Duurzaam kopen is lastig Nieuw kabinet ziet niets in een zelfstandig Schiphol Apple breekt muziekmarkt internet open PZC Donderdag 8 februari 2007 1 7 Een man installeert zonnepanelen op zijn dak. Zonne-energie is ook een manier voor particulieren om C02-uitstoot te beperken, foto Sijmen Hendriks/GPD Consument moet milieuvriendelijke goederen zoeken. door Thomas Olivier DEN HAAG - Het nieuwe kabinet zet het milieu weer op de kaart, in clusief ministerspost. De 'gewone man' kan ook zijn steentje bijdra gen. Maar: klimaatneutraal consu meren is best lastig. Nee, welke spijkerbroek het meest milieuvriendelijk geproduceerd is, durft het meisje van kledingzaak America Today niet te zeggen. Laat staan hoeveel CO. bij de productie vrijkomt. En zo gaat het vrijwel al tijd, is de ervaring van Gert Spaar- SAN FRANCISCO - Apple-topman Steve Jobs heeft de grote muziek maatschappijen opgeroepen onli ne muziek voortaan zonder kopieerbeschermende software aan te bieden. Zonder deze soft ware zouden liedjes van internet voortaan op elke muziekspeler af gespeeld kunnen worden. De uitspraken van Jobs zijn opval lend, omdat het bedrijf achter de iPod de laatste tijd onder vuur ligt. De kritiek richt zich op het feit dat liedjes die van Apple's internetmu ziekwinkel komen, niet op andere muziekdragers kunnen worden af gespeeld dan de iPod. Volgens Jobs kunnen Apple's muzieklicenties niet zonder deze bescherming. garen, als hoogleraar milieubeleid verbonden aan de Universiteit van Wageningen. Spaargaren: „Probeer het maar eens. Ze kijken je raar aan en in de volgende winkel bedenk je je wel twee keer." Klimaatneutraal consumeren is niet eenvoudig. Natuurlijk, een spaarlamp is beter dan een gloei lamp en overstappen naar groene stroom scheelt direct een hoop CO,-uitstoot. Maar welke kleding schaf je aan en komt er meer CO; vrij van een avondje voor de plas matelevisie of de LCD-tv? Consumenten zijn volgens de hoogleraar best bereid milieube wust te winkelen. „Alleen moet je Luchthaven betreurt strenge milieuregels en weigeren privatisering. door Gert van Hars SCHIPHOL - De privatisering van Schiphol wordt afgeblazen en de geluidsoverlast van de luchthaven teruggedrongen. Dit staat in het re geerakkoord van CDA, PvdA en Christenunie. Het besluit van de nieuwe rege ring maakt een einde aan een ne gen jaar durende discussie. De paarse kabinetten wilden Schiphol al privatiseren, maar omdat verzelf standiging politiek erg gevoelig ligt, is het er nooit van gekomen. de klant wel duidelijk maken wat goede producten zijn." Femke Bartels, campagneleider kli maat en energie bij Greenpeace, onderschrijft het probleem. „Het milieuaspect zit gewoon niet in het standaardrepertoire van de ver kopers." Witgoed heeft wel een la bel dat aangeeft hoe zuinig een ap paraat is. Als het aan Bartels ligt, krijgen alle producten zo'n label. Een groener leven kan ook aan de kassa beginnen. Met de groene cre- Verkopers kunnen milieubewust winkelen stimuleren door duide lijk aan te geven welke produc ten klimaatneutraal geprodu ceerd zijn Schiphol-directeur Cerfontaine noemde het afblazen van de priva tisering een gemiste kans. Volgens hem liggen er aan het schrappen van de verzelfstandi ging geen zakelijke argumenten ten grondslag, maar is het een puur politiek besluit dat de nieu we verhoudingen in de Tweede Ka mer weergeeft. In de TWeede Ka mer is alleen de WD nog voor stander van privatisering. Ook de strengere milieuregels bete- Nieuwe coalitie legt de uitbrei ding van Schiphol aan banden; de luchthaven mag alleen binnen de bestaande milieugrenzen ver der groeien. ditcard van Visa kan zelfs de benzi ne klimaatneutraal worden afgere kend. Visa berekent de CO,-uit- stoot van de aankoop en plant daarvoor bomen. De Rabobank komt dit voorjaar met een soortge lijk initiatief waarbij de bank in- versteert in duurzame energiepro jecten in ontwikkelingslanden. Een goed initiatief vindt Bartels. „Maar als alle Chinezen en Indiërs straks gaan consumeren, dan kun je bomen neerzetten tot je een ons weegt." Het geld kan volgens haar uiteindelijk beter gebruikt worden voor duurzame technolo gie, zoals schonere stroom en vlieg tuigen. „Anders is het dweilen met de kraan open." kenen voor Schiphol een gevoelige tegenvaller. Het nieuwe kabinet wil dorpen en steden op grotere af stand van de luchthaven, zoals Cas- tricum en Leiden, beter bescher men tegen geluidsoverlast. Dit werd al geadviseerd door de com- missie-Eversdijk. Ook op grotere afstand van Schip hol moeten meetpunten komen, waardoor strenger kan worden ge controleerd of Schiphol de geluids- grenzen niet overschrijdt. Schiphol mag van de nieuwe coali tie alleen binnen de bestaande mi lieugrenzen verder groeien. Dat kan betekenen dat de luchthaven minder nachtvluchten moet accep teren. Aantal faillissementen flink gedaald VOORBURG - Iets meer dan 280 be drijven en instellingen zijn in de cember vorig jaar failliet gegaan. Het aantal faillissementen, een manszaken niet meegerekend, heeft daarmee het laagste niveau bereikt in ruim vier jaar. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde. Het is voor het eerst sinds 2000 dat het aantal faillissementen daalt. Recordverkoop van platte televisies AMSTELVEEN - Nederlandse consu menten hebben het afgelopen jaar massaal platte televisies gekocht. De verkoop van deze apparaten is ruim 83 procent gestegen vergele ken met 2005. Dat komt neer op zo'n 402.000 platte tv's, meldde het onderzoeksbureau GfK giste ren. In totaal zijn er 885.000 platte televisies over de toonbank ge gaan. Daarmee is een omzet van 1 miljard euro gemoeid. BHP Billiton koopt aandelen terug SYDNEY - Het Australische mijn- bouwbedrijf BHP Billiton heeft gis teren aangekondigd voor een be drag van 10 miljard dollar (7,7 mil jard euro) aan eigen aandelen te rug te kopen. Het concern bulkt van het geld door de sterke vraag naar grondstoffen in groeimarkten als China. Het grootste mijnbouw- concern ter wereld heeft daarnaast nog geld over voor nieuwe projec ten en overnames. INC rondt groot project in Polen af WARSCHAU - In Polen is gisteren een groot winkelcentrum geopend dat is ontwikkeld door de vast goedtak van bankverzekeraar ING. Het pand in Warschau is met een oppervlakte van 225.000 vierkante meter een van de grootste winkel centra in Europa. Leo Beenhakker, bondscoach van het nationale voet balelftal van Polen, verrichtte de opening. Met het project was onge veer 500 miljoen euro gemoeid. Ordina wil Youngwood IT Croup overnemen NIEUWEGEIN - Automatiseerder Or dina is van plan om Youngwood IT Group over te nemen. Dit be drijf boekt met ongeveer negentig medewerkers een jaaromzet van 14 miljoen euro. Dat maakte Ordi na gisteren bekend. Youngwood le vert diensten aan onder meer ABN Amro, Achmea, Fortis en ING Group. Langereis ook weg bij advocatenkantoor AMSTERDAM - Charles Langereis legt ook zijn functie als partner bij advocatenkantoor Spigthoff neer. Langereis is betrokken bij een on derzoek van het Openbaar Ministe rie (OM) naar handel met voorken nis. De affaire raakt de reputatie van Spigthoff, zo liet het Amster damse advocatenkantoor woens dag weten. Eerder deed Langereis al afstand van zijn commissariaat bij internetbank Binck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17