Voetbalclubs ondermijnen eigen regels Forse straf voor Steaua Robin de Pagter nadert top twee 42 Dinsdag 6 februari 2007 PZC KNVB maakt serieus werk van aanpakken onbevoegde trainers. door Rudy Boogert GOES - Voetbalclubs in het ama teurvoetbal leken een vrijbrief te hebben om onbevoegde trainers aan te stellen. Op papier is het ver boden, maar in de praktijk kraaide er geen haan naar. Ja, af en toe kreeg zo'n club een brief van de trainersvakbond WON. Maar ja, die WON was niet meer dan een tandeloze tijger. Veel gebrul, geen gevaar. Maar dat lijkt nu ten einde. De voetbalbond KNVB maakt serieus werk van deze 'illegale' trainers. Volgens de laatste officiële telling (uit 2004) waren in Zeeland 44 trainers niet bevoegd hun club te trainen en coachen. Dat was ruim veertig procent van de in totaal 96 oefenmeesters bij een Zeeuws stan daardteam. „Dat zal in de tussen tijd niet veel veranderd zijn", zegt Jan Meulmeester, tot dit jaar voor zitter van de WON-afdeling Zee land. Decennialang heeft de bond het onbevoegd trainen immers ge doogd. Ook al kaartte de WON het probleem jaar in jaar uit aan. „Wij hebben slechts een signale rende functie", aldus Meulmees ter. „Wij trokken aan de bel, en nog eens, en nog eens, en nog eens, maar het probleem bleef bij de tuchtcommissie in een la lig gen. Wij waren verder machte loos. Heel frustrerend." Uit armoe werd het punt zelfs re gelmatig van de agenda geschrapt bij WON-vergaderingen. Het le verde toch niks op. „Terwijl wij al leen maar onze leden bescher men", zegt Meulmeester. „Zij heb ben gestudeerd voor trainer, maar komen niet aan de slag. En op hun plaats komt iemand die niet die kosten heeft gemaakt en niet die moeite heeft gedaan om het vak te leren." Meulmeester voert nog een twee de argument aan. „Voor mij hoe ven trainers geen diploma te heb ben, hoor. Ik ken voldoende onbe voegde trainers die kundig genoeg zijn. Het staat echter in de KNVB-reglementen dat het moet. En die regels hebben de clubs op gesteld. Ze ondermijnen dus hun eigen regels met een onbevoegde trainer. Dat is bedenkelijk." Het loopt nu de spuigaten uit, vindt ook de KNVB. In Zeeland speelt het probleem regiobreed: van de eerste klasse (Leendert Geelhoed, Terneuzense Boys) tot de vierde klasse (Honnie Claes- sens, Clinge), van Schouwen-Dui- veland (Leen Koster, Duiveland) tot Sint-Philipsland (Ton van der Spaan, Noad'67) en van koplopers (Jos van Belzen, Nieuwdorp) tot laagvliegers (Rudy Comelis, Cad- zand). Dat de KNVB nu in actie komt, is volgens Meulmeester een 'centen kwestie'. „Steeds minder trainers zijn bereid een cursus te volgen of ze vragen hun licentie niet meer aan. Er wordt toch niet naar geke ken. Daardoor komt er dus steeds minder geld binnen bij de bond." KNVB-districtsmanager Wim Jagt ontkent die verklaring. Zijn reden: „Wij hebben nu pas de tools om de bevoegdheid van trainers te controleren." De bond heeft inmiddels een in ventarisatie bij alle hoofdklassers en eersteklassers gemaakt en vol gens de landelijke WON is de eer ste straf al uitgedeeld („In het wes ten van het land"). Bewust is de bond begonnen bij de topama- teurs, zegt Jagt. „Ik proef dat er een voorbeeldwerking uitgaat naar de rest van de clubs." De tweede klassers gaan mogelijk ook dit sei zoen nog onder de loep, de lagere klassen volgen volgend seizoen. Straffen Clubs met een onbevoegde trai ner krijgen bij een eerste overtre ding een boete variërend van 100 euro tot 4540 euro, afhan kelijk van het niveau. Clubs die bij herhaling in de fout gaan, kunnen winstpunten in mindering worden gebracht. De onbevoegde trainers kunnen boetes krijgen variërend van 100 tot 2360 euro en daarnaast schorsingen variërend van drie tot twaalf maanden. De clubs worden eerst gewaar schuwd en als daarop geen actie wordt ondernomen, volgt een sanctie. Diploma's en licenties in het amateurvoetbal Trainer/Coach I Bevoegdheid Trainer mag op alle niveaus in het amateurvoetbal training geven. Trainer/Coach li Trainer mag vanaf de tweede klasse mannen, hoofdklasse vrouwen en tweede divisie junioren trainen. Trainer/Coach III Trainer mag in de vijfde klasse en lager bij de mannen, eerste klasse en lager bij de vrouwen en alle jeugd trainen. Omdat het Zeeuwse zaterdagvoetbal geen vijfde klasse kent, mag met een TC lll-diploma ook een zaterdag vierdeklasser getraind worden. Licentie Wordt verstrekt voor 5 jaar om met het behaalde diploma te mogen trainen en coachen. Sinds 1-7-'04 alleen nog verleend als de coach kan aangeven dat hij in de voorafgaande 5 jaar minimaal 12 studiepunten heeft behaald voor gevolgde bijscholingen. Inhoud opleiding Cursusdeel met 13 eendaagse bijeenkomsten (9.00 tot 21.00). Ervaringsdeel met stage van minimaal een keer per week, opdrachten en maken analyses. Kosten opleiding 5500 euro, exclusief boeken. Cursusdeel met 31 bijeenkomsten van elk 3 uur. Ervaringsdeel met stage van minimaal een week, opdrachten en maken analyses. 1745 euro, exclusief boeken. Cursusdeel met 23 bijeenkomsten van elk 3 uur. Ervaringsdeel met trainen en coachen van elftal tijdens cursus en stage van 60 uur. 535 euro, exclusief boeken. van onze sportredactie GOES - Robin de Pagter komt steeds dichter in de buurt van de top twee van het topscorersklasse ment. De speler van GPC Vlissin- gen is nog slechts één goal verwij derd van Marinus Baas (Arnemui- den) en drie van Hoek-aanvaller BOEKAREST - De Roemeense voet balclub Steaua Boekarest moet de komende drie thuiswedstrijden tenminste 150 kilometer buiten het eigen stadion afwerken. De nationale voetbalbond van Roe menië heeft deze forse straf giste ren opgelegd wegens de suppor- Jan Huygens. Lang leek de strijd om de koppositie in het klasse ment een onderonsje tussen Huy gens en Baas. Door vrijwel elke wedstrijd te blijven scoren (hij scoorde in 14 van de 15 duels) is De Pagter echter een serieuze be dreiging aan het worden. tersrellen tijdens de laatste twee wedstrijden voor eigen publiek in 2006. Daarnaast moet Steaua ook een geldboete van 15.000 euro betalen. Steaua Boekarest heeft wel aange kondigd dat het in beroep gaat te gen de straf ANP/RTR Poeder speaker en analist op boksgala VLISSINGEN - Bokser Don Diego Poeder fungeert zaterdag tijdens het internationale boksgala in sporthal Baskensburg in Vlissin- gen als speaker en analist. De 34-ja rige Rotterdammer is een goede bekende van Middelburger Danny Roelofs, die de hoofdpartij bokst in de interland tussen Nederland en Engeland. De afgelopen jaren trainden ze regelmatig samen. Poeder behoorde in de jaren ne gentig tot de wereldtop in het zwaargewicht. Hij werd twee keer Nederlands kampioen en pakte in 1997 de wereldtitel van de WBU, één van de meerdere bonden die de bokswereld rijk is. Tegenwoordig richt Poeder zich vooral op het geven van work shops en presentaties. Hij heeft daarvoor een eigen bedrijfje. Leonard Debbaut gaat er een jaartje tussenuit OOST-SOUBURG - Korfbaltrainer Leonard Debbaut last volgend sei zoen een sabbatical year in. De Souburgse oefenmeester sloeg met die beslissing een aanbod van de overgangsklasser KCC uit Capelle aan den IJssel af. Debbaut nam enkele weken de tijd om over het aanbod van KCC, momenteel koploper in de over gangsklasse zowel op het veld als in de zaal, na te denken. „Ik heb al tijd de intentie om meerdere jaren bij een club te blijven, om iets op te bouwen. Die garantie kon ik voor mezelf niet geven." Debbaut is daarom aan zijn laatste seizoen bij de Souburgse over gangsklasser Fortis bezig. „Ik ben inmiddels al zo'n tien jaar trainer. Een jaartje er tussenuit kan best verfrissend werken." Van 't Westende wint judotoernooi GOES - Tess van 't Westende heeft in Vlaardingen een nationaal jeugdtoernooi op haar naam ge schreven. De 13-jarige judoka uit Vlissingen won in de leeftijdsklasse tot vijf tien jaar haar eerste drie ontmoe tingen op ippon. In de halve finale versloeg ze Lilian Echt uit Maas tricht na een moeizaam begin met ruim verschil. In de eindstrijd te gen Denise Nortan uit Haarlem sloeg de Walcherse die traint bij sportschool De Korte in Hoogvliet met een voetveeg toe. De zege is een opsteker voor het NK, dat over twee maanden gehou den wordt. In Vlaardingen waren alle concurrenten van Tess van 't Westende aanwezig. Via het NK zou ze naar de Koninkrijksspelen kunnen worden afgevaardigd. Jan Meulmeester is hoopvol gestemd over de actie van de KNVB tegen onbevoegde trainers. „Maar gezien het verleden h< PZC Donja Odijk bron: KNVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42