Buitenland PKK krijgt een broertje in Iran Palestijns-Saoedische top laatste kans op akkoord Fatah en Harnas Miljarden meer voor oorlog VS Duitse rechter verbiedt internetinbraak PZC Dinsdag 6 februari 2007 9 Pejak strijdt voor autonomie van Iraans deel van Koerdistan. door Harald Doornbos BEIROET - Het nieuwste broertje van de Koerdische Arbeiders Partij (PKK) heet Pejak, de 'Partij voor een vrij leven in Koerdistan'. Haar oprichting kan grote gevolgen heb ben voor de stabiliteit in Iran. Diep in de bergen van Noord-Irak, in het Koerdische deel van het land, trainen honderden Pe- jak-strijders voor aanvallen op het naburige Iran. Terwijl moederorga nisatie PKK zich richt op de 'bevrij ding' van de Turkse Koerden, wil Pejak hetzelfde doen voor de Koer den in Iran. Sinds de arrestatie van leider Abdullah Öcalan in 1999, is de PKK een stuk minder actief en gewelddadig in Turkije. Maar Pejak staat nog aan het begin van haar strijd. Ook zijn de twee Pejak-leiders wel op vrije voeten. Aan het hoofd van Pejak staan een man en een vrouw, om te onder strepen dat de beweging zich ook In Irak trainen Koerdische strij- ders om de strijd aan te gaan in buurland Iran. In tegenstelling tot de PKK, wordt deze groep, Pe jak, door de VS gedoogd. sterk maakt voor vrouwenrechten in dit vrouwonvriendelijke deel van de wereld. Hoessein Afsheen is een 36-jarige Turkse Koerd, die al sinds 1990 voor de PKK vecht. De vrouwelijke commandant is de 32-jarige Iraanse Koerd Beridon Dershim. Pejak is minder radicaal dan de PKK, omdat de groep geen onaf hankelijkheid nastreeft voor Iraans Koerdistan, maar een eind wil ma ken aan het bewind in Teheran. Zodra daar een echt democrati sche regering is geïnstalleerd, kun nen de minderheden een autono me status krijgen binnen Iran, zo meent Pejak. Tot nu toe heeft de groepering en kele aanvallen uitgevoerd in Iran, waarbij zij tenminste 24 Iraanse politiemannen en leden van de Re volutionaire Garde heeft gedood. De groep heeft nog geen bomaan slagen gepleegd. Wat de situatie rondom Pejak extra gevoelig - mogelijk zelfs ex plosief - maakt, is dat de VS de groep gedogen. Terwijl de PKK in Europa en de VS onder Turkse druk is bestempeld tot terroris tische organisatie, kan de an- ti-Iraanse Pejak min of meer vrij haar gang gaan in Noord-Irak. Er zijn geen bewijzen dat de VS Pejak daadwerkelijk steunen. Italië neemt afscheid van bij rellen omgekomen agent CATANIA - Dochter Fabiana van poli tieman Filippo Raciti kijkt toe als de kist van haar vader door de kathe draal van Catania wordt gedragen. Duizenden Italianen woonden giste ren de begrafenis bij van de agent die vrijdag om het leven kwam bij ernstige voetbalrellen in de Siciliaan- se stad. De dood van de agent zorgt voor grote beroering in Italië. De Ita liaanse regering hield gisteren crisis beraad met sportorganisaties over maatregelen tegen voetbalgeweld. Morgen besluit de regering of de stilgelegde voetbalcompetitie her vat mag worden. foto RTR Gevechten en lege schatkist dwingen partijen tot succes. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Hamas-leider Khaled Mishal lijkt vastbesloten. „We zul len Saoedi-Arabië niet verlaten zonder een overeenkomst", zei hij aan de vooravond van de Pales tijns-Saoedische topconferentie, die vandaag begint in de heilige stad Mekka. Doel is het bereiken van een akkoord over de vorming van een Palestijnse regering van nationale eenheid. Alleen dan is er een kans dat Fatah en Harnas een eind kunnen maken aan het on derlinge geweld. Alleen dan kun nen de Palestijnen de breuk met de internationale gemeenschap lij men en is er weer hoop op een hervatting van het diplomatieke proces. De islamitische Harnas en de natio nalistische Fatah zijn al langer dan een halfjaar bezig een regering van nationale eenheid te vormen. De partners van het Kwartet (VS, EU, VN en Rusland) willen alleen za ken doen met een Palestijnse rege ring die de bestaande verdragen naleeft, geweld afzweert en Israël erkent. Hamas is daartoe niet be reid. De Oslo-akkoorden, waarop het Palestijnse Bestuur en zijn in stituten zijn gebaseerd, zijn geslo ten tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Ha rnas moet van Oslo niets hebben en een Hamas-regering is daarom gedoemd te werken zonder buiten landse diplomatieke en financiële steun. Het enige dat Harnas en Fa- In Saoedi-Arabië praten Harnas en Fatah over een regeringsak koord. Na een halfjaar mislukte onderhandelingen, liggen de ver wachtingen nu hoger. tah kunnen proberen, is het schep pen van een nieuwe bestuurstoe- stand, die het de internationale ge meenschap mogelijk maakt norma le betrekkingen te hervatten. Dat lukt alleen als alle partijen bereid zijn water bij de wijn te doen. Eer der hebben Egypte en Syrië ver geefs geprobeerd Hamas en Fatah tot elkaar te brengen. De verwach tingen voor Mekka zijn hoger ge spannen. De gevechten in de Ga- zastrook van de laatste dagen heb ben duidelijk gemaakt hoe belang rijk een overeenkomst is. Daar naast is de Palestijnse schatkist leeg. Bush vraagt het congres 245 miljard extra voor Irak en Afghanistan. WASHINGTON - De strijdkrachten en de oorlogen in Irak en Afghanis tan staan wederom in de schijn werpers nu de Amerikaanse presi dent Bush naar een door de Demo craten gedomineerd Congres is ge weest voor geld. Gisteren diende het staatshoofd zijn begrotings voorstellen in en de cijfers liegen er niet om. Het Witte Huis zou graag van het Congres in eerste aanleg een totaalbedrag van 245 miljard dollar krijgen om de veld tochten in Irak en Afghanistan te bekostigen. Van dat bedrag is 100 miljard be stemd voor het fiscale jaar 2006-2007. Eerder al kreeg de rege ring voor datzelfde jaar 70 miljard toegestopt. Het wordt daarmee met 170 miljard het duurste oor logsjaar tot nog toe voor de VS sinds de inval in Irak vier jaar gele den. De eerste ramingen van de rege ring voor het fiscale jaar 2007-2008, dat begint op 1 okto ber, staan op 145 miljard dollar. De afgelopen jaren had Bush wei nig moeite geld te krijgen voor de oorlogen. De financiering ging bui ten de officiële begrotingsbehande ling om. Geld werd op ad hoe basis door het door de Republikeinen be heerste Congres toegekend. Na de tussentijdse verkiezingen van no vember 2006 zijn de machtsver houdingen in het Congres echter veranderd en kan Bush alleen het geld krijgen via de begrotingsweg. De Democratische voorman in de Senaat, Harry Reid, heeft al te ken nen gegeven dat er met extra waak zaamheid naar de cijfers gekeken gaat worden. Recente onthullin gen over enorme spilzucht, corrup tie en incompetentie bij de beste ding van hulpgelden in Irak heb ben de zaak op scherp gezet. Bush wil anderzijds het federale begrotingstekort terugdringen. Dat zou inmiddels zijn opgelopen tot 750 miljard dollar volgens de BBC. De federale uitgaven in de VS zelf zouden daarom slechts stijgen met 1 procent. Het begrotingstekort wegwerken in tijden van oorlog vereist bezui nigen op andere terreinen, zei Bush. KARLSRUHE - De Duitse politie en inlichtingendiensten mogen niet heimelijk via het internet compu ters doorzoeken. Dit heeft het Duitse Federaal Ge rechtshof (BGH) in Karlsruhe gis teren bepaald. De werkwijze is vol gens rechercheurs onder meer han dig bij het opsporen van terroris ten. Minister Schauble van Binnenland se Zaken wil werk maken van een nieuwe wet, waardoor de 'internet- huiszoeking' alsnog mogelijk wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9