Formatie Ongeduldige kiezer gunt nieuw kabinet wel eerst wat tijd f PZC Donderdag 8 februari 2007 1 3 Politicologen denken niet dat de achterban van de regeringspartijen zich nu ontevreden van de coalitie afkeert. door Joep Trommelen Philip van Praag, universitair hoofddo cent politicologie aan de Universiteit van Amsterdam: „Het eerste halfjaar geeft de kiezer een nieuw kabinet nog het voordeel van de twijfel. Ze beseffen heus wel dat een regeerakkoord een compromis is, zullen zich niet meteen belazerd voelen. Tenzij sprake is van compromissen die par tijen niet aan hun achterban uit kunnen leg gen, maar daar is in dit akkoord geen sprake van. De PvdA heeft weliswaar iets uit te leg gen over de hypotheekrente en waarom Bos het kabinet ingaat, het CDA wellicht over de AOW en de WAO. Maar hun kiezers lig gen daar niet wakker van. Dat gebeurt pas als ze met pijnlijke gevolgen van beleid wor den geconfronteerd. Sinds 'Fortuyn' is de kiezer weliswaar ongeduldiger geworden, maar niet zodanig dat hij alle problemen in een paar weken opgelost wil zien." Professor Rudy Andeweg van de Leidse Uni versiteit zegt 'dat kiezers sowieso altijd onge duldig zijn'. „Maar ze zijn wel zo verstandig dat ze hun oordeel niet van een stuk papier laten afhangen." De politicoloog, vorig jaar nog voorzitter van de PvdA-projectgroep Democratie en Bestuurlijke Vernieuwing, herinnert zich de situatie van vier jaar geleden, toen D66 met WD en CDA in zee ging. „De D66-kiezers reageerden daar aanvankelijk niet op. Maar gaandeweg, toen steeds meer bleek dat de partij weinig in het kabinet in te brengen had, haakten ze af." Van Praag denkt dat de gebeurtenissen van de afgelopen weken wel van invloed zullen zijn op de verkiezingen voor Provinciale Staten van 7 maart. „De Pv dA kan zich wellicht wat herstellen, maar nooit naar het niveau van een jaar geleden. Ik denk dat de PvdA al héél blij is als ze in vergelijking met vier jaar geleden niet verlie zen. En de WD kan misschien iets profite ren van ontevreden CDA-kiezers die dit ka binet niet wilden." Medisch/ ethische kwesties Oorspronkelijk standpunt: Extra aandacht voor komen zwangerschap Handhaven huidige situatie, pil terug in pakket Vastleggen van recht op leven in grondwet Regeerakkoord: Abortuswet blijft gehandhaafd. Variabele bedenktijd voor overtijdbehan deling. Pil terug in basispakket Huurmarkt Oorspronkelijk standpunt: Regeerakkoord: Huurmarkt voor een deel liberaliseren Liberalisering van de baan, huurstijging Huurverhoging gekoppeld aan gekoppeld aan de loonontwikkeling. Afbraak inflatie, huursubsidie repareren Geen liberalisering van huursector Gezorid- heidszorg Oorspronkelijk standpunt: Regeerakkoord: Fors bezuinigen. No-claim zo No-claim vervalt, snel mogelijk afschaffen wel eigen risico Afschaffen no-claim Afschaffen no-claim Oorspronkelijk standpunt: AOW onaangetast, geen verhoging pensioenleeftijd Welgestelde ouderen betalen mee aan AOW Mensen boven 65 jaar met aan vullend pensioen van boven de 18.000 euro betalen mee Regeerakkoord: Ouderen met aanvullend pensioen vanaf 18.000 euro betalen mee aan de AOW als ze voor hun 65ste stoppen met werken infographic Fons de Weert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13