaoboom uiteindelijk een eetbaar stuk chocolade hebt gemaakt. Het lijkt een beetje op het productie proces van de koffieboon, maar dan veel complexer. Is koffie eenmaal gemalen, dan hoefje er alleen nog maar heet water overheen te gieten. Is de cacaoboon gemalen, dan begint het pas. Dan moet de zuurgraad worden veranderd, er moeten vet, cacaoboter en allerlei andere ingrediënten aan worden toe gevoegd. Dan moet de massa dagen gemengd, geperst, verhit, afgekoeld, weer verwarmd en gegoten worden. Ik overdrijf niet. Gelukkig zijn er goede ma chines, anders zou onze gelief de chocolade absoluut onbetaal baar zijn. Chocolade staat maat schappelijk ter discussie. Een groot deel van de chocolade die wij eten, komt namelijk van plantages in het Afrikaanse Ivoorkust, waar nog vormen van slavernij heersen. Je leest niet graag negatieve berichten over producten die je graag eet of drinkt. Toch ben ik blij dat deze kwestie in het nieuws komt. Als het effect ervan is dat op de plek waar de grondstoffen vandaan komen, het er fatsoenlijk aan toe gaat, dan snoep je toch een stuk geruster. Wilt u zeker weten dat u goed zit, neem dan Fair Trade chocolade. Als u zelf chocoladegarnering gaat maken, zoals bij het recept van de ze week, gebruik dan bittere of pure chocolade. Daarin zitten voldoende vaste cacaobestanddelen (50 procent of meer) die nodig zijn om de chocola zonder klonten of korrels te laten smelten en vervolgens weer mooi egaal te laten stollen. Ik smelt chocolade bij voorkeur au bain marie (pannetje in ko kend water). Daarmee houd je goed greep op het proces. Tot slot enkele nutteloze tips voor het bewaren van chocola. Choco la blijft ongeveer een jaar goed. Witte chocola gaat trouwens maar acht maanden mee. Be waar het goed verpakt op een koele plaats, maar niet in de koelkast want bij temperaturen lager dan 13 graden gaat hij bloeien (grijswit uitslaan). Het zelfde gebeurt boven de 21 gra den. Voor de smaak heeft het geen effect, het ziet er alleen minder appetijtelijk uit. Chocolade is een knap staaltje werk van de producent Moleculair koken, wat is dat eigenlijk? Wat voor soort gerechten komen uit die veelbesproken laboratoriumkeuken? En wordt het er lekkerder op? Spannender in ieder geval. door Puck Kerkhoven foto's GPD Stel je voor, een bruin ping pongballetje op een lepel. De buitenkant is flexibel en smaakt naar zoethout. Bijt het door, dan stroomt pure vloeibare banaan in je mond. Eer ste reactie: mmm, lekkere combi natie. Tweede reactie: maar hoe kan dat eigenlijk? Hoe komt die ba naan zo vloeibaar? Hoe komt dat laagje er omheen? Waarom smaakt het zo intens naar zoet hout? Kijk, met zo'n reactie is de ambitieuze kok anno 2007 blij. Hij wil weer verbazing zien op het ge zicht van zijn gasten. Een mooi voorbeeld van moleculair koken, oftewel koken uit de laboratorium keuken. Nog één? Je krijgt een rum-cock tail voor je op de bar gezet. Er gaat (wederom) een balletje in, dit keer fel groen van kleur. Je glas begint heftig te roken, een witte stikstof nevel valt over de rand. Er vloeit groene vloeistof en het begint op eens sterk naar verse munt te geu ren. Mojito nieuwe stijl. Laatste voorbeeld: een bergje zachtgroene korrels, plakje serrano- ham erop en een toefje lichtgeel schuim. Proef, en de korrels blij ken koel meloensap te bevatten. Het schuim smaakt naar Parme zaanse kaas, alleen het plakje ham is wat het lijkt. Een beproefde, klas sieke smaakcombinatie, maar in een heel nieuw jasje. Moleculair koken is eigenlijk een verwarrende term. Bij alle vormen van koken (bakken, braden, sto men) zijn processen aan de gang die ingrijpen tot op cel- en molecu lair niveau. Ingrediënten verande ren immers van structuur. Kook maar eens een ei, bak een cake, braad een stuk vlees. De structuur gaat over van vloeibaar naar vast, Chefkok Ferran Adria weet de aan dacht van de culinaire wereld op zich te vestigen met zijn 'waanzinni ge' gerechten. er ontstaan kleine luchtkamertjes, kleur en geur veranderen, het wordt taaier en vervolgens weer malser. Bij veel 'moleculaire' ge rechten wordt overigens helemaal niet gekookt. Het begrip 'laboratoriumkeuken' ligt dichter bij de waarheid. De koks die bovenstaande gerechtjes voor u bereiden, werken met pi petjes, reageerbuisjes, injectienaal den, dompel- en spoelbaden en weegschalen die tot op de milli gram nauwkeurig werken. Ze de monstreerden een tijdje geleden op de Horecava in Amsterdam, de belangrijkste vakbeurs voor de ho reca. Zo maakte toppatissier Robért van Beekhoven uit het Brabantse Oisterwijk voor de ogen van het publiek een gerechtje bestaande uit frieten (van appel) met mayo naise (van mango). Uiteraard geser veerd in een puntzakje. Je denkt dat je een hartige snack krijgt voor gezet, maar het is een heerlijk fris zuur nagerecht je. Omdat Robért toch lekker bezig was, bouwde hij een heerlijke tompoes op met laagjes witte cho cola, luchtige vruchtenmousse en verse frambozen. De kick zat 'm letterlijk in de chocoladelaagjes, die hij had bestrooid met knetter suiker. U kent dat vast nog wel uit uw kindertijd, van die suikerkor rels die uit elkaar spatten als je ze uit het zakje in je mond schudt. Ook serveerde hij een warme ba naan, zo uit de oven, met gesmol ten chocolade en karamel, feeste lijk verpakt in doorzichtige 'bloe- menfolie'. Je denkt, dat kan toch niet? Die folie smelt, maar nee hoor. Om de stormachtige opkomst van de laboratoriumkeuken te kunnen begrijpen, moeten we naar de Spaanse Costa Brava en een paar jaar terug in de tijd. In Rosas, een badplaats boven Barcelona, weet de geniale chefkok Ferran Adria van Restaurant El Bulli (de stier) de aandacht van de hele culinaire wereld op zich te vestigen met zijn 'waanzinnige' gerechten. Hij ser veert rokend ijs van olijfolie, bal lonnetjes die alleen maar een in tense geur bevatten, wolkjes van rauwe mossel, schuim van groene Cakeje met chocolade en frambozen 16 a 20 stuks) 1 pak fijne cakemeel 150 gram roomboter 4 eieren 4 eetlepels melk gouden cakecups (kookwinkel) 1 grote plak bittere chocolade 1 doos je verse frambozen poedersuiker Verwarm oven voor op 160 graden. Zorg bij een heteluchtoven dat de ventilator niet draait. Cake rijst beter in stilstaande lucht. Bereid cakebeslag volgens gebruiksaanwijzing op verpakking. Plaats cakecups op bakblik. Liefst in een muffinvorm, dan zakken ze niet uit tijdens het bakken. Bak in ca. 30 minuten mooi bruin en gaar. Als je een satéprikker in het midden steekt en hij komt er droog uit, is het gaar. Laat afkoelen. Schaaf met een dunschiller mooie krulletjes van een kwart van de cho coladereep. Houd apart. Doe de rest in klein steelpannetje. Zet die in een iets grotere pan met kokend water (au bain marie). Smelt al roe rend de chocolade. Geef elk cakeje een dot chocolade en smeer uit met een mes. Wacht tot het bijna gestold is en strooi er dan chocola dekrulletjes op. Plaats in het midden drie mooie frambozen en be strooi met poedersuiker. Serveer bij thee, of tijdens de Valentijnsbrunch. Lekker met een glas Prosecco of demi sec Champagne. Garneer met zelfgemaakte chocola de hartjes. Stort hiervoor gesmolten chocolade op ingevet bakpapier op een vlakke, koele ondergrond. Laat bijna hard worden en steek hartjes uit met een koekjessteker. Maak deze vooraf even warm onder de hete kraan. Droog goed af. Diana Dubois schrijft geen gewone kookboeken. Ze voert de lezer langs historische en literaire hoogtepunten. door Jacques Hermus foto GPD Diana Dubois heeft wel een beetje lef Ze geeft namelijk gewoon haar eigen kookboeken uit. Nou ja: zo gewoon zijn ze ook weer niet. Het eten in haar kook boeken zit namelijk in een ver haal. Haar eerste boek Prijatnogo Appetita!, smakelijke recepten met citaten uit de Russische literatuur (2005), sleurt de lezer in de keu kens van Gogol, Tsjechov, Achma- tova, Poesjkin of Boris Pasternak (wat overigens in het Russisch 'pastinaak' betekent). Het levert een spannende lees- tocht langs klassieke literatuur, turbulente geschiedenis en ge rechten als Russische biersoep, gebraden biggetje of gepekelde komkommers. Of je echter beren vlees en merriemelk, nodig voor enkele van de opgenomen ge rechten, kunt krijgen, is weer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20