Economie Akkerbouw klimt uit het dal Ontwikkeling landbouw moet ruim baan krijgen Aantal faillissementen in Zeeland vorig jaar aanzienlijk gedaald 1 4 Donderdag 8 februari 2007 PZC door Rinus Antonisse GOES - De landbouw moet in Zee land ruim baan krijgen. Dat wil zeggen: ontwikkeling van bedrij ven zonder meer mogelijk maken, kansen voor nieuwe (bio)energie- vormen creeëren, boeren meer in schakelen bij onderhoud en inrich ting van natuur en landschap, zor gen voor aanvoer van voldoende zoet water. Het is een greep uit de wensenlijst die de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt aan de politiek aanbieden. Handzaam sa mengevat in tien speerpunten Bovenaan staat 'toekomstgericht ontwikkelen'. Dat betekent schaal vergroting, waarbij erven (bouw blokken) ingericht moeten zijn naar de aard van het bedrijf. Ver groting van ervan voor opslag en verwerking moet zonder meer mo gelijk zijn. Aankoop van gronden voor na tuur en landschap is duur. Samen werking tussen boeren en natuur organisaties wordt als dé oplossing gezien voor kostenbesparing. Voor komen moet dat natuurprojecten komen op grond die grote waarde heeft voor de landbouw. Dus bij voorbeeld niet ontpolderen op goe de grond. Dat geldt volgens ZLTO en ZAJK trouwens voor alle claims die op de groene ruimte gelegd worden: niet doen als het om vruchtbare gronden gaat. Vrij baan willen de organisaties ook voor nieuwe activiteiten in het buitengebied. Genoemd wor den nieuwe gewassen al dan niet onder glas, recreatie, kweek van vis en schelpdieren, bio-energie. Nadrukkelijk vragen ZLTO en ZAJK aandacht voor de opdringen de verzilting. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het aantal faillisse menten in Zeeland is vorig jaar fors gedaald. De rechtbank ver klaarde in 2006 161 personen, be drijven en instellingen bankroet. Dat is 8 procent minder dan een jaar eerder. Daarmee volgt Zeeland de landelij ke trend. Over heel Nederland nam het aantal faillissementen vo rig jaar met 9 procent af Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Bij de 161 faillissementen die in Zeeland zijn uitgesproken, waren volgens de Kamer van Koophan del 56 bedrijven. In 2005 gingen 62 Zeeuwse bedrijven op de fles. De meeste ondernemingen waren ac tief in de sectoren horeca en bouw. Van de 56 bedrijven die ge dwongen de deuren sloten, was ruim een derde gevestigd op Wal cheren, 30 procent op de Bevelan- den en 24 procent in Zeeuws- Vlaanderen. Het CBS signaleert dat het aantal faillissementen voor het eerst sinds 2000 is gedaald. Zeeuwse boeren zien de toekomst met meer vertrouwen tegemoet. door Ben Jansen GOES - De toename van de teelt van graan voor energieproductie doet de Zeeuwse akkerbouw goed. De graanprijs zit in de lift en trekt die van gewassen als vlas, cichorei en bruine bonen mee omhoog. „Er is weer vraag", constateren Jo- han Sanderse en Guilliam van der Schelde van de boerenorganisatie ZLTO. „Het gevoel voor de markt te telen keert terug. Da's belangrijk voor een ondernemer. Voor de relatief kleinschalige akker bouw in Zeeland is de teelt van non food graan maar matig interes sant. Als boeren in andere landen evenwel overstappen op energie- graan, ontstaat voor Zeeuwse boe ren ruimte in de markt. In Zuid-Duitsland bijvoorbeeld is brouwgerst schaars. Van der Schelde wijst erop dat de toegenomen welvaart in India ook een positief effect op de graanprijs heeft. „Je ziet dat mensen daar meer vlees gaan eten. Dat leidt tot een toename van de vraag naar graan. Om één kilo vlees te produ ceren heb je nu eenmaal twee kilo graan nodig." Sanderse stelt vast dat graan net als vroeger een spilfunctie in de ak kerbouw begint te krijgen. Het gevolg is dat meer wintertar we is gezaaid. Van der Schelde ver wacht dat het areaal zomergerst l^j Gebruik van graan voor de ener- gieproductie en de stijgende wel vaart leveren prijsstijgingen op die gunstig zijn voor het inko men van akkerbouwers. ook flink zal uitbreiden. Veel ak kerbouwers staan er financieel gun stig voor. Het vorige seizoen is voor de meesten profijtelijk ge weest. Sanderse tekent daarbij aan dat anderen een ronduit slecht jaar hebben gehad. „Het grillige weer heeft tot gigantische inko mensverschillen geleid. Wie de pech had kleine aardappelen en uien te oogsten, met een matige kwaliteit, en ze vroeg verkocht, heeft zeker geen best jaar achter de rug." Bij de voor het inkomen van de Zeeuwse akkerbouwers belangrij ke aardappelen en uien verwach ten Sanderse en Van der Schelde geen grote verschuivingen in het areaal voor 2007. Ook dat onder streept naar hun mening het feit dat de akkerbouw in rustiger vaar water is beland. „Aardappels en uien telen en zonder kwaliteitsver lies bewaren is een specialiteit. Het aandeel gelukszoekers die het ook eens willen proberen, neemt af" Valt er dan niets meer te wensen? Sanderse: „We zouden wel een weekje stevige vorst kunnen ge bruiken. Anders voorzie ik proble men met ziekten en plagen." Voorbereidingen voor het seizoen 2007 bij Grijpskerke foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14