Nieuwe kunstlichting met wortels in Zeeland Bob BronshofF fotografeert beste vrienden 34 Dinsdag 6 februari 2007 PZC Zestien van oorsprong Zeeuwse kunstenaars en vormgevers die in 2006 zijn afgestudeerd, exposeren momenteel in Middelburg. Drie van hen vertellen over hun werk en hun ambities. door Rolf Bosboom Naam: Claudy Luijcks (1977) Woonplaats: Eindhoven Opleiding: Design Academy Eind hoven Naam: Leonie Ruissen (1984) Woonplaats: Breda Opleiding: Akademie voor kunst en vormgeving St. Joost, Breda Zeeuwse achtergrond: Geboren in Arnhem, maar opgegroeid in Vlissingen en Oost-Souburg. „Vanaf het moment dat ik wist dat je kunst kon studeren, wist ik ook zeker dat ik naar de academie wil de. I Bij mijn examenopdracht wil de ik vooral proberen een eigen we reldje te maken. De wereld om ons Zeeuwse achtergrond: Geboren en opgegroeid in Terneuzen. „Al toen ik me inschreef bij de De sign Academy Eindhoven, bleek al dat ik meer een kunst- dan een vormgeversportfolio had. Dat zie je ook terug in mijn afstudeerpro ject. Het ene deel is een echt pro duct: een gordijn met magneetjes, waardoor je een heel andere bele ving van krijgt. Het andere deel is een autonoom werk: een grote in stallatie van wol, waarbij het mij vooral gaat om de vraag wat het materiaal met de ruimte en de tijd doet en hoe het de toeschouwer beïnvloedt. Na mijn afstuderen werd ik direct heen heb ik als uitgangspunt geno men en daar van alles bij bedacht, waardoor een soort sprookje, een soort droom is ontstaan. Aanvanke lijk had ik het wel wat te groot aan gepakt. Het werk bestaat uit losse elemen ten, waarmee ik elke keer een ande re compilatie maak en er ook steeds weer nieuwe dingen aan toe voeg. Je kunt er dus echt alle kan ten mee op. Ik kijk daarbij vooral naar de ruimte waarin het werk komt te staan. uitgekozen om te exposeren in Mi laan, samen met enkele andere af gestudeerden van de Design Aca demy uit de afgelopen tien jaar en van ontwerpscholen uit heel Euro pa. Het is wel heel bijzonder als je ineens tussen allerlei toonaange vende ontwerpers mag staan. Bin nenkort is mijn werk ook te zien op de Salone del Mobile, dé beurs van Milaan. Ik ben nu bezig te kijken welke kant ik op wil gaan. Ik heb in elk geval gemerkt dat ik exposeren erg leuk vind. Verder is het mijn be doeling een ontwerpbureau te be ginnen voor eigen producten, voor al op het gebied van textiel, want daar ligt toch mijn affiniteit." Ik heb al diverse keren geëxpo seerd, maar kan nog niet van de kunst leven. Om rond te kunnen komen, werk ik tweeënhalve dag in de week bij de thuiszorg. Ik ben momenteel vooral bezig met poë zie. Tijdens de opening van deze expositie, afgelopen zondag, heb ik ook een gedicht voorgedragen. Ik merk dat in elke fase van mijn ont wikkeling plaats is voor een nieuw medium. Tijdens mijn eindexa men was dat textiel. Volgend jaar kan dat weer iets heel anders zijn." Claudy Luijcks foto's Ruben Oreel Naam: Karin C.M. Stroo (1965) Woonplaats: Rotterdam Opleiding: Willem de Kooning Academie, Rotterdam Zeeuwse achtergrond: Tot haar achttiende in Vlissingen gewoond. „Ik heb jarenlang in de advocatuur gewerkt, maar ben daar uiteinde lijk mee gestopt om me op de kunst toe te leggen. Ik begon met tekenen,later met installaties en vervolgens ging ik fotograferen en vond ik dat ik ook wat met film moest gaan doen. Aanvankelijk was dat bedoeld als materiaal voor het tekenen, maar het heeft me zo in haar greep gekregen, dat ik er mede op ben afgestudeerd. De film die op de expositie is te zien, Zeeuws schoon, is het sluit stuk van een project over mijn fa milie en mijn Zeeuwse wortels. Je kijkt vanuit Rotterdam toch wat anders tegen Zeeland aan dan op het moment dat je er zelf woont. Ik komt uit een echt Zeeuwse fami lie. Mijn beide oma's droegen kle derdracht en dat vond ik zó mooi. Maar het is helaas ook iets wat aan het uitsterven is. Over tien jaar is het waarschijnlijk voorgoed ver dwenen. Daarom wilde ik het vast leggen. Ik heb bijvoorbeeld zelf kle derdracht aangetrokken en een le vensgroot zelfportret gemaakt. Daarnaast heb ik vrouwen gefoto grafeerd en gefilmd die nog dage lijks klederdracht dragen. Het werk is een ode aan de Zeeuwse cultuur. Ik ben nu ook aan het dichten. Dat deed ik altijd al, maar op den duur is het zelfstandige poëzie gewor den." B Zeeuwse Lichting #06, met werk van Jos Broeders, Jenny van den Broeke, Evelien Davidson, Els Domi- nicus, Mare Faasse, Iris de Feijter, Joy Jille (tevens vormgeving van de tentoonstelling), Christian van der Kooy, Carla Lensen, Claudy Luijcks, Johan Nieuwenhuize, Thijs Persijn, Leonie Ruissen, Sela, Karin C.M. Stroo en Rens de Waal. T/m 18 maart bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Geopend: ma. t/m vr., 9-17 uur (tevens zondag 4 maart, 13-17 uur). Karin C.M. Stroo Tentoonstelling, boek, foto's en beste vrienden in de Drukkerij. door Ali Pankow MIDDELBURG - „Het begrip 'beste vriend' is toch alleen iets voor klei ne kinderen?", hoorde fotograaf Bob Bronshoff vaak als reactie op zijn plan hechte vriendschappen in beeld te brengen voor een expo sitie en een fotoboek. Hij inmid dels dat ook 'grote mensen' vaak een beste vriend benoemen. Samen met journalist René Som- mer is hij op zoek gegaan om in woord en beeld mensen te portret teren die eikaars beste vrienden zijn. Of die willen of hopen dat te zijn. „Want dat begrip is niet altijd wederkerig", zegt Bronshoff Hij is zaterdag in de Drukkerij in Middelburg in het kader van de ex positie die daar is ingericht met een selectie foto's uit zijn boek Mijn beste vriend. Mensen zijn voor Bronshoff de be langrijkste inspiratiebron. Hij expo seerde eerder in de Drukkerij met Meisjes van 40 en met Nog 1 bewe ging, nog 1 klik over Acda&de Mun- nik. Het idee voor het verbeelden van beste vrienden broeide bij hem al heel larig. „Het ontsproot toen ik de dichter Lucebert destijds moest fotograferen. Hij stelde zich als het ware aan mij voor door vakgeno ten van mij te noemen met wie hij bevriend was. Later bij een feestje van een 50-jarige kondigde de laatste van een rij sprekers zich aan als 'de beste vriend'. Op dat moment besloot ik er nou eens echt mee aan de slag te gaan", ver telt Bronshoff Hij wist meteen dat beeld alleen niet genoeg zou zijn. „Achter elke vriendschap schuilt een verhaal. Daarom besloot ik René Sommer te vragen mee op zoek te gaan naar diverse vriendschappen." Fo tograaf en journalist zijn circa twee jaar bezig geweest met de sa menstelling van boek en expositie. Diversiteit en exclusiviteit stonden voorop. Allerlei vriendschappen zijn belicht: van ex-geliefden, bu ren, zussen, sporters en artiesten. Nico van Lieshout haakte bij het project aan met drie essays aan de hand van teksten van onder meer Aristoteles. De oude Griekse wijs geer wist het mooi te verwoorden: 'Een vriendschap is voortreffelij ker naarmate het motief voor het onderhouden van de vriendschap meer is gelegen in eikaars morele kwaliteiten dan in het nut of ge not dat beide vrienden van elkaar hebben'. „Fraai gezegd", vindt ook Bronshoff „Ik heb dat verschil tus sen sociale en meer functionele vriendschappen ook ervaren, Wi Bob Bronshoff fotografeert zater- dagmiddag op het Binnenplein in de Drvkkerij desgewenst kopers van zijn boek met hun beste vrienden maar vel daar in mijn werk verder geen oordeel over." Lieshout putte ook uit teksten van Bertold Brecht waarin hij 'Die drit- te Sache' binnen vriendschap be noemt Bronshoff: „Dat extra aspect dus. Ik fotografeerde twee vrienden die samen een bedrijf lei den. Wat gebeurt er met die vriendschap als het bedrijf zou worden beëindigd?" De beste vriend van de één hoeft dat overigens niet per se ook van de ander te zijn. Zo staat filmma ker Pieter Verhoeff in het boek met zijn 'twee beste vrienden' Arend-Jan Heerma van Voss en Michiel Rorneyn, terwijl die twee zelf een andere 'beste vriend' heb ben. En hoe zit dat met BronshofF zelf? „Tsja, er is inmiddels al een paar keer om gelachen. Maar toen mijn eigen beste vriend zei 'Bob ik wil ook in dat boek van jou', hield ik dat af Ik ga natuurlijk nooit zeifin m'n eigen boek staan. Maar toen bleek dat hij met Jan op de foto wilde. Inderdaad toch even slikken dat ik voor hem dus niet die beste vriend was." Wellicht moet vriend schap niet in gradaties uitgedrukt worden, vindt de fotograaf ANTIEKBEURS Don.08 februari 2007:16.00 tot 21.00 Vrij. 09 februari 2007:11.00 tot 19.00 Zat. 10 februari 2007:11.00 tot 19.00 Zon. 11 februari 2007:11.00 tot 18.00 'De Bovendonk' - Hofstraat 8, Hoeven (tussen Roosendaal ei Leonie Ruissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34