Weerman kan voortaan twee weken vooruitzien NIEUWS GETIPT VOOR U Misdaad in Nederland heel hoog Meer geweld tegen jongeren dan ouderen Schuldsanering via rechter verloopt meestal succesvol NI NI PZC Dinsdag 6 februari 2007 5 Alleen Groot-Brittannië, Ierland en Estland scoren slechter in EU. Queen tekent gastenboek in Engelse kerk BRUSSEL - De criminaliteit in Ne derland ligt ruim boven het gemid delde in de Europese Unie. Ge weldpleging ligt maar liefst 50 pro cent hoger dan het EU-gemiddel- de en is het afgelopen decennium toegenomen. Dat blijkt uit het onderzoek 'The burden of crime in the EU', uitge voerd door een aantal onderzoeks bureaus. Slechts in het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Estland heb ben burgers meer last van crimina liteit dan de gemiddelde Nederlan der. In de gehele EU loopt de cri minaliteit in zijn algemeenheid te rug, in vergelijking met tien jaar ge leden. Alleen in België verslechter de de situatie. In dat land komt ook geweld tegen buitenlanders het meeste voor. Grieken hebben het vaakst te maken met corruptie. Ook in Nederland is de criminali teit (inclusief diefstal, inbreken, overvallen en (seksuele) geweldple ging) net als gemiddeld in de hele EU afgenomen. Vergeleken met het piekjaar 2002 daalde de in kaart gebrachte crimi naliteit in grote gemeenten in Ne derland met 17 procent, tegen el ders met 6 procent, aldus het CBS. Maar Nederland kende het afgelo pen decennium wel een toename van geweldpleging die hoger ligt dan het EU-gemiddelde. Zo na men bedreigingen en intimidaties met 4,5 procent toe (EU-gemiddel de 3 procent) en is de daadwerke lijke geweldpleging met 1,5 pro cent toegenomen (EU-gemiddelde 1 procent). Ook ligt het aantal inci denten tegen vreemdelingen in Ne derland en België relatief gezien hoger dan het EU-gemiddelde. AMSTERDAM - Queen Elizabeth II ondertekent het gastenboek in de Engel se kerk in Amsterdam. De Britse vorstin bracht gisteren samen met prins Philip (85) een bezoek aan Nederland. Koningin Beatrix haalde het paar voor de dagtocht naar Nederland af van Rotterdam Airport af. Behalve de kerk werden het Internationaal Gerechtshof in Den Haag en het Amster dams Historisch Museum aangedaan. foto Robin Utrecht DEN HAAG - Jongeren zijn vaker slachtoffer van criminaliteit dan ouderen. Van de 15 tot 24 jarigen werden vorig jaar meer dan vier op de tien slachtoffer, tegen min der dan twee op de tien inwoners van 45 jaar en ouder. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend heeft ge maakt. In 2006 werd ruim een kwart van de mensen van 15 jaar en ouder slachtoffer van veelvoorkomende criminaliteit. Ongeveer vijf pro cent kreeg te maken met een ge weldsdelict als mishandeling, be dreiging of ongewenste seksuele in timiteiten. DEN HAAG - Mensen die door tus senkomst van de rechter hun schulden wegwerken, hebben drie jaar later nog steeds een schone lei. Dat blijkt uit de 'monitor van de Wet Schuldsanering Natuurlij ke Personen'. Het Ministerie van Justitie noemt de schuldsanering via de rechter een succes. Negentig procent van de oude schuldenaars blijkt drie jaar later nauwelijks nieuwe schulden te hebben gemaakt. De helft van de mensen - particulieren zowel als ondernemers - geeft aan zelfs geld te hebben gespaard. Volgens minis ter van Justitie Hirsch Ballin is schuldsanering daarmee een effec tief middel in de strijd tegen pro blematische schulden. Particulie ren blijken iets vaker dan onderne mers hun leven te beteren nadat ze in de financiële problemen zijn geraakt. Slechts acht procent van de particulieren heeft drie jaar na het schuldsanering weer betalings achterstanden, tegenover tien pro cent van de ondernemers. Bij on dernemers liggen vooral financiële problemen ten grondslag aan een gang naar het saneringstraject, bij particulieren vooral terugval van inkomsten en overbesteding. In 2005 belandden 14.600 perso nen in een wettelijke schuldsane ringstraject, 600 meer dan het jaar daarvoor. Vooral het aantal oude ren en alleenstaanden dat in de ro de cijfers staat, nam licht toe. De gemiddelde schuld beliep 27 duizend euro, bij ondernemers lag dit bedrag op de 117 duizend. Om hun schulden en openstaande re keningen af te kunnen lossen moe ten schuldenaars gemiddeld drie jaar lang onder het bijstandsmini mum leven. Een bewindvoerder houdt toezicht op hun uitgaven. Schuldenaars die via de rechter een saneringsregeling krijgen op gelegd slagen er vaak in om defi nitief uit de rode cijfers te ko men. Twaalf procent werd slachtoffer van een vermogensdelict, zoals een inbraak of een poging daartoe. Volgens het CBS zijn jongeren va ker de dupe, omdat ze zich eerder in een risicovolle omgeving bevin den. „Jongeren stappen vaker. Als ze dan een drankje hebben gedron ken, voelen ze zich sterker. Dat kan leiden tot meer conflicten, waarbij jongeren slachtoffer zijn", aldus een woordvoerder van het CBS. „Ouderen zijn minder weer baar en dus voorzichtiger." In stedelijke buurten ligt het aan tal slachtoffers hoger (een op de drie) dan in minder stedelijke ge bieden (een op de vier). S T£> RCOl LECTION 'ti Elke dag deel je unieke momenten met je hond of kat. Die momenten waarop je beseft hoe bijzonder hij of zij voor je is. Natuurlijk wil je dan ook iets terug kunnen geven Daarom introduceren SHEBA' en CESAR' de Starcollection: een collectie exclusieve sieraden voor het meest bij zondere lid van de familie, ontworpen door designermerk Dolce Luna. Het perfecte geschenk van jou, voor je huisdier. De Starcollection van Dolce Luna, een mooiere bezegeling van jullie band is haast niet denkbaar Spaar nu met SHEBA*en CESAR* voor korting op de Starcollection. Europees weercentrum heeft nieuwe methode al twee jaar beproefd. door Dick Hofland DEN HAAG - Het plannen van een weekendje weg wordt een stuk makkelijker met de nieuwe weers verwachting van het KNMI voor twee weken. Erwin Kroll maakt er al geregeld gebruik van voor zijn weerpraatje in het NOS Journaal. De informatie is eigenlijk alleen nog beschikbaar voor een instan tie als Rijkswaterstaat en de lucht vaart, maar Kroll mag ook al mee doen. Hij is enthousiast. Er is twee jaar met het systeem geëxperimenteerd in het Europese weercentrum in het Engelse Rea ding. Om te weten hoe betrouw baar het precies is, moet over mini maal een jaar worden bekeken in hoeverre' de verwachtingen zijn uitgekomen. Tot nu heeft het KNMI dat nog slechts in enkele gevallen kunnen testen. Het instituut is daarover te vreden. Verwachtingen voor één dag komen tegenwoordig in acht van de tien gevallen uit, bij een week is dat ongeveer zes van de tien. Halverwege de negentiende eeuw werd het weer voor het eerst vanuit een wetenschappelijk analy se van metingen voorspeld. Tot on geveer i960 voor een tot twee da gen. Door de steeds krachtiger computers werden voorspellingen sindsdien almaar beter. De maximale termijn van trouwba re weersvoorspelling is inmiddels verschoven naar zeven dagen. Ver wachtingen voor één dag komen nu in acht van de tien gevallen uit, bij een week,is dat ongeveer zes van de tien keer. Robert Mureau, meteoroloog van het KNMI, vindt het nieuwe systeem 'een openba ring'. De nieuwste voorspellingen zijn □2 Het weer is voor een steeds lan gere periode betrouwbaar te voorspellen. Dat is te danken aan steeds krachtigere computers, die onzekerheden er uit filteren. gebaseerd op vijftig rekenmodel len. Alle scenario's daarin worden met elkaar vergeleken. Hoe meer ze overeenkomen, hoe betrouw baarder de voorspelling. Han van Dop, hoofddocent meteo rologie aan de Universiteit van Utrecht, is sceptisch: „Als je het op getreden weer vergelijkt met de voorspelling is het nog niet veel bij zonders". NOS-weerman Erwin Kroll vindt de nieuwste voorspelling 'razend interessant' en beslist geen onzin. „Hoe verder je vooruit kijkt, hoe groter de kans op fouten, maar met dit model kun je heel nauw keurig de trend voorspellen. De on zekerheden die erin zitten, filter je er beslist uit. Dan krijg je een prachtige indicatie van de tempera tuur en het type weer dat je over langere tijd kunt verwachten." Het zal, denkt Kroll, nog wel een jaartje duren voordat de tv-kijker het ook zal kunnen zien. „Zoals al les wat heel nieuw is, moet ook dit eerst een tijd worden be proefd." ST RCOILECTION Vul hel diagram zo In dat in elke rij elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen 7 9 9 8 2 7 1 5 3 6 3 4 4 1 7 8 2 6 4 7 5 1 5 6 2 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5