Paaltjesbos is M Excursie in Voordelta betrekt mens bij natuur rj ""TBHBSEn Tevredenheid op basisscholen Obase Samen delen en knutselen Spinners fietsen elfduizend euro bij elkaar WW POLDERDIJK 26 Dinsdag 6 februari 2007 pzc Discussie over gebruik van Noordzee voor de Zeeuwse kust. door Melita Lanting zierikzee - Ecotoerisme op de Noordzee is een prima manier om mensen bij de natuur te betrek ken. Dat zeggen A. van Haperen van Staatsbosbeheer en A. Verse- put, wethouder van Schou wen-Du iveland. „Mits het verant woord gebeurd kunnen excursies een goede bijdrage zijn aan de na tuurbeleving", aldus Van Haperen. Hij reageert hiermee op een initia tief vanuit Rotterdam om met rub berbootjes zeehondensafari's te or ganiseren naar zandplaten voor de kust bij de Brouwersdam. De toeristen worden naar de zand platen toe gebracht en vervolgens drijven de bootjes langzaam langs de platen zodat de bezoekers de zeehonden kunnen zien en foto graferen. Van Haperen is niet bang dat dergelijke initiatieven de na tuur te veel verstoren. „Nee, ik denk dat de beheersmaatregelen in Natura 2000 verantwoorde ka ders bieden om dergelijk gebruik te reguleren." Het toekomstig gebruik van de Noordzee voor de Zeeuwse kust staat momenteel ter discussie. De Bundeling van kracht en kennis is meerwaarde koepel. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tevredenheid. Dat is de belangrijke uitkomst van een onderzoek dat gehouden is onder leerlingen, hun ouders en leer krachten van de openbare basis scholen op Schouwen-Duiveland. Met het onderzoek heeft Obase, de koepel van deze scholen, een nulmeting laten maken met be hulp waarvan de scholen (dertien scholen, twee nevenvestigingen) hun schoolplan voor de komende vier jaar kunnen formuleren. Door de resultaten van de gehou den enquêtes te vergelijken met landelijke uitkomsten zijn er aardi ge vergelijkingen te trekken. Zo blijkt dat ouders en leerkrachten op de Schou wen-Du ivelandse Oba- hele Voordelta wordt aangewezen als natuurgebied en binnen de Voordelta wordt ook nog een deel aangewezen als zeereservaat, ter compensatie van de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Om de natuur te beschermen worden straks zoge noemde beheersplannen opge steld. Dat zijn plannen waarin be schreven staat wat wel en wat niet meer mag. Sommige gebieden zul len zelfs aangewezen worden als rustgebieden. Ook wethouder Verseput (toeris me én binnen de gemeënte Schou wen-Duiveland verantwoordelijk voor de Voordelta) is warm voor stander van initiatieven zoals een zeehondensafari. „Het is zeker een meerwaarde voor ons toeristisch product. We zijn daar zelfs al druk mee bezig. Samen met gemeenten, provincie en ondernemers bekij ken we wat de mogelijkheden zijn. Er hebben zich ook al verschillen de ondernemers gemeld die daar wel wat mee willen." Mensen de natuur laten beleven is volgens Verseput heel belangrijk, omdat op die manier het draag- pw Wethouder Verseput vindt initia- tief voor zeehondensafari's voor de kust bij Brouwersdam meer waarde voor het toeristisch pro duct van Schouwen-Duiveland. sescholen significant meer tevre den zijn over de kwaliteit van het onderwijs dan dezelfde groep on dervraagden elders. Leerlingen hier zijn - net als elders - even (ge middeld) tevreden. Dat is vooral een verdienste van de verschillen de scholen, geeft Obasedirecteur E. de Keijzer aan. Het onderzoek is wél in opdracht van Obase gebeurd. De koepel, die nu een dik jaar oud is, zet nadruk kelijk in op kwaliteit. Zo zijn er re cent beleidsgroepen opgetuigd. De ze clubs bestaan uit ouders, leer krachten en schooldirecteuren - die zich gezamenlijk buigen over zaken als buitenschoolse opvang en huisvesting. Obasebeleid wordt op deze manier vanuit de scholen gevoed. Bovendien ontstaan er zo expertgroepen die de continuïteit van specialistische kennis binnen deze scholengroep garanderen. „Er is veel werk verzet", blikt De Feiten Natura 2000 Natura 2000 is een netwerk van Europese natuurgebieden. In heel Nederland zijn nu 111 ge bieden aangewezen die onder Natura 2000 vallen, waar onder verschillende in Zeeland. Er vol gen nog meer gebieden. Deze eerste serie gebieden ligt nu ter inzage voor inspraak. Gebieden die aangewezen zijn krijgen een beheersplan. Daarin wordt omschreven welke natuur waarden in stand gehouden moe ten worden. Deze beheersplannen worden ge maakt door de provincie in over leg met alle betrokkenen. vlak voor de natuurgebieden gro ter zal worden. Eigenaar M. van der Veen van Roots aan Zee (dat de safari's naar de zeehonden organiseert) is zich bewust van de risico's voor versto ring van de zeehondenpopulatie. „Wij organiseren niets in de perio de dat de zeehonden jongen heb ben en zogen en we nemen aller lei voorzorgsmaatregelen in acht zodat de dieren niet verstoort wor den. We gaan niet de platen op, zo als ik andere groepen wel zie doen." ZIERIKZEE - Knutselclub De Po pulier en de hervormde gemeente in Zierikzee organiseren activitei ten met het thema 'samen delen'. Kinderen tussen 4 en 12 jaar zijn zaterdag welkom tussen 14.00 en 15.30 uur in het kerkcentrum van de Gasthuiskerk in Zierikzee. Dan kunnen de kinderen knutselen. Zondag om 9.30 uur wordt een kinderdienst gehouden met het zelfde thema. Tijdens de dienst wordt gezongen en een toneelstuk je gespeeld. Keijzer op één jaar Obase terug. Maar er valt nog altijd veel meer te doen én te wensen. De Keijzer pleit wat dat laatste betreft voor de ontwikkeling van een gemeentelij ke visie op onderwijs en jeugd. Bei de items staan 'ontzettend laag op de agenda' van de Schouwen-Dui- velandse politiek, vindt hij. In dat verband verwijst de Obasedirec teur onder meer naar de plannen Nooddiensten rijden rond met zware sleutelbossen in auto. door Ton van den Nouweland neeltje jans - Winkelcentra, cam pings, jachthavens en natuurgebie den; ze zijn de Regionale Ambu lance Voorziening Zeeland (RA- VZ) een doorn in het oog. Met de beste bedoelingen zijn deze terrei nen afgesloten door paaltje of slag boom. Maar je zal er maar zwaarge wond liggen, terwijl de ambulance voor de slagboom staat. „Het Havenplein in Zierikzee kun je langs twee straten bereiken. Tij dens de donderdagmarkt is het plein afgesloten. Prima, maar nou verzinnen ze het om voor elke straat een ander type paaltje te ge bruiken," vertelt Reinald Bakker, ambulanceverpleegkundige en lid van de werkgroep verkeershinder van de RAVZ. En zo kon het gebeuren dat de am bulances op Schouwen-Duiveland tot voor kort waren uitgerust met twee bossen van elk veertig sleu tels, pennen en haken. Bakker: „Het is inmiddels al wat verbeterd, hoor. Tegenwoordig hebben we nog maar vijftien sleutels aan de bos. Maar vergeet niet dat de Beve- landse ambulances die ook moe ten hebben. Die rijden namelijk ook op Schouwen-Duiveland als onze eigen twee wagens al in actie zijn." Een actueel voorbeeld van ambu lance-verdriet is natuurgebied Tu reluur. In december werd daar een uitkijktoren geopend. Tegelijker tijd werd de weg ernaartoe - de Bootsweg - met een hek afgeslo ten voor autoverkeer. Wéér een sleutel erbij. Maar het kan nog gekker. De Vroonweg tussen Renesse en Haamstede. Bakker: „Bij de afslui ting van die weg waren gemeente, provincie, Staatsbosbeheer en nog wat clubs betrokken. Die commu niceren niet met elkaar. Dan had je een sleutel van de afslüitpaal. Maar dan vond een andere organi satie weer dat er nog te veel ver keer kwam en "dat zetten ze een voor een brede school in Zierik zee. Er is bij de betrokkenen behoefte aan kaders aan de hand waarvan over zo'n belangrijk onderwerp kan worden gediscussieerd. Een brede school is heel wat meer dan een stapel stenen. „Het gaat om sa menhang tussen onderwijs, ont spanning en ontwikkeling", geeft De Keijzer aan. extra kop op die paal met weer een ander slot." Bakker wil niet te hard schoppen tegen de overheden. „Sinds kort geeft de gemeente alle afsluitingen aan ons door en bij de plannen met de Kraaijensteinweg is ons om advies gevraagd. Gelukkig is het nu zo ver dat het doordringt dat wij er ook nog zijn. Bij de pro vincie gebeurt dat ook al." Tot genoegen van Bakker werkt een aantal campings in Zeeland al met zogenoemde 'calamiteitenkas- ten'. In deze gele kastjes bij de in gang van campings en bungalow parken zitten een sleutel, een plat tegrond en een briefje met het tele foonnummer van de beheerder. Bakker: „In de auto hebben wij dan weer de zogenoemde moeder sleutel, die op alle calamiteitenkas- 'Nou verzinnen ze het om voor elke straat een ander type paaltje te gebruiken' ten past. Die sleutel zit in een kluisje in de auto en dat kluisje kan op afstand door de meldka mer worden geopend. Elke ope ning wordt geregistreerd." Dat laatste is terecht, vindt Bakker. „Want het gaat om het vertrou wen van de campingeigenaren." Nog beter zou het volgens Bakker zijn als de meldkamer niet het kluisje in de ambulance, maar de calamiteitenkast op de camping op afstand zou kunnen openen. „Dat is iets voor de toekomst." Calamiteitenkastjes of niet; de campinghouder blijft er verant woordelijk voor dat de ambulance het terrein op kan. „Als wij de mel ding krijgen dat er in bungalow 12 iemand onwel is geworden. Nou vindt 'm dan maar. Daarom rijdt de campingbeheerder voorop." Bakker wil geen sleutelbossen meer. „We moeten in Zeeland naar een eenduidig systeem waar politie, brandweer en wij gebruik van kunnen maken. We houden de druk erop. En dat moet, willen we de norm van maximaal vijftien minuten aanrijtijd halen." rotterdam - Drie uur swingen op de trappers om geld in te zamelen voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Vijfenzeventig spor ters van sportcentrum Take Care in Zierikzee hebben die missie glansrijk volbracht. Ze fietsten rond de elfduizend eu ro voor het goede doel bij elkaar. De spinningmanifestatie heeft in totaal 245.545 euro opgebracht. „Het was super. Echt waanzinnig. Iedereen heeft het tot het einde aan toe volgehouden", blikt Daniel le van Tongeren van Take Care op de sportieve prestatie terug. Bijzon der moment wat haar betreft was toen alle 350 spinners aan wie zij zelf les gaf tijdens de manifestatie massaal hun handdoeken de lucht instaken. „Kippenvel", rilt Van Tongeren na. Volgend jaar doet Take Care weer mee aan het evenement Sporten voor Sophia. Jf GEVELVERFBAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN ROLLUIKEN. DAKRAMEN, GARAGEDEUR 1 c EN B Op vertoon van deze advertentie GRATIS montage op zonwering en rolluiken. (alleen particulieren) WIJNGAARDSTRAAT14 4461 DL GOES T 0113 220 ■173 F 0113 223191 INFOiSALUUGHT.NL Leerlingen van obs De Stove in Noordwelle met de rugtas die ze kregen toen Obase een jaar geleden werd geïntroduceerd, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50