'Hallo oma, hoe gaat het? Kunt u wat voorschieten?' PZC Donderdag 8 februari 2007 1 1 Het zelfvertrouwen van bejaarden loopt een dreun op als ze belazerd zijn. Ze durven de deur niet meer open te doen en kunnen in een isolement raken. foto Roland de Bruin UW MENING Aanjagers van de Christelijke jeugdcultuur in Zeeland bevestigen: dat geloven weer 'in' is. Enkele lezers reageerden zo. Ouderen zijn opvallend vaak het slachtoffer van babbeltrucs. DEN HAAG - Mevrouw De Boer zit thuis in haar seniorenwoning als de telefoon gaat. „Hallo oma, met mij. Hoe gaat het?", klinkt het aan de andere kant van de lijn. De vrouw uit Hillegom twijfelt even. „Ben jij dat Rens, of is dit Steef?", vraagt ze. „Ik ben het, Rens. Ik heb een pro bleem. Ik sta in de garage, want ik heb mijn auto in elkaar gereden. En nu moet ik zo de rekening beta len, maar zoveel geld mag ik niet ineens opnemen. Kunt u me de rest even voorschieten? Het gaat om 1600 euro. Hebt u dat? U krijgt het morgen terug." De 79-jarige aarzelt nog wel even. Haar kleinzoon heeft haar nog nooit om geld gevraagd en ze heeft het niet heel breed. Toch zegt ze toe hem uit de brand te hel pen. „Dat is geweldig, oma", roept de stem. „Ik stuur de boekhouder van de ga rage even langs om het geld in ont vangst te nemen. Ik moet namelijk bij de auto blijven, maar ik kom vanavond meteen bij je langs." Achteraf schaamt mevrouw De Boer zich enorm dat ze zich zo heeft laten inpakken. Ze wil dan ook niet met haar echte naam in de krant. Want al voelde ze dat er iets raars aan de hand was, ze ging toch naar de geldautomaat, pinde de 1600 euro en gaf het aan de op lichter. „Terwijl ik normaal altijd zo alert ben. Ik dementeer nog niet, hoor", bezweert ze. Mevrouw De Boer is één van de negentien oma's die slachtoffer werden van dezelfde babbeltruc. De vermeende dader is opgepakt en hoorde gisteren vier jaar cel te- Het zelfvertrouwen van bejaarden loopt vaak een dreun op als ze zijn belazerd gen zich eisen. Het ontfutselde geld moet hij terugbetalen, zo wil het Openbaar Ministerie. Maar ook al krijgt mevrouw De Boer haar 1600 euro terug, het gé- voel van onveiligheid is sinds de oplichting gebleven, net als de schaamte. Niemand heeft ze nog verteld over het misdrijf, behalve haar familie. Uit onderzoek van criminoloog Frank Bovenkerk blijkt dat oude ren opvallend vaak de dupe zijn van babbeltrucs. Dat is opmerkelijk, omdat bejaar den minder dan alle andere bevol kingsgroepen het risico lopen slachtoffer te worden van crimina liteit. Zeker niet in kleinere ge meenten, waar veel ouderen wo nen en de sociale controle nog groot is. Volgens het Nationaal Fonds Ouderenhulp (NFO) worden ieder jaar per telefoon 250.000 pogingen gedaan zestigplussers op te lichten en nog eens 125.000 aan de deur. Bij al die keren is het ruim 30.000 maal 'bingo' voor de oplichter, die vele gedaanten kent. De scharensliep van vroeger heeft gezelschap gekregen van 'medewer kers' van nutsbedrijven, 'bankper soneel' of'nieuwe buren' en 'zwan gere' vrouwen die even willen bel len, een glaasje water vragen of dringend naar het toilet moeten. „Oplichters zoeken de zwakkeren in de samenleving op, dus ook ouderen", zegt Menno Hartenberg van de politie Noord-Holland Noord. De meeste slachtoffers doen geen aangifte. Hartenberg: „Mensen schamen zich vaak te pletter. Dat horen we van hun kinderen als die later als nog bellen." Het zelfvertrouwen van bejaarden loopt vaak een dreun op als ze belazerd zijn, zegt Lydia van den Brandhof van het Nationaal Fonds Ouderenhulp. „Ze durven daarna de deur niet meer open te doen en ze kunnen in een groot isolement terechtko men." Heb zeker belangstelling voor de kerk. Het ware te wen sen dat meer mensen hun vooroordelen eens een beetje bijstellen en ook eens een bezoek brengen aan een kerk dienst zonder de vooringenomen gedachte van: „Het zal wel niks betekenen of: dat is op mij niet van toepassing." Al was het alleen al dat je op zo'n moment eens even stil staat dat er nog meer is tussen hemel en aarde dan alleen je eigen leefgewoonte, (leef-)omstandigheden. Komt bij dat geloof verbroedert en dat is iets wat wij allemaal kun nen gebruiken. D. van Limbergen Geloven is weer in, omdat sommigen de gedachte niet aankunnen dat er na de dood niks meer is. Broos De kerk heeft de jongeren onder ons beslist nog wat te bieden hoor. In steeds meer parochies worden activitei ten ontplooid. Denk aan een jongerenpastoraat of jonge rengroep. Waarom zouden alleen de 'nieuwe' stromingen iets voor jongeren (kunnen) doen? Ik geef toe dat de tra ditionele kerken niet voorstaan op hun muziekkeuze, maar ik ben van mening dat ze dat in veelvoud goedma ken door diepgang. Ik voor mezelf vind de moderne mu ziek wel kunnen voor de religieuze boodschap, maar het moet wel passend zijn bij doelgroep en verwachtingen. Verder wil ik zeker ook de aandacht vestigen op Taizé, een oecumenische broedergemeenschap in Frankrijk, on gekend populair bij de jongeren. Vele Nederlandse jonge ren gaan daar jaarlijks naar toe, en wat heeft het te bie den.. niets moderns, de liederen en muziek ook niet, die zijn vaak juist van de oude stijl. Al met al: die goede oude kerk is zo gek nog niet! Louis Mangold

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11